Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ceny rastú rýchlejšie - chelemendik.sk

 

Ceny rastú rýchlejšie

2020-06-30  (19:24)

 - Ceny rastú rýchlejšie


V najbližšom čase bude drahšie

06:00 | 15.4.

Bratislava - Vlani a začiatkom tohto roka rástli ceny najpomalšie v slovenskej histórii. Tak pomalému zdražovaniu je ale koniec.

Inflácia sa podľa analytikov v marci už odrazila odo dna. Budúce mesiace sa tak ponesú v znamení rýchlejšieho zvyšovania cien. Slováci si priplatia napríklad za tvrdý alkohol.

Minulý mesiac sa podľa štatistického úradu zrýchlila inflácia z februárových 0,4 na 0,8 percenta. Ďalšie mesiace budú ceny rásť rýchlejšie. Ekonómovia odhadujú, že do konca roka môžu spotrebiteľské ceny zrýchliť rast aj na dve percentá.

Drahší alkohol

V marci výraznejšie zdražel alkohol. Na svedomí to má vyššia spotrebná daň z liehu, ktorá sa pomaly začína premietať do cien. Obchody sa predzásobili alkoholom ešte za staré ceny s nižšou daňou, preto si Slováci v blízkom čase za alkohol ešte toľko nepriplatia.

"V súčasnosti sa podľa našich prepočtov do koncových cien dostala necelá polovica zdraženia v porovnaní, ak by predajcovia premietli zvýšenie spotrebnej dane do koncovej ceny v plnom rozsahu," vysvetlil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

fľaše vodky
Alkohol bude najbližšie mesiace ešte drahší. Ilustračné fot

Ekonómovia predpokladajú, že blízka budúcnosť prinesie vyššie ceny pálenky. "Podobne ako v marci, tak aj v ďalších mesiacoch bude podľa nás pokračovať rast cien v prípade alkoholických nápojov, a to v dôsledku zvýšenej spotrebnej dane," povedala pre Aktuálne.sk analytička Poštovej banky Jana Mrvová.

Lacnejšie potraviny a oblečenie

Pritom alkohol spolu s tabakom zdražel v marci najviac, medziročne sa ceny zvýšili takmer o sedem percent. Aj v prípade cien tabaku zaúradovali vyššie dane. "Vyššie spotrebné dane zvýšili ceny tabaku, medziročne až o jedenásť percent," potvrdzuje analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

V porovnaní s vlaňajším marcom výraznejšie zdražovali aj služby. "Z toho najviac stúpajú ceny najmä v zdravotníctve a školstve," dopĺňa Valachyová.

Oproti minulému roku bol naopak lacnejší napríklad nábytok, ale aj oblečenie a topánky. Zlacneli aj potraviny, ktoré majú v spotrebnom koši významnú váhu, a to o 1,7 percenta.

Ceny drží na uzde nezamestnanosť

Inflácia síce zrýchľuje tempo, neznamená to však, že sa Slováci majú pripraviť na prudké zdražovanie. "Spotrebiteľský dopyt totiž bude stále tlmený vysokou nezamestnanosťou," vysvetlila Mrvová.

Duálne cenovky
Ceny môžu zrýchliť rast na dve percentá. Ilustračné foto

A to preto, že nezamestnanosť sa odráža na nižšej kúpyschopnosti obyvateľstva. Obchodníci si tak v boji o zákazníka výrazné zdražovanie nebudú môcť dovoliť. "V ďalších mesiacoch očakávame zvýšenie inflácie nad jedno percento a do konca roka na dve percentá," prognózuje Valachyová.

Kvôli inflácii by nemuseli v porovnaní s vlaňajškom vzrásť reálne mzdy. "Očakávaný rýchlejší nominálny rast miezd, najmä v priemysle, pravdepodobne zhltne pozvoľne zrýchľujúca inflácia. Rast reálnych miezd by tak v tomto roku mal ostať približne na minuloročnej úrovni," myslí si Koršňák.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |