Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ceny bytov ešte poklesnú - chelemendik.sk

 

Ceny bytov ešte poklesnú

2020-05-26  (05:14)

 - Ceny bytov ešte poklesnú

REALITY: Obrat vo vývoji cien bytov príde najskôr v prvej polovici budúceho roka

Bratislava, 20. novembra. "Ceny bytov by však mali v najbližších rokoch skôr stagnovať. Prudký nárast, aký sme zažili v predchádzajúcich rokoch, je veľmi malo pravdepodobný," predpokladá analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.

Pripomína, že oproti svojim najvyšším hodnotám sú v súčasnosti byty v priemere lacnejšie o 15 %, pričom najviac poklesli v regiónoch východného Slovenska, kde aj najviac vzrástla nezamestnanosť. V Prešovskom a Košickom kraji sa tak dá v súčasnosti kúpiť byt až o štvrtinu lacnejšie ako v predkrízových časoch.

Za výrazným poklesom cien stoji podľa Dereníka najmä rastúca nezamestnanosť, nízka kúpyschopnosť obyvateľstva, zmeny vo výške poskytovaných hypoték, ale aj čakanie kupujúcich na ešte nižšie ceny. "Očakávame, že ceny bytov ešte poklesnú, no pomalším tempom a nie vo všetkých kategóriách. Predpokladáme, že cenovo dostupnejšie staršie byty sa už pomaly približujú k svojmu minimu," domnieva sa analytik.

K prvému pomalému obratu vo vývoji cien by tak mohlo dôjsť najmä pri bytoch na odľahlejších sídliskách. V prípade novostavieb budú developeri podľa analytika nútení lákať zákazníkov zľavami alebo pribalením rôznych doplnkov. "Niektorí developeri už začali ponúkať svoje nehnuteľnosti formou podnájmu s možnosťou následného odkúpenia po niekoľkých rokoch, iní zase lákajú výbavou niektorých izieb či parkovacím miestom," približuje Dereník.

Podľa aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska (NBS), pokles cien nehnuteľností na bývanie pokračoval aj v treťom kvartáli tohto roka, pričom sa oproti predchádzajúcemu obdobiu ešte mierne zrýchlil. Kým v prvom štvrťroku boli ceny medziročne nižšie o 4,3 %, v druhom to bolo už o 13,4 % a v treťom o 14,3 %.

V období od júla do septembra tak stál štvorcový meter (m2) rezidenčnej nehnuteľnosti na Slovensku v priemere 1322 eur (39.827 Sk). Nehnuteľnosti na bývanie zaznamenávajú tento rok prvý pokles cien od roku 2005. Ich rast spomaľoval už po celý minulý rok, v súhrne za vlaňajšok však ešte vzrástli o výrazných 22,1 %.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |