Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ceny potravín rýchlo stúpajú - chelemendik.sk

 

Ceny potravín rýchlo stúpajú

2020-05-31  (13:34)

 - Ceny potravín rýchlo stúpajú

 14.12.2010

Ceny potravín sa zvýšili v novembri najrýchlejšie od začiatku roka. Oproti októbru si za ne ľudia priplatili 1,3 percenta. Jeden stoeurový nákup sa tak za mesiac predražil o 1,3 eura. Ceny podľa odborníkov rastú aj v týchto dňoch a od januára by mali byť ešte vyššie. K slabej úrode ako príčine drahoty sa totiž pridá vládny balíček, ktorým sa zvýšia dane.

 Za celý budúci rok by tak mali potraviny oproti tomuto roku zdražieť o 5 až 6 percent. Len nákup potravín v takom prípade zvýši ročné náklady štvorčlennej rodiny s dvoma deťmi asi o 125 eur. Tomuto nárastu výdavkov sa viaceré rodiny ťažko vyhnú, keďže nákup potravín patrí medzi základné potreby.

Zdraženie potravín tvorí len tretinu zo všetkých budúcoročných cenových dosahov, ktoré spolu s drahším teplom, plynom, elektrinou, vodou či cestovným na rodinu dosiahnu vyše 400 eur.

"Rast cien potravín by mal pokračovať aj v úvode budúceho roka. K zrýchleniu inflácie však prispejú aj regulované ceny energií a administratívne opatrenia vlády," povedal Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

Napríklad ceny zemiakov sú pritom už teraz oproti minulému roku na dvojnásobnej úrovni a od januára sa čaká, že zdražejú ešte o pätinu. Ovocie je teraz oproti vlaňajšku drahšie o desatinu a mliečne výrobky spolu s vajíčkami o vyše šesť percent.

Novembrový nárast cien bol v tomto roku druhý najväčší. Naposledy pritom medzimesačne potraviny výraznejšie zdraželi v januári, a to o 2,6 percenta. ,,Rast cien z mesiaca na mesiac sa očakával už v októbri, no vtedy sa ešte nenaplnil a bol dokonca zaznamenaný pokles o tri desatiny percenta," povedala Eva Sadovská, analytička Poštovej banky.

Ceny by sa pritom mali dvíhať ešte aj pred Vianocami. "Český štatistický úrad zverejňuje vývoj cien potravín na dvojtýždennej báze a posledné zverejnené štatistiky naznačujú, že ceny potravín v Česku vzrástli v decembri o vyše 2 percentá. Predpokladám, že podobný vývoj v cenách potravín uvidíme aj na Slovensku," spresnil analytik ING Bank Eduard Hagara. V prípade decembrového vývoja v Česku však ide o medziročný rast cien.

Niektoré obchodné siete pritom začali s postupným zdražovaním už od jesene. V septembri niektoré obchodné reťazce ohlasovali úpravu cien najmä pri sezónnych tovaroch. Väčšina z nich však začala s väčším zdražovaním od novembra, keď uzatvárali nové kontrakty. Práve pre zdražovanie v predchádzajúcich mesiacoch ďalšie dvíhanie cien do konca roka neplánujú. "V období do konca roka nepredpokladáme žiadne cenové úpravy," potvrdil Ján Bilinský, vrchný riaditeľ sekcie obchodu COOP Jednota Slovensko.

Z vládneho balíčka je najvýznamnejší rast DPH z 19 na 20 percent. Ministerstvo financií však predpokladá, že pätinu z nárastu dane si obchodníci premietnu do marží a len zvyšok zaplatia ľudia pri pokladniciach. "Od minulého roku na marže tlačila okrem slabého spotrebiteľského dopytu aj lacná konkurencia zo zahraničia. Nemyslím si, že obchodníci sú momentálne v takej dobrej situácii, že by si zvýšenie DPH odrátali z marží. Naopak, predpokladám, že veľkú časť premietnu do cien," myslí si, naopak, Hagara.

Obchodníci sa však vyhliadkam o budúcoročnom zdražovaní potravín bránia, pripúšťajú iba menšie zmeny pri niektorých výrobkoch. "Nepredpokladáme na začiatku roka 2011 zvyšovanie cien s výnimkou cukru, kde nám tieto cenové úpravy avizujú dodávatelia," potvrdil Bilinský.

Celkovo by pritom mali všetky ceny v ďalšom roku vzrásť priemerne o 3,5 percenta. Tento odhad sa však zrejme upraví pre nárast cien energií, ktorý bol nižší, ako odborníci aj ministerstvo financií očakávali. "Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nakoniec predsa len schválil rast cien plynu pre domácnosti. Rozsah zvýšenia je však nižší v porovnaní s tým, ktorý sme mali zahrnutý v základnom scenári. Aj z tohto dôvodu upravujeme náš odhad budúcoročnej priemernej inflácie zo 4,1 percenta na 3,6 percenta," povedal Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

Nárast inflácie by pritom podľa odhadov ministerstva financií mal vykompenzovať rast platov, ktoré by sa mali zvýšiť priemerne o 3,7 percenta.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Luciel   |   2010-12-14  (12:00)
55%  
mínus plus
   Je veľkým nešťastím pre tento štát minister ako Ivan Mikloš. Ako vie vždy znovu nehorázne klamať bez mihnutia oka. Ako ukazuje aj tento článok. Pristavím sa len pri tvrdení, že nárast cien by mal vykompenzovať rast platov priemerne o 3,7%. Bez zveličovania možno povedať, že ten priemer sa vyráta takmer výhradne len z príjmu najbohatších. Pre chudobu a do chudoby sa prepadajúcu strednu triedu zostane len ironický úsmev najlepšieho ekonóma všetkých čias Ivanka Mikloša.


Luciel   |   2010-12-14  (12:22)
50%  
mínus plus
   Kto dnes ešte pracuje na trvalý pracovný pomer, môže hovoriť o šťastí. Dnes sa stáva pomaly trendom práca na dohodu, alebo podobné pracovné pomery oslobodzujúce zbohatlíkov od platenia príspevkov do povinných odvodov. Zamestnanec si tak zo smiešneho platu musí ešte aj sám odvádzať. Táto vládna koalícia je toho a ďalších špinavostí vedomou súčasťou. Sú im ľahostajné osudy ľudí o ktorých rozhodujú, hlavne že oni zapredali dušu.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |