Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Budúcnosť maďarskej ekonomiky je neistá - chelemendik.sk

 

Budúcnosť maďarskej ekonomiky je neistá

2020-07-07  (18:45)

 - Budúcnosť maďarskej ekonomiky je neistá

BUDAPEŠŤ. Maďarsko sa ešte prednedávnom nachádzalo na pokraji krachu. Menšinová vláda vyviedla krajinu z najhoršieho a podarilo sa jej opätovne získať akú takú dôveru investorov. V budúcoročných voľbách však takmer s istotou vyhrá terajšia opozícia.

Kabinet technokratov premiéra Gordona Bajnaiho, ktorý vládne od apríla s podporou socialistov, stabilizoval verejné financie pod pozorným dohľadom Medzinárodného menového fondu a Európskej únie (EÚ), od ktorých krajina vlani v októbri dostala záchranný úver vo výške 21,1 miliardy USD (17,11 miliardy eur). 

Hospodárska a fiškálna stratégia a rozpočtové škrty dohodnuté s menovým fondom sa zatiaľ plnia. Avšak neistotu predstavuje budúci rok, kedy sa budú konať voľby. Očakáva sa, že víťazom budúcoročných volieb bude najväčšia opozičná strana Fidesz. Zatiaľ ešte nie je schválený ani budúcoročný rozpočet.

Ohrozené reformy

O plánoch Fideszu ohľadom hospodárskej politiky sa toho nevie príliš veľa okrem toho, že je proti reforme zdravotníctva a prepúšťaniu vo verejnej správe. Tiež požaduje výrazné zníženie daní, čím chce podporiť ekonomiku nachádzajúcu sa v najhoršej recesii za posledných takmer 20 rokov.

Predpokladá sa, že parlament schváli rozpočet na rok 2010 v novembri. Hlasovanie o ňom je považované za kľúčový test dôvery pre kabinet premiéra Bajnaiho, ktorý vládne s podporou socialistov a slobodných demokratov. Bajnai vyhlásil, že v prípade nechválenia rozpočtu rezignuje na svoj post.

"Aj napriek istému hluku a sporom počas najbližších mesiacov sa dá očakávať schválenie rozpočtu potrebnou parlamentnou väčšinou," uviedla poradenská firma Eurasia Group. "Medzinárodný menový fond aj EÚ však dobre vedia, že Maďarsko sa ešte v žiadnom prípade nedostalo z problémov."

Problémy sa zbierajú

Ak bude rozpočet schválený, terajšia vláda zrejme dovládne do volieb, ktoré sa budú konať v apríli alebo máji 2010, ale nebude mať dostatočnú podporu na presadenie významnejších reforiem, tvrdia analytici.

Rozpočtový schodok Maďarska by mal v tomto roku dosiahnuť 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) a zrejme bude patriť k najnižším v EÚ. Avšak maďarská ekonomika klesne o 6,7 % a jej oživenie bude iba pomalé. Návrh budúcoročného rozpočtu počíta so schodkom na úrovni 3,8 %, ale podľa odborníkov existuje množstvo rizík ohrozujúcich príjmy rovnako ako výdavky. Verejný dlh by mal v budúcom roku dosiahnuť 80 % HDP.

Vysoká zadlženosť bude naďalej príčinou zraniteľnosti krajiny vzhľadom na akýkoľvek negatívny trend v rámci globálneho ekonomického sentimentu, aj napriek tomu, že júlová emisia maďarských eurobondov bola úspešná a že krajina postupne znižuje závislosť svojho financovania od úverov od MMF a EÚ.

Úvery stoja

Hlavným problémom je vrátiť ekonomiku späť na cestu rastu v časoch, keď vláda musí znižovať výdavky, banky nie sú ochotné poskytovať úvery a domáci dopyt klesá.

"Oživenie ekonomiky krajiny pribrzdí procyklické sprísnenie fiškálnej politiky a pokračujúce napätie na domácom úverovom trhu," tvrdia analytici Barclays Capital.

Ratingová agentúra Moody's tento týždeň uviedla, že islandská, maďarská a lotyšská ekonomika sa nachádzajú v stave "krehkej stabilizácie". Dodala, že "ešte je príliš skoro hovoriť o oživení v týchto krajinách".

Opozičná strana Fidesz, ktorej podpora medzi rozhodnutými voličmi sa podľa prieskumov pohybuje na úrovni okolo 60 %, sa pripravuje po ôsmich rokoch na prevzatie moci z rúk socialistov. Podľa vyhlásení jej predstaviteľov je rozhodnutá zrušiť takmer všetky úsporné opatrenia vlády premiéra Bajnaiho.

Fidesz tiež plánuje v prípade víťazstva vo voľbách zmeniť budúcoročný rozpočet, aby bol viac prorastový. Šéf strany Viktor Orbán povedal pre agentúru Reuters, že jeho strana sa sústredí na podporu konjunktúry aj za cenu dočasne vyššieho rozpočtového schodku. Nová vláda však bude mať iba malý priestor na manévrovanie, keďže medzinárodní veritelia a finančné trhy ju donútia dodržiavať fiškálnu disciplínu, tvrdia analytici.

Zdroj: sme.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |