Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Červený kal sa dostal do Dunaja - chelemendik.sk

 

Červený kal sa dostal do Dunaja

2020-06-01  (00:19)

 - Červený kal sa dostal do Dunaja

7.10.2010

Podarilo sa ho zneutralizovať

Kal z hlinikárne pri maďarskej Ajke putoval riekou Rába a okolo 6:30 sa začal vlievať do ramena Dunaja. Záchranárom sa však podarilo znížiť hodnotu pH kontaminovej vody na bezpečnú úroveň.

BUDAPEŠŤ. Toxický kal, ktorý unikol pri pretrhnutí nádrže v Maďarsku, sa dnes nadránom dostal do ramien Dunaja, odkiaľ okolo poludnia prenikol do hlavného toku.

Podľa tlačovej agentúry MTI sa podarilo znížiť hodnotu pH kontaminovej vody pod 10, pri tejto hodnote by už nemali vznikať ďalšie environmentálne škody. Miesto havárie navštívil aj maďarský premiér Viktor Orbán.

Slovenský vodohospodársky podnik zatiaľ podľa hovorcu Pavla Machavu nemá informácie o znečistení spoločného úseku Dunaja kalom z výroby hliníka. "Situáciu sledujeme, upozornenie od maďarských kolegov sme zatiaľ nedostali," povedal ČTK Machava.

Mošonský Dunaj sa od hlavného toku oddeľuje pri maďarskej Rajke a späť sa vlieva severovýchodne od Győru, približne oproti obciam Číčov, Trávnik a Klížska Nemá v okrese Komárno.

2madar-web.jpg

V pondelok po pretrhnutí hrádze pri západomaďarskej Ajke vo Veszprémskej župe uniklo približne milión kubických metrov červeného kalu, ktorý je odpadom pri výrobe oxidu hlinitého suroviny na výrobu hliníka.

Vláda v utorok vyhlásila stav ohrozenia v župách Veszprém, Györ-Moson-Sopron a Vas. Pri tragédii, ktorú označili maďarské úrady za ekologickú katastrofu, zahynuli štyria ľudia, 123 bolo zranených. Podľa aktuálnych údajov záchranári pátrajú po šiestich nezvestných.

Orbán nevidí význam obnovy časti obce Kolontár

Nemá význam obnovovať postihnutú časť obce Kolontár, ktorá bola najviac zasiahnutá únikom červeného kalu zo skládky hlinikárne pri Ajke. Vyhlásil to maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý dnes ráno navštívil miesto tragédie.

"Nevidím význam obnovy, okrem zničeného mosta," povedal premiér podľa agentúry MTI. "Zrejme bude treba vybudovať novú časť obce a postihnutú oblasť oplotiť ako večné memento. Tu sa nedá žiť," dodal.

Orbán poznamenal, že je viac než isté, že išlo o ľudské zlyhanie. Je potrebné nájsť zodpovedných a ľudí treba odškodniť, zdôraznil.

Experti akadémie tvrdia, že obyvateľstvu nehrozí ožiarenie

Obyvateľstvo zamorenej oblasti pri Ajke nie je ohrozené rádioaktivitou. Vyplýva to z vyhlásenia Maďarskej akadémie vied (MTA).

Skupina expertov z akadémie uskutočnila merania v oblasti, ktorú kal zamoril. Červený kal možno považovať za nebezpečnú látku, jeho obsah ťažkých kovov sa však nepribližuje k hraničnej hodnote nebezpečnej pre zdravie a podobne je to aj so rádioaktívnym žiarením kalu, píše sa vo vyhlásení MTA zverejnenom maďarskou tlačovou agentúrou MTI.

Ministerstvo začalo kontrolu odkladísk

Po havárii v Maďarsku zatiaľ nie sú informácie o prítomnosti jedovatých látok v koryte Dunaja, TASR informovala hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva Katarína Ďurica. V súvislosti s katastrofou štátny tajomník ministerstva József Nagy požiadal listom dňa 5. októbra všetky krajské úrady životného prostredia (KÚŽP), aby zabezpečili kontrolu odkalísk na území Slovenskej republiky, spadajúcich do ich pôsobnosti.

"Príslušný KÚŽP má za úlohu zabezpečiť kontrolu dodržiavania technicko-bezpečnostných podmienok. Štátny tajomník upozornil na vykonanie dôkladnej kontroly odkalísk najmä v obciach Predajná v okrese Brezno, Slovinky pri Krompachoch, v Žiari nad Hronom a v Zemianskych Kostoľanoch," uviedla Ďurica.

tasr

Zdroj: TASR, SITA, ČTK 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |