Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Česi si šijú vieru na mieru - chelemendik.sk

 

Česi si šijú vieru na mieru

2020-05-30  (00:31)

 - Česi si šijú vieru na mieru

Česi veria. Oči však určite nábožne neupierajú k hlave katolíckej cirkvi Benediktovi XVI. V sobotu sa začala jeho návšteva krajiny. "Nemyslím si, že by príchod pápeža znamenal nejaký zlom vo vzťahu Čechov ku katolíckej cirkvi," povedal pre Pravdu David Václavík z Ústavu religionistiky Masarykovej univerzity v Brne.

"Väčšina Čechov návštevu Benedikta XVI. vníma ako dôležitú spoločensko-politickú udalosť, ale iba minimálne ich to ovplyvní v duchovnej rovine," tvrdí odborník na náboženstvo v českej spoločnosti.

Čechov často svet vníma ako ateistický národ. Dokonca sa tak sami posudzujú. "Nie je to úplne pravda, že by boli Česi ateisti," uviedol však pre Pravdu sociológ Dušan Lužný. "Ateisti sú ľudia, ktorí aktívne vystupujú proti náboženstvu. Výskumy ukazujú, že takých sú štyri percentá. Nedá sa však poprieť, že vzťah Čechov k tradičným cirkvám či formám náboženstva je vlažný," pripomína odborník z Masarykovej univerzity v Brne.

Upálenie Jána Husa katolíckou cirkvou v roku 1415. Bitka na Bielej Hore v roku 1620, keď katolícke armády porazili české stavy. Aj tieto historické udalosti sa odrazili na fakte, že v 19. storočí vnímalo české prostredie katolícku cirkev ako protiklad pokroku.

"Prispela k tomu aj násilná rekatolizácia. V 19. storočí sa objavila takzvaná matriková zbožnosť. Išlo len o formálnu príslušnosť k cirkvi, bez nejakého hlbšieho vzťahu," povedal pre Pravdu Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akadémie vied ČR. "Dnes pravidelne v Česku chodí na nedeľné bohoslužby katolíckej cirkvi len štyri percentá ľudí," cituje z výskumov Šebek, ktorý sa ako jeden z vybraných členov akademickej obce s pápežom aj stretol.

"Šesťdesiat percent Čechov vám síce o sebe bude tvrdiť, že sú neveriaci, ale približne rovnaká skupina sa priznáva, že verí v horoskopy. Typická česká viera sa odohráva mimo veľkých cirkví, ako sú katolícka či protestantské. Čech si vytvára vieru, ktorá mu vyhovuje, šije si ju na telo," vysvetľuje Václavík.

Podľa neho narastá počet obyvateľov Česka, ktorí sa hlásia k menej tradičným cirkvám či rôznym sektám. "Tieto skupiny dokážu lepšie komunikovať s dnešným človekom. Veľmi často používajú metódy marketingu, aby oslovili ľudí. Tak ako je reklama účinná inde, zapôsobí aj na tomto poli ," povedal Václavík.

Andrej Matišák, pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |