Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Centrálna Európa ako súčasť plánov NATO - chelemendik.sk

 

Centrálna Európa ako súčasť plánov NATO

2020-08-12  (05:23)

 - Centrálna Európa ako súčasť  plánov  NATO

12.10.2015

Piotr Iskenderov   

V krajinách Centrálnej a Východnej Európy začali vyčíňať veľké vášne okolo ich miesta a roly v Európskej únii  a NATO. Obyvatelia Českej republiky aktívne podpisujú petíciu s požiadavkou voči vláde zariadiť vystúpenie republiky z EÚ. V súčasnosti počet podpisov tvorí cca 100 tisíc a stále neodvratne  stúpa. 

A obyvateľov susedného Slovenska vážne trápia prebiehajúce na ich území natovské vojensko-politické hry. Ešte nedávno presun po slovenskom území vojenskej techniky  NATO sa Brusel pokúšal vysvetliť už predtým odsúhlasením rozpisom realizácie vojenských cvičení, ale nedávno uverejnená myšlienka zosilnenia prítomnosti NATO v okolí Bratislavy má oveľa nebezpečnejší charakter. Ako priznalo národné  ministerstvo obrany Slovenska, reč je o príprave na vytvorenie koordinačnej skupiny (veliteľského centra) NATO. Toto zoskupenie dokáže „v prípade potreby“ zabezpečiť čo najrýchlejšiu aktivizáciu na území krajiny natovských operatívnych síl. 


Je jasné, že o podobnej aktivizácie zostane už iba jeden krok k vťahovaniu Slovenska v plnom rozsahu do akejkoľvek natovskej vojenskej avantúry, akej môžu byť schopní v Bruseli a Washingtone. A reč tu môže byť konkrétne o  účasti  jednotiek NATO, vrátane slovenských vojakov, na konflikte na Ukrajine. Ďalší možný variant je organizácia presunu vojakov do Sýrie pre zorganizovanie krytia „umiernenej opozície“.

Obidva tieto scenáre by znamenali pre Slovensko nielen definitívnu  stratu štátnej suverenity, ale aj plnohodnotnú účasť na vojne o cudzie záujmy. Na mieste Slovenska sa môže takto ocitnúť aj akýkoľvek iný štát Centrálnej a Východnej Európy. 

Pred niekoľkými dňami bolo ohlásené otvorenie v Krakove na konci roka 2015 nového centra pre zápas s terorizmom a špionážou, na vytvorení ktorého sa podieľa desať členských krajín NATO:  Poľsko, Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko, Litva, Taliansko, Rumunsko a Maďarsko. Kurírovať prácu nového centra budú Poľsko a Slovensko  a samotné  centrum je prezentované ako „zreteľný signál smerom Moskve“. Časť objektov centra sa bude nachádzať v slovensko meste  Lešť. 

8. októbra Rada NATO schválila plány vytvorenia na Slovensku a v Maďarsku dvoch nových veliteľských centier NATO ako doplnok k šiestim už existujúcim (v Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku). Dvojnásobne (na 40 tisíc osôb)  sa zväčší počet síl  rýchlej reakcie na východných a južných hraniciach NATO. V októbri aliancia plánuje uskutočniť v tomto regióne cvičenia, použijúc v nich 30 tisíc vojakov z 30 štátov. 

Za tejto situácie sa obyvatelia Slovenska stále aktívnejšie zúčastňujú na rozličných protinatovských podujatiach  – od blokovania ciest pred  vojenskou technikou aliancie až po organizáciu masových demonštrácií pod antibruselskými a antiwashingtonskými  heslami. Podľa údajov nemeckej rozhlasovej stanice Deutsche Welle, 74 % občanov Slovenska vystupuje proti  vytvoreniu základní NATO v ich krajine a v celom Centrálno-Európskom regióne. 

Posledný krát podobné protestné vystúpenia proti aktivizácii NATO v centre Európy sa diali v roku  1999  – uprostred  protijuhoslovanskej vojnovej operácie NATO. Vtedy však všetky tieto krajiny ešte neboli členkami NATO. A tak zákonite vzniká otázka: ak tri štvrtiny občanov Slovenska vystupujú proti NATO, čím slovenské politické vedenie môže ospravedlniť prítomnosť Slovenska v radoch členských krajín Severoatlantickej aliancie?

Všetko to má aj celkom priamy vzťah k balkánskym krajinám, vrátane Srbska a Čiernej hory. Tamojší zástupcovia vládnucich kruhov radi počas svojich ciest do Washingtonu a Bruselu k veci aj od veci sa vyjadrovať o  vernosti euroatlantickým hodnotám.  Tieto hodnoty sú však relatívny pojem. Hodnota toho istého Srbska alebo Čiernej hory v očiach NATO spočíva výlučne v možnosti využitia týchto krajín vo svojich vojensko-politických scenároch v roli poslušného vykonávateľa. Alebo v roli priestoru pre vojenské základne a všemožné  centrá, obsluhujúcich iniciatívy, majúce korene v časoch studenej vojny  alebo aj „dobrých“ z hľadiska Západu teroristov. 

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2015/10/11/centralnaja-evropa-v-planah-nato-35978.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |