Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Byzantínci boli dobrí stratégovia - chelemendik.sk

 

Byzantínci boli dobrí stratégovia

2020-06-01  (07:33)

 - Byzantínci boli dobrí stratégovia

Vráťte  ma do Konštantínopolu

Edward Luttwak

Ekonomická kríza, rastúci štátny dlh, nadmerné záväzky v zahraničí  – tak sa impérium neriadi. Amerika potrebuje dobrú strategickú radu. A rýchlo. Amerika nikdy nebola Rímom  a ak začne aplikovať jeho stratégie teraz – neľútostné rozširovanie impéria, nadvládu nad inými národmi  a smrtonosný meč totálnej vojny – to len urýchli jej úpadok.

Lepšie by bolo pozornejšie si všimnúť východnú verziu  impéria – Byzantskú ríšu, ktorá prežila svojho rímskeho predchodcu o osem storočí. Amerika by mala opakovane objaviť pre seba práve lekcie národnej stratégie Byzancie.

Našťastie, od Byzantíncov je oveľa ľahšie sa učiť ako od Rimanov, ktorí po sebe nezanechali prakticky žiadne písomné dedičstvo venované ich stratégiám a taktikám, len fragmenty textu a jednu pedantickú kompiláciu, napísanú  Vegetiom, ktorý sa málo vyznal vo vojne alebo  v umení vládnutia štátu. Byzantínci si však zapisovali všetko – svoje technológie presviedčania, pravidlá zhromažďovania  agentúrnych informácií, princípy strategického myslenia, taktické doktríny a spôsoby ako viesť vojenské akcie. Všetko to je zrozumiteľne prezentované v rade byzanských  vojnových príručiek, ktoré sa zachovali až dodnes a vo veľkom učebnom texte ako vládnuť štátu.

Strávil som posledné dve desaťročia, skúmajúc tieto texty, s cieľom vytvoriť podrobný opis národnej stratégie Byzanskej ríše. Spojeným štátom by nezaškodilo zamyslieť sa nad nasledovnými siedmimi pravidlami, ak chcú naďalej zostať silnou veľmocou:

I. Vyhýbajte sa vojne všetkými možnými spôsobmi, za akýchkoľvek okolností, ale vždy konajte tak, akoby sa vojna mohla začať každú chvíľu. Realizujte výcvik vojsk a buďte pripravení na boj v akomkoľvek čase – ale nevyhľadávajte vojnu. Hlavný význam pripravenosti k boju – to je zníženie nevyhnutnosti bojovať.

II. Zhromažďujte informácie o nepriateľoch a ich spôsobe myslenia a sledujte ich činnosť nepretržite. Pokusy robiť to všetkými možnými spôsobmi sa môžu ukázať ako nie príliš produktívne, ale zriedka kedy bývajú podniknuté zbytočne.

III. Vystupujte rozhodne, aj v obrane aj v útoku, ale vyhýbajte sa bitkám, obzvlášť rozsiahlym, s výnimkou veľmi priaznivých okolností. Nesprávajte sa ako Rimania, ktorí považovali presviedčanie iba za doplnok sily. Namiesto toho, používajte silu v minimálnych množstvách, aby vám pomohla presvedčiť tých, koho sa dá presvedčiť  a spôsobiť ujmu tým, koho sa presvedčiť zatiaľ nedarí.

IV. Nahraďte vojnu, ktorej cieľom je vyčerpanie a okupácia krajín vojnou manévrov – rýchlymi útokmi a  vpádmi, ktorých cieľom je narušiť zvyčajný životný štýl nepriateľa, s nasledovné rýchle ukončenie bojov. Vašou úlohou nie je zlikvidovať nepriateľov, pretože zajtra sa môžu premeniť na spojencov. Množstvo nepriateľov môže predstavovať menšie nebezpečenstvo ako jeden, ak sa ich dá presvedčiť, aby zaútočili na seba navzájom.

V. Snažte sa končiť vojny úspešne, verbujúc spojencov, schopných zmeniť pomer síl. Za vojnových čias je diplomacia ešte dôležitejšia ako sa za čias mieru. Zrieknite sa, tak ako to urobili Byzantínci, hlúpeho aforizmu o tom, že keď hovoria delá, diplomati mlčia. Najužitočnejší spojenci sú tí, ktorí  sú najbližšie od nepriateľa, pretože najlepšie vedia, ako s ním bojovať.

VI. Podvratná činnosť  – to je najlacnejšia cesta k víťazstvu. V skutočnosti, je natoľko lacná, v porovnaní s rizikami  a výdavkami vojny, že takýto pokus je nutné podniknúť vždy, dokonca aj keď je reč o tých najnezmieriteľnejších protivníkoch. Pamätajte: podplatiť sa dá dokonca aj náboženských fanatikov, ako to prví objavili Byzantínci, pretože fanatici dokážu  nájsť veľmi tvorivý prístup  k vymýšľaniu náboženských ospravedlnení pre zradu svojej vlastnej veci („keďže definitívne víťazstvo islamu je aj tak neodvratné…“).

VII. Keď diplomacia a podvratná činnosť  nestačí a vojna je nevyhnutná, použije metódy a taktiky, ktoré  využívajú slabé  stránky nepriateľa, vyhýbajte sa premrhaniu bojových vojsk a trpezlivo oslabujte bojové sily nepriateľa. Môže to vyžadovať dlhý čas. Ale niet kam sa ponáhľať, pretože len čo skoncujete s jedným nepriateľom, iný nepochybne zaujme jeho miesto. Všetko sa neprestajne mení, vládcovia aj krajiny sú stále buď na vzostupe alebo v páde. Len impérium je večné – ak, pravda,  mu nedôjde dych.

Zdroj: foreignpolicy.com


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |