Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Česká stopa v Afganistane - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Česká stopa v Afganistane - RUVR.RU

2019-12-10  (05:33)

 - Česká stopa v Afganistane - RUVR.RU
 

Ešte v minulom storočí celá afganská armáda nosila české topánky. Ale časy sa menia. Noví spojenci žiadajú nielen zárobok na vojne, ale aj účasť na nej.

Od začiatku poslednej vojenskej kampane v Afganistane sa účasť Česka stále rozširovala. Najprv krajina poslala odborníkov „mierových povolaní“. Českí vojaci niekoľko rokov strážili vojenské základne, obnovovali provincie a pracovali v zložení skupín školenia a spojov.

Zanechali po sebe stopu v Afganistane aj legendárne české špeciálne jednotky. Ešte pred začiatkom misie ISAF Česko poslalo na pomoc USA 100 príslušníkov 601. skupiny špeciálnych síl generála Moravca. Ale pretože vo vlasti mali nejednoznačnú mienku o účasti krajanov na afganskej vojne, skupina pracovala jednotlivo od ostatných síl. Pred niekoľkými rokmi západné médiá dokonca písali, že sa vraj české jednotky vyhýbajú účasti na bojových akciách. Je ťažko tomu uveriť. Iba prvá zostava 601. skupiny počas svojho polročného pobytu v Afganistane sa zúčastnila na vyše 30 bojových operáciách vrátane zajatia niekoľkých vysokopostavených poľných veliteľov Talibancov.

Je známe, že každá vojna sa raz skončí. Až na vojnu v Afganistane. Namiesto stiahnutia jednotiek západnej koalície z Afganistanu v roku 2014, zdá sa, nadchádza jej ďalšia etapa. Na ktorej sa zúčastní aj český kontingent. Začiatkom júna predseda vlády Česka vyhlásil, že asi 140 českých vojakov tam ostane aj po roku 2014. Skôr oznamovali, že budú to výlučne konzultanti a inštruktori. Ale v lete bolo povedané, že Česi budú ešte aj zaručovať bezpečnosť vonkajších hraníc základne Bagram.

Načo Česko potrebuje Afganistan? Asi okrem politických cieľov sú tu aj ekonomické. V Afganistane napríklad okrem realizácie veľkého projektu rozvoja železníc Česko má možnosť obnoviť dodávky ľahkých útočných lietadiel. V rokoch 1977–2001 vojenské letecké jednotky Afganistanu mali 26 lietadiel L-39. Podľa názoru expertov najnovšia modifikácia L-159 aj teraz „sa ideálne hodí pre Afganistan“.

Zmluva v hodnote 1 miliardy dolárov na dodávky týchto útočných lietadiel do Iraku v tomto roku zabrzdila. Afganská zákazka by mohla dovoliť výrobcom lietadiel spoločnosti Aero Vodochody podporiť projekt značným zvýšením objednávok na tieto stroje. Nie je tajomstvom, že aj mierové projekty teraz začali priamo závisieť na prítomnosti a účasti na vojenských operáciách. Takže Česko ponechá svojich vojakov v Afganistane.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |