Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bukurešť pripravuje Moldavsku ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť - chelemendik.sk

 

Bukurešť pripravuje Moldavsku ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť

2019-12-08  (13:15)

 - Bukurešť pripravuje Moldavsku ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť

Arťom Kobzev


Rumunsko nedovolí Moldavsku odbočiť z cesty európskej integrácie. Ak Kišiňov plánujúci podpísať dohodu o asociácii s EÚ zmení tak ako aj Kyjev svoje rozhodnutie, Bukurešť mu urobí „politický návrh“.

Ale čo bude obsahovať, zatiaľ nie je známe. V samotnom Moldavsku zďaleka nie všetci majú radosť z podobnej pozornosti zo strany Rumunska.

EÚ nevydrží ešte jeden veľký prepad pri podpísaní dohôd o asociácii podobný ako bol ten, k akému došlo v prípade s Ukrajinou a Arménskom. Vyhlásil to veľvyslanec Rumunska v Moldavsku Mariuš Lazurke – „Rumunsko pomôže Moldavsku v prípade destabilizácie situácie a ohrozenia európskej integrácie... pretože má historickú a duchovnú zodpovednosť“. Pri nevýhodnom rozvoji udalostí môže Bukurešť urobiť Kišiňovu „politickú ponuku“, ktorá mu nedovolí napredovať smerom k Colnej Únii. Pravda podstatu tejto ponuky diplomat neodhalil. Podľa expertov ide o čisto morálnu podporu, pretože iné možnosti nejako ovplyvniť situáciu v Moldavsku Rumunsko nemá. A tu je komentár experta Sergeja Utkina:

- Rumunsko nie je v tej situácii, aby poskytlo značné finančné dotácie. Táto krajina má aj vlastné ekonomické problémy. Takže si myslím, že jediné, čo môže urobiť Bukurešť, je vystúpiť advokátkou Moldavska na úrovni EÚ, ktorá by presvedčila štáty EÚ o tom, že Kišiňovu treba poskytnúť materiálnu pomoc.

Mariuš Lazurke komentoval slová prezidenta Rumunska Trajana Besescu, ktorý vyhlásil, že pre Bukurešť je pripojenie Moldavska národný projekt a strategická úloha. Lazurke vysvetlil, že Besescu hovoril vážne, ale mal na zreteli dosť ďalekú budúcnosť. A k samotnému zjednoteniu môže dôjsť len na dobrovoľnom základe. Ale podľa Utkina je aj taký scenár dosť pochybný:

- Pravdu povediac, nemyslím si, že za prvé, k tomu dôjde, a za druhé, že ak by sa taká ponuka urobila, pozitívne by ju uvítali v samotnom Moldavsku. Postranní pozorovatelia, ktorí posudzujú situáciu tam, často zveličujú úlohu prorumunsky naladených síl. Čiže jedna vec je podobnosť jazyka a kultúry a druhá vec je politická budúcnosť.

Slová Utkina potvrdzujú aj opýtaní Hlasom Ruska obyčajní občania Moldavska. A čo napríklad vyhlásil jeden z nich:

- No možnože niekto aj chcel pripojenie k Rumunsku vtedy v 90 roky... Ale ja osobne a nikto z mojich známych by to určite nechcel!

V týchto dňoch predseda parlamentu Moldavska Igor Korman pomerne ironicky hovoril o vyhlásení Trajana Besescu. Podľa poslanca slová rumunského prezidenta o zjednotení s Moldavskom nikto neberie vážne tak v Bukurešti, ako ani v Kišiňove a v Bruseli.

Zdroj: ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |