Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Český prezident navrhol vytvoriť jednotky OSN na likvidáciu vodcov teroristov - chelemendik.sk

 

Český prezident navrhol vytvoriť jednotky OSN na likvidáciu vodcov teroristov

2020-02-23  (03:28)

 - Český prezident navrhol vytvoriť jednotky  OSN na likvidáciu vodcov teroristov

7.10.2015

Pri OSN by mohli vzniknúť špeciálne jednotky zamerané na likvidáciu vodcov teroristických organizácií v celom svete. S touto iniciatívou vystúpil český prezident Miloš Zeman na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Podľa Zemana by to mali byť malé oddiely (akési komandá),  s účasťou spravodajských služieb rôznych krajín, ktoré budú vybavené najmodernejšou technikou, vrátane dronov a vrtuľníkov.

„Ich úlohou by bola likvidácia vodcov teroristických skupín a „mozgových centier“ takýchto skupín,“ citujú Zemana RIA Novosti. Súčasne by mali byť vždy pripravené zaútočiť.

Podľa českého prezidenta, v boji proti teroristickým skupinám  má takáto taktika väčšie šance na úspech než tradičné metódy vedenia vojenských akcií. 

Môžeme, samozrejme, s trochou irónie povedať, že Zeman sa možno trochu viac napozeral hollywoodskych akčných filmov, kde hŕstka „spravodlivých“ zachraňuje svet pred smrteľnou hrozbou. Dnes však takáto hrozba  reálne existuje – Islamský štát. A to už priznávajú lídri všetkých svetových veľmocí. 

S kým teda v skutočnosti majú  bojovať špeciálne jednotky OSN?

„Ak by boli jednotky OSN vytvorené, mali by  bojovať s lídrami radikálnych teroristických organizácií, ktoré v minulosti boli vytvorené americkými spravodajskými službami. Časom sa im však vymkli spod kontroly,“ komentuje situáciu profesor na katedre politiky Moskovskej štátnej univerzity Andrej Manojlo. Mali by teda odstraňovať neriadených vodcov. Zneškodňovať ich systematicky. Čo je, mimochodom, úplne v duchu USA, ktoré sa aj v OSN cítia ako tichí páni.

Otázkou akurát je, čo to má dočinenia s bojom s terorizmom?

Pokiaľ ide o názor Miloša Zemana, ktorý navrhuje riešiť vážny problém presnými útokmi, zdá sa mi dosť naivný. Je totiž naivné myslieť si, že ak sa zlikvidujú lídri IS, povedie to k rozpadu tejto organizácie. Preto zápas musí byť vedený súčasne  niekoľkými smermi, vrátane finančného a ideologického.

Mimochodom, EÚ má jednotky rýchleho nasadenia, ktoré sú už celkom pripravené, a ktoré by mohli vyplniť tieto funkcie. Formovať nové jednotky teda vôbec nie je nutné“.

Prezident Medzinárodnej protiteroristickej asociácie Josif Linder pripomenul, že takéto medzinárodné  jednotky po druhej svetovej vojne sa formovali štyrikrát.

„ Posledné sa rozpustili koncom dvadsiateho storočia, lebo v určitej fáze vývoja začali plniť pre ne neprirodzené funkcie. Mnohí politici ich využívali v svojich záujmoch. 

Teda dá sa povedať, že v istej fáze boli veľmi efektívne v rámci dosahovania želaného výsledku. Ale každý zvláštny oddiel, najmä so širokým pôsobením, neskôr začínajú využívať určité osoby a politici v svojich osobných a korporatívnych záujmoch. A často môžu byť degradované na banálne oddiely smrti“.

Pred Zemanom naposledy s takouto iniciatívou vystúpil bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl. Ani vtedy však táto iniciatíva nenašla podporu.

Člen Rady pre vnútornú a obrannú politiku, generál-major vo výslužbe Alexander Michajlov skepticky hodnotí návrh českého prezidenta:

„Tu je na mieste spomenúť výrok Allena Dullessa, šéfa CIA a šéfa amerických tajných služieb v Európe počas druhej svetovej vojny, ktorý povedal, že existujú rozviedky priateľských krajín, ale neexistujú priateľské rozviedky. Preto Zeman je, samozrejme,  naozaj čestný a  poriadny muž. Je ale idealista svojím prístupom k životu.

Som viac než presvedčený, že takéto jednotky sa teoreticky (čisto teoreticky!) dajú vytvoriť. Pripusťme, na úrovni nejakého „mozgového trustu“, akejsi analytickej medzinárodnej služby. Ak, ale by sme mali pristúpiť k realizácii samotnej operácie, tu budú vznikať obrovské problémy“.


SP: O aké problémy ide? 

Jednoducho jedna rozviedka neverí druhej. Sotva sa niekto bude deliť s plánmi likvidácie niekoho. Lebo, ako hovoríme o fyzickej likvidácii v rámci pozemnej operácie, stupeň zrady je v tejto situácii veľmi vysoký. Aby sa takáto operácia uskutočnila, treba mať veľmi spoľahlivých partnerov. 

Zo skúsenosti našej Federálnej služby bezpečnosti však môžem povedať, že na pri operáciách takéhoto druhu, jednotky musia ani nie tak preniknúť do tábora bojovníkov, ako pomocou spravodajských informácií  a rádiových informácií dislokovať lídrov teroristických organizácií. A potom ich leteckými útokmi likvidovať.

Pretože pozemnú operáciu  väčšinou ohrozuje nielen komplikovaný prienik, ale aj zložitý odchod. Na to, aby sme zlikvidovali jedného lídra teroristov, nemôžeme  tam posielať veľké množstvo špeciálnych jednotiek, ktoré sú elitou našich špeciálnych služieb.

SP: Myslíte si, že Zemanov návrh nenájde pochopenie?

„Z  hľadiska logiky má pravdu. Prirodzene, takéto medzinárodné centrum boja s terorizmom musí existovať. Ale ako som už povedal, bude mať iba  veľmi dekoratívny charakter.  Áno, budú sa stretávať nejakí ľudia, bude sa diskutovať, deklarovať, atď. Ale veľmi zriedka sa budú deliť o vlastné spravodajské informácie.

Pretože  spravodajská informácia počíta do istej miery aj s odhalením zdrojov, z ktorých bola získaná. V tomto prípade skupiny, ktoré sa budú nachádzať bezprostredne v zóne uskutočnenia operácie, sú vystavené riziku.

Preto si myslím si, že treba nastoliť otázku  výmeny informácií. Nič viac. A či už sa budú realizovať operácie, to bude závisieť od možností konkrétnej krajiny, konkrétnej spravodajskej služby.

V tejto súvislosti môžeme spomenúť, ako bol zlikvidovaný generál Dudajev. Stačilo, aby nadviazal telefonické spojenie prostredníctvom družicovej siete, okamžite ho zlikvidovala raketa.

Teda približne podľa takejto schémy.

Hoci nemyslím si, že lídri teroristov priamo vysielajú. Zrejme majú svoje vysielače, prostredníctvom ktorých to robia. Teda existuje tu veľa nuáns. 

Zdroj: http://svpressa.ru/war21/article/132951/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |