Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bývalý diplomat: Hrozba jadrovej apokalypsy sa znovu stala realitou - chelemendik.sk

 

Bývalý diplomat: Hrozba jadrovej apokalypsy sa znovu stala realitou

2020-06-02  (23:50)

 - Bývalý diplomat: Hrozba jadrovej apokalypsy sa znovu stala realitou

8.9.2015

Agresívna zahraničná politika Washingtonu — a konkrétne konfrontácia s Ruskom na Ukrajine, — znovu posúva svet smerom k jadrovej vojne, myslí si bývalý americký diplomat William Polk. Ako píše expert vo svojom článku pre Consortium for Independent Journalism (CIJ), je dávno načase, aby sa Američania zbavili jadrových zbraní – kým sa ony nezbavili ich. 

Snažiac sa ponížiť a destabilizovať Rusko, ktoré disponuje jadrovými zbraňami, washingtonskí „jastrabi“ ďalej cieľavedome vyhrocujú napätú atmosféru, ktorá sa sformoval okolo Ukrajiny, píše vo svojom článku pre nezávislú informačnú agentúru Consortium for Independent Journalism (CIJ) bývalý americký diplomat a odborník na medzinárodné vzťahy William Polk.

Podľa mienky Polka, ktorý bol jedným z priamych účastníkov Karibskej krízy, svet sa stále nachádza na hranici jadrovej vojny — len dnes sa v ňom nenájde politik úrovne Johna Kennedyho, ktorý dokázal pred pol storočím utíšiť bojovných konzervatívcov.

Ako podotýka analytik, analyzujúc hrozbu jadrového konfliktu, ktorá opäť začala byť aktuálna, je nevyhnutné  predovšetkým brať do úvahy štyri faktory. Po prvé, dokonca aj za súčasnej úrovne technológií, nikto nie je poistený pred technickými poruchami, podobnými tým, ktoré sa diali predtým, zdôrazňuje Polk.

Takto, napríklad, za Eisenhowerovej administrácie americké Veliteľstvo vzdušno-kozmickej obrany USA prinajmenšom v jednom prípade považovalo zachytený radarmi kŕdeľ husí za nepriateľské lietadlá a priviedlo svoje sily do stavu plnej bojovej pohotovosti. А o niekoľko rokov americký bombardér kvôli technickej poruche zhodil na územie Spojených štátov jadrovú bombu, ktorá našťastie doteraz nevybuchla. Tieto a iné chyby podobného druhu môžu priviesť k fatálnym následkom, varuje autor.

Po druhé, doktrína „vzájomnej garantovanej likvidácie“, ktorá stabilne fungovala predtým, v súčasnom rýchlo sa meniacom svete môže tiež zlyhať, je presvedčený expert. Obzvlášť sa tento faktor týka tých krajín, ktoré z dôvodov finančného charakteru  nemôžu zabezpečiť stálu kontrolu svojho jadrového arzenálu — napríklad takých ako Pakistan, zdôrazňuje Polk. Pritom bomby a rakety, technická údržba ktorých sa nerobí pravidelne, sa stávajú nebezpečnými samy o sebe, píše. 

Po tretie, aj napriek rozšírenej mienke o tom, že ani jedna vláda, ktorá sleduje národné záujmy, nezačne rozpútavať jadrový konflikt, keďže rizika s ním súvisiace v každom prípade prevážia akúkoľvek výhodu, štátne rozhodnutia robia celkom obyčajní ľudia, ktorí za určitých podmienok môžu usúdiť, že konflikt by bol vítaným riešením, pokračuje Polk.

Napríklad, Karibská kríza skončila „úspešne“ pre Ameriku iba vďaka „odvahe a dokonca istej nerozumnosti Nikitu Chruščova“, ktorý dovolil USA, aby ho „ponížili“, riskujúc vlastný život  —  veď jeho stúpenci v ZSSR, nespokojní s jeho politikou, ho pokojne mohli zvrhnúť, myslí si analytik. Americký prezident John Kennedy  si zase zasluhuje uznanie za to, že sa mu „čiastočne podarilo skryť sovietsku porážku“, podotýka. 

Nakoniec, štátni činitelia, prijímajúci dôležité rozhodnutia, majú svoje slabé chvíľky a kvôli banálnemu stresu sa môžu správať neopatrne, varuje analytik. Ako sa priznáva Polk, sám musel pocítiť strašný psychický nátlak v priebehu riešenia Karibskej krízy a počas istej jej etapy dokonca „mal chuť s tým všetkým skoncovať čo najskôr“ —  a to aj napriek tomu, že jeho rola bola druhoradá. „Ako tento tlak vplýval na skupinu vysokopostavených úradníkov – to môžem iba tušiť“, — píše Polk.

Všetky tieto faktory sa len vyhrocujú v súčasností, keď sa jadrové zbrane stávajú „posledným a niekedy dokonca jediným rezortom obrany“  proti USA, o čom veľmi dobre svedčí to, ako rôzne sa Washington správal vo vzťahu k Severnej Kórei a Iraku, zdôrazňuje autor. Zároveň disponovanie jadrovými zbraňami a možnosť ich vytvorenia sa stávajú v súčasnom kontexte prakticky vzájomne neodlučiteľnými pojmami, je presvedčený Polk. 

Napríklad, ak by administrácia Busha-mladšieho alebo Izrael aktívne vyzývali voči vojne s Iránom, Teherán by najpravdepodobnejšie už dokončil prácu na jadrových zbraniach — a takýto krok by sa stal v podobnom kontexte rozumným, veď USA keby sa ocitli v rovnakej situácii, správali by sa tak isto, vysvetľuje expert. 

Navyše, Američania, rovnako ako mnohé iné národy, majú „krátku pamäť“, a začínajú zabúdať nato, akú ničivú silu majú v skutočnosti jadrové zbrane, píše Polk. To sa týka aj politickej špičky — triezvo hodnotiť riziká, spojené s použitím jadrových zbraní nedokážu ani zďaleka v súčasnosti všetci, lamentuje autor. Politici, ktorí  tak ako John Kennedy by chápali, že v napätej situácii sa môžu stať rukojemníkmi eskalujúcej situácie, ktorá ich núti prijímať tvrdšie rozhodnutia, už vo svete tiež prakticky nezostali, podotýka Polk.

Situácia, ktorá behom posledných rokov eskaluje - a konkrétne konfrontácia USA a Ruska na Ukrajine, — dobre ilustruje, že hrozba jadrového konfliktu naďalej zostáva jedným z hlavných globálnych problémov, domnieva sa Polk. Za takých okolností bz sa americká vláda mala posnažiť „zbaviť jadrových zbraní – kým sa ony nezbavili ich,“ -  uzatvára expert.

Zzdroj: http://rusvesna.su/news/1441134029

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |