Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Bumerang“ nových sankcií zasadí Európe bolestivú ranu - chelemendik.sk

 

„Bumerang“ nových sankcií zasadí Európe bolestivú ranu

2020-05-31  (13:51)

 - „Bumerang“ nových sankcií zasadí Európe bolestivú ranu

29.1.2015

V Európe nevládne konsenzus v prípade protiruských sankcií, nie je to už žiadnym tajomstvom. Avšak 29. januára plánujú ministri zahraničia členských krajín EÚ zvážiť možnosti na vyvíjanie dodatočného tlaku na Moskvu.

O čosi skôr sa objavili správy o tom, že po skončení zasadnutia navrhnú ministri Európskej komisii vypracovať v priebehu týždňa návrhy ohľadom rozšírenia povestnej „čiernej listiny“. Hovorí sa aj o obmedzení vývozu mnohých druhov vybavenia pre palivovo-energetický priemysel do Ruska a tiež odpojení medzinárodného bankového platobného systému SWIFT.

Rusko avizovalo, že ak k niečomu takému dôjde, bude reagovať „bez obmedzení“. Kam zavedie strany konfrontácia? Môže Západ prostredníctvom podobných rozhodnutí dosiahnuť zmenu ruskej politiky voči Ukrajine? O svoj názor sa s rádiom Sputnik podelil nezávislý český senátor Jan Veleba:

Domnievam sa, že EÚ pokračuje vo svojej pochybnej politike, ktorá ju tlačí k prehre. Ako je možné uvaľovať sankcie na krajinu, na dodávkach surovín ktorej ste závislý? Nevidím na tejto situácii nič racionálne. Potešujúcou je len jedna okolnosť. Česko je jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá má prezidenta schopného ostať v tejto napätej situácii realistom a nepodporiť protiruské sankcie. Proti reštriktívnym opatreniam sa vyslovil aj český exprezident Václac Klaus.

Pred zasadnutím ministrov zahraničia 28 krajín sa začalo hovoriť o možnosti odpojenia Ruska od medzinárodného systému SWIFT, na čom trvajú USA. Český senátor sa zas domnieva, že je to „veľmi, veľmi závažné“:

Aj keď nie som ekonóm, uvedomujem si, čo môže po takomto rozhodnutí nasledovať. Pôjde vlastne o nekontrolovateľný vývoj krízy, ktorá nepriamo zasiahne všetkých ruských partnerov po celom svete. Nie je, napríklad, jasné, ako plánujú platiť za dodávky energetických surovín. Ak niekto túži vyvolať chaos, v ktorom sa Rusko utopí, je na omyle. Dobre poznám ruskú históriu a myslím si, že táto krajina všetko vydrží a prežije. Bolo to tak vždy, dokonca aj v tých najťažších časoch. Som presvedčený, že Rusko sa z problémov dostane v porovnaní so strednou Európou s menšími stratami. Krajina sa stane jednotnejšou, pretože sankcie majú aj ďalší účinok, o ktorom sa u nás nehovorí. Čím viac tlačí Západ na Moskvu, tým tesnejšie sa zjednocujú Rusi vôkol svojho lídra. To, čo ma skutočne znepokojuje, je rastúci globálny rozkol. Posilňovanie protiruských sankcií vedie k eskalácii konfrontácie, do ktorej bude istotne zatiahnutá Čína, Irán, Turecko či niektoré latinskoamerické krajiny. Ide o nesmierne nebezpečný proces s nepredvídateľnými následkami.

Na otázku rádia Sputnik o tom, ako nájsť východisko z tejto situácie, Ján Veleba uviedol:

Samozrejme, že mierovou cestou za rokovacím stolom. Obávam sa však, že kyjevské úrady, ktoré útočia na vlastných občanov, pričom ich označujú za „teroristov“, mier nepotrebujú. Hospodárstvo krajiny je v koncoch a Kyjev stavil na silu, pričom nasmerováva emócie obyvateľstva na vojnu. V radoch novej ukrajinskej vlády nedokážem nájsť človeka, ktorý by bol schopný uviesť proces na mierovú koľaj.

Po návrate rozhovoru k sankciám komentoval český senátor postoj Čechov k tejto problematike:

Ľubovoľný prieskum verejnej mienky na túto tému ukáže, že väčšina Čechov je proti sankciám. V súčasnosti je zaujímavé ako sa zachová vláda Bohuslava Sobotku. Premiér opakovanie vyjadril nespokojnosť s obmedzovaním obchodovania s Ruskom a trval na výnimke pre Česko. Podľa nedávnych vyhlásení Angely Merkelovej však bude zhubná politika vyvíjania tlaku na Moskvu naďalej pokračovať. A ja si kladiem otázku, či dokáže predseda českej vlády počas rokovaní v Bruseli presadiť svoje osobitné stanovisko? Odváži sa urobiť to?

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2015_01_29/Bumerang-novych-sankcii-zasadi-Europe-bolestivu-ranu-0764/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |