Protesty sa zorganizovali okamžite po zvolení Deljana Peevskeho za šéfa Štátnej agentúry pre národnú bezpečnosť, čo je bulharská tajná služba, obdoba slovenskej SIS. Iba 33-ročný Deljan Peevski je mediálny magnát, ktorý má pod palcom niekoľko bulharských denníkov a jeden televízny kanál, politik s "temnou minulosťou", ktorý bol vyšetrovaný aj pre podozrenia z korupcie. Človek symbolizujúci kriminalizmus a mafiu sa postavil na čelo bulharskej tajnej služby 14. júna 2013. Z protestov proti jeho zvoleniu sa stali celobulharské protesty proti vláde premiéra Plamena Orešarskeho, ktorého protestujúci nenazvú inak ako Oligarski. Práve on minulý piatok oznámil nomináciu Deljana Peevskeho. Nominácia, hlasovanie a zvolenie prebehli v rámci jedného popoludnia. Ako však vyšlo najavo, ešte predchádzajúce týždne sa odhlasovali zákony o tajnej službe tak, aby bol Peevski vhodným kandidátom na pozíciu jej šéfa.

peevski.jpg

Peevski prijíma gratulácie

svet5.jpg

Ako to vyzeralo dnes okolo siedmej večer

svet6.jpg

svet7.jpg

uni.jpg

Aj trpezlivosť Bulharov má niekde svoje hranice. A v Bulharsku to vrie už od začiatku roka. Vo februári sa ľudia postavili monopolom, vysokým cenám energií a plynu, dôsledkom čoho padla vláda Bojka Borisova. 7 ľudí sa v tom období samoupálilo. Zo zúfalstva. Väčšina z nich sa nachádzala v ťažkej finančnej situácii, no napríklad Plamen Goranov samoupálením sledoval odstúpenie starostu Varny. Stal sa z neho smutný hrdina, ktorého ľudia prirovnávajú k Jánovi Palachovi.

svet.jpg

svet8.jpg

trnovo.jpg

V letnom proteste nejde už len o biedu, peniaze a v tunajších podmienkach neznesiteľné účty každodenného života. Na uliciach uvidíte skôr mladých ľudí a rodiny, ktoré prichádzajú na protest aj so svojími deťmi. Sú to pracujúci ľudia strednej vrstvy, preto sa aj s protestami začína cez týždeň po pracovnej dobe. Aj nálada na protestoch je pozitívna, ľudia tancujú, deti si kreslia kriedami po uliciach, niektorí protestujúci sa vozia na bicykloch a skejtoch a v rukách držia vlajúce bulharské zástavy. Aj keď sa medzi protestujúcimi nájde pár provokatérov, všeobecne vládne príjemná atmosféra. Protestujúci nosia policajtom vodu a podávajú si s nimi ruky. Náladu odzrkadľuje aj názov protestov ДАНСwithme - DANS je bulharský akronym pre Štátnu agentúru pre národnú bezpečnosť.

deti.jpg

deti2.jpg

banka.jpg

Na transparentoch sa nájde všeličo - výzvy k demisii, citáty Levského, Vazova a Boteva, nadpisy "ľudia verzus mafia", "nie sme platení, neznášame vás bezplatne", "pre mňa je česť byť súčasťou tohto protestu" a iné.

plagat.jpg

"Znova nás budú klamať, znova nás okradnú." Kletnici po bulharsky znamenajú "bedári". Podnázov je "vzkriesenie".

svet4.jpg

Protesty sú ohlásené aj na nasledujúci víkend. Napriek pretrvávajúcim horúčavam sa očakáva ešte väčšie množstvo protestujúcich. Minulú nedeľu sa v centre Sofie zhromaždilo okolo 20 000 ľudí, aj keď oficiálne čísla polície hovoria o 7000 protestujúcich. Otázka je, čo bude nasledovať ďalej. Neexistujú žiadne alternatívy, ľudia nechcú naspäť ani Bojka Borisova, ktorý si vybudoval kariéru na súkromných ochrankách.

subr.jpg

"Oligarski, odíď!"

pochod.jpg

 

Zdroje fotiek:

http://www.capital.bg/
http://smiling.webreality.org
http://www.investor.bg
https://www.facebook.com/CapitalLight
https://www.facebook.com/VelikoTrnovodanSwithme
https://www.facebook.com/pages/Национален-Протест-срещу-безобразията-в-България