Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Byty na papieri nikto nechce - chelemendik.sk

 

Byty na papieri nikto nechce

2020-06-01  (04:56)

 - Byty na papieri nikto nechce

V Bratislave zrušili pätinu nových projektov. Podobná situácia je aj v Košiciach.

BRATISLAVA. Prepad ponuky bytov v bratislavských novostavbách vrátil predaj niektorých developerov do plusu. Ešte na jar viacerí predajcovia viac zmlúv na byty rušili, ako uzatvárali. Teraz sa tešia síce zredukovanému, no mierne rastúcemu záujmu klientov. Podmienkou však je, že pristúpili na zľavy či inak prispôsobili ponuku kríze a ponúkajú takmer hotové či hotové byty.

Nesplniteľné podmienky

Podľa prieskumov poradenskej spoločnosti King Sturge odvolali developeri v Bratislave  vyše pätinu plánovaných projektov či projektov v počiatočných štádiách prípravy. Novú ponuku zdecimovalo zastavenie realitného trhu a banky. Tie okrem iného začali vyžadovať vysoké percento predpredajov.

Podľa Michala Padycha z King Sturge však túto podmienku  teraz nemožno splniť. „Na základe pôdorysu sa dnes nepredáva," vraví. Aj z dokončených novostavieb sa predá menej ako 60 percent. Ak do ukončenia výstavby chýba viac ako trištvrte roka, developeri dokážu nájsť kupujúcich najviac na pätinu bytov.

Nízky záujem donútil viacerých developerov znížiť ceny. Priemerná ponuková cena bytov v novostavbách klesla. Podľa King Sturge to bolo od vlaňajšieho apríla  asi o 108 eur za štvorcový meter na približne 2031 eur (bez DPH). Prieskum však nezohľadňuje ústupky, ktoré si aj napriek súčasnému poklesu ponuky záujemcovia o kúpu ešte stále môžu s developermi dojednať.

Luxus mení plány

Z pôvodných plánov zľavila aj spoločnosť Ballymore. Na Slovensku sa rozhodla urobiť výnimku a pred troma mesiacmi ponúkla v projekte Eurovea žiadanejšie holobyty. To rozhýbalo predaj. „Predávame viac ako jeden byt za týždeň," vraví Patrícia Hradilová zo spoločnosti.

Vlani v marci tento developer predával byty s vybavením. Štúdiá ponúkal od 6,5 milióna korún, teda v prepočte za takmer 216­tisíc eur. Do takých štúdií už stačilo prisťahovať len nábytok. V súčasnosti ponúka štúdiá bez parkiet, dlažby, sanity a kuchyne od 140­tisíc eur. Niektoré byty skolauduje už tento rok.

Po štyridsaťpercentnej zľave aj na ďalšie nové byty sa rozhýbal predaj v River Parku, ktorý zabezpečuje realitná kancelária Lexxus. Podľa  Filipa Žoldáka z tejto realitky v uplynulých troch mesiacoch pribudli záujemcovia o obhliadky v River Parku, ale aj v ďalšom projekte Brečtanka. „Samozrejme, že si v River Parku byty kúpili aj partneri či klienti developera. Prevažná väčšina kupujúcich sú však legitímni záujemcovia z trhu," povedal.

Niečo do zálohy

Očakávané oživenie trhu motivuje developerov aj k odloženiu ponuky na vhodnejší čas. Jihlavská firma PSJ, ktorá prevzala po Orco budovu  s luxusnými bytmi v centre Bratislavy City Gate, chce začať novú kampaň na ich predaj na budúci rok. „Aj preto je stav predaných bytov na nízkych počtoch," povedal predseda predstavenstva PSJ František Vaculík. Rekonštrukcia budovy mešká pol roka. Tento týždeň ju majú kolaudovať, v novembri otvoria len niekoľko obchodov na prízemí. Možnosť, že  si pre neskorší predaj, keď sa skončí kríza, podržia  časť bytov, pripustila aj Hradilová.

Podobná situácia ako v Bratislave je aj v Košiciach. „Nové rezidenčné projekty za posledný rok nepribudli. Ak sa nejaké  pripravovali, pozastavili ich," hovorí Miroslav Kacej z K. M. Trade. Tá predáva v centre Košíc luxusný projekt s 11 bytmi. „Dopyt je sporadický, no v poslednom čase mierne ožíva," povedal.

Zdroj: ekonomika.sme.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |