Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Budúcnosť bez Európskej únie - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Budúcnosť bez Európskej únie - Časť 1.

2020-02-14  (22:03)

 - Budúcnosť bez Európskej únie -  Časť 1.

11.11.2015


Ako Starý svet bude brániť plánom USA zlikvidovať EÚ
 

Andrej Ivanov 
 

Európska únia sa čoskoro môže premeniť na výlučne byrokratickú prízračnú štruktúru. S takým odkazom vyšiel článok v britských novinách  Financial Times. Podľa mienky autora publikácie Wolfganga Munchaua, súčasný stav EÚ sa dá označiť nielen za krízový, ale ako katastrofický. „Krízy prichádzajú a odchádzajú. Možno je to tak, ale spýtajte sa potom sami seba — prečo  obdobie od 50-tých do konca 90-tých rokov bolo stabilnejšie pre EÚ než nasledujúce desaťročia?“ — kladie si otázku Munchau.

Hlavné príčiny blížiaceho sa rozpadu Európskej únie, ako píšu noviny, spočívajú vo veľmi rýchlom rozširovaní únie. Behom posledných 10 rokov k 15 starý členom EÚ sa pridalo 13 nových a Európska únia to môže jednoducho nezniesť. 

Zároveň sa v článku poskytuje hodnotenie, prečo sa predtým „celoeurópska rodina“ rozvíjala úspešnejšie. Ukazuje sa, že celá príčina spočíva v tom, že behom predchádzajúcich desaťročí zahraničné riziká EÚ preberala Severoatlantická aliancia a teraz sa Brusel sám pokúša vybudovať zahraničnú politiku, ale na to sa súčasná elita EÚ nehodí. 

Ako uzatvára Munchau, v budúcnosti EÚ očakáva ešte viac kríz a krajiny postupne sa začnú  zamýšľať nad vystúpením z únie...

Udiera  do očí, že článok s tak negatívnou prognózou bol uverejnený v britskom médiu. Je to prekvapivé, ale silná  a úspešná Veľká Británia ako prvá začala vážne hovoriť o vystúpení  z Európskej únie. Snažiac sa o znovuzvolenie na nové volebné obdobie, premiér štátu David Cameron sľúbil voličom uskutočniť referendum o vystúpení z EÚ ako súčasť svojej predvolebnej kampane. Camerona znovu zvolili a parlament schválil uskutočnenie referenda do konca roku  2017.

Tak to vyzerá, že zlikvidovať EÚ môžu nielen objektívne vnútorné  ekonomické problémy. Cieľavedome tomu napomáha  Londýn. 

Pozoruhodné je aj to, že zároveň s krokmi Veľkej Británie projekt „európskeho domu“ narazil na začiatok masovej migrácie z Blízkeho  Východu a Afriky. Okolnosti „nového sťahovania národov“ poukazujú na to, že tento proces mohol byť úmyselne vyprovokovaný USA. A to, že Londýn je verný spojenec Washingtonu vedia všetci. 


Ale okrem geopolitických záujmov jednotlivých krajín sa na situácii môžu podieľať aj záujmy medzinárodných finančných organizácií. Teraz sa Londýn stáva jedným z najväčších svetových centier  pre obchodovanie s čínskym juanom, najväčšou  burzou sa stane burza v Hong Kongu a hlavnými operátormi – patriaci Rotshieldovcom finančný konglomerát HSBC a najstarší finančný konglomerát Starého sveta  Barclays. A je celkom možné, že teraz sa Veľká  Británia rozhodla meniť orientáciu na spoluprácu s Čínou. Nie nadarmo líder Číny Xi Jinping nedávno päť dní strávil v Londýne a dokonca sa stretol s kráľovnou. 


Môžeme si taktiež spomenúť aj na aktívne lobovaný Washingtonom projekt Transatlantického partnerstva. Jeho podstata spočíva v tom, že európske krajiny musia úplne otvoriť svoj trh pre americké tovary a americký kapitál. Pritom úplné znenie dohody medzi EÚ a USA nie je známe širokej verejnosti. O tom bol nútený hovoriť na výročnom 70-tom Valnom zhromaždení OSN Vladimir Putin. „Rad krajín sa vybral po ceste uzavretých, exkluzívnych ekonomických dohôd, pričom rokovania o ich uzavretí prebiehajú v kuloároch, tajne aj pred vlastnými občanmi aj pred vlastnými podnikateľmi,  pred verejnosťou, aj pred inými krajinami. Ďalšie štáty, záujmy ktorých môžu byť dotknuté, taktiež o ničom neinformujú.  Zrejme všetkých nás chcú postaviť zoči-voči skutočnosti, že pravidlá hry boli prepísané  a prepísané znovu na úžitok úzkeho kruhu  vyvolených,“ — konštatoval ruský prezident.

Ak dáme dohromady všetky okolnosti, vychádza to tak, že USA, najväčšie finančné  centrály planéty, Veľká  Británia a Čína sa zhodli, zatiaľ čo Európska únia musí čeliť novým výzvam, na ktoré zatiaľ nepozná odpoveď. 

— Domnievam sa, že samotné objavenie sa článku vo Financial Times nie je náhodné, — hovorí profesor MGU Andrej Manojlo. —  Najpravdepodobnejšie ide o publikáciu  na objednávku. Nedá sa povedať, že by v ňom bola predstavená  objektívna analýza procesov, ktoré prebiehajú vo vnútri EÚ. Fakty, o ktorých píše autor článku, odrážajú iba jednu hranu reality a ak máme brať do úvahy iba ich, vznikne dojem, že v EÚ je všetko veľmi  zlé. Zdá sa mi, že tento článok je súčasťou informačnej vojny, ktorá sa vedie proti Európskej únii, proti ústrednej myšlienke Starého sveta behom posledných desaťročí.


Ale nedá sa nesúhlasiť s tým, že EÚ dnes má  veľa problémov. A preto je zaujímavé správanie Veľkej Británie, ktorá vždy počas nejakých ťažkostí začína v EÚ zohrávať rolu „piatej kolóny“. Len čo začína nejaká kríza, Londýn sa pokúša špekulovať s problémami. Politika Veľkej Británie vo vnútri EÚ má charakter vydierania. Každý krát, keď nastoľuje otázku o svojom vystúpení z EÚ, sa stanovujú podmienky, aby sa to neudialo. Sú to početné výhody, daňové úľavy, politická utonómia, zvláštny status. A takéto správanie Londýna je podmienené  nielen ambíciami britských politikov, ale aj pohnútkami najbližšieho spojenca  Veľkej Británie – Spojených štátov amerických.  

Ide o to, že silnú Európsku úniu USA nepotrebujú. Aj napriek tomu že plne podporuje politiku Washingtonu, zapájajúc sa do absolútne nepotrebných pre Európanov konfliktov ako napríklad na Ukrajine. Ale Spojené  štáty si musia by isté úplnou kontrolovateľnosťou EÚ.  A takou bude, iba ak bude slabou, plnou vnútorných protirečení, ak krízy nasledujúce jedna po druhej nedovolia, aby únia zosilnela. A aktívnu  pomoc USA v tomto poskytuje Veľká Británia. 

SP: — Aké sú v súčasnosti perspektívy zachovania Európskej únie? 


— EÚ dnes narazila na nebývalé ťažkosti. Ako uvádza Financial Times,  „lokomotívy“ únie -  Nemecko a Francúzsko, nemusia zvládať ťahať ostatné krajiny. Ale to sú problémy rastu, ktoré sa dá prekonať. 

Okrem toho ešte existuje problém migrantov a zatiaľ si neviem predstaviť, ako ho Európska únia môže vyriešiť.

Existujú ešte problémy spojené s dlhovou kabalou, do ktorej sa dostali Grécko, Španielsko, Taliansko a iné  štáty. Do tejto situácie sa krajiny dostali do značnej miery kvôli politike, realizovanej Nemeckom vo vnútri EÚ behom posledných  10−15 rokov. 

Z môjho pohľadu, naozaj závažný problém predstavuje migrácia. Je to bomba, ktorá leží pod samotnými základmi únie. Ale ak voči tejto  výzve bude nájdená odpoveď, Európska únia bude životaschopná. Pravda, je tam príšerná byrokracia, radovo horšia ako naša. Ale zároveň aj potenciál pre rozvoj EÚ má obrovský. Únie dáva európskym štátom obrovské zdroje na vyriešenie mnohých problémov. Ak Európsku úniu  nebudú ohrozovať zvonku, t.j. ak Washington nebude usilovať o jej rozkol, únia prežije ťažké časy, prekoná výzvy posilnená a bude pokračovať svoju historickú cestu. Ak, zopakujem, EÚ neroztrhá zvnútra prúd migrantov.

SP: Môže Transatlantické partnerstvo nahradiť EÚ?

— Taký variant je celkom možný. Ale pre Spojené štáty bude pre realizáciu  svojich plánov výhodnejšie pracovať s úplne s nimi spriatelenou byrokraciou, ktorá by držala pod kontrolou všetky zjednotené krajiny, než spolupracovať s jednotlivými národnými  vládami. Byrokraciu EÚ sa dá vymeniť za pohodlnejšiu v ľubovoľnej chvíli, zatiaľ čo vlády jednotlivých krajín sa môžu meniť aj bez vôle Washingtonu. 

S pomocou Transatlantického partnerstva sa Američania pokúšajú vybudovať nadštátny systém riadenia Európy. Podmienky partnerstva sú celkom jasné. Stavajú vlády národných štátov do závislosti od veľkých korporácií. Ak sa partnerstvo uskutoční, americké korporácie získajú rovnaké práva, ako aj štáty a budú môcť v súlade so súdnym poriadkom nútiť národné vlády prijímať tie ktoré rozhodnutia. Pričom korporácie pod zámienkou porušenia pravidiel konkurencie sa budú sťažovať na rozhodnutia vlád nielen v prípade straty, ale aj v prípade takzvaného „úniku zisku“. Podobné dohody fungujú, napríklad, medzi Spojenými štátmi a Austráliou. Aby sme pochopili, čo čaká Starý svet, stačí si prečítať dohodu s Austráliou. 

Ale Európa všemožne odoláva takémuto scenáru. Zatiaľ sa Američanom nedarí nanútiť jej Transatlantické partnerstvo. 

Európania však môžu byť postavení pred tvrdou  voľbou. Keď sa migranti chopia zbraní, Starý svet bude musieť hľadať u niekoho pomoc. A ak si budú mať vybrať medzi svojim zánikom a uzavretím úžerníckej  dohody o Transatlantickom partnerstve, Európania si vyberú dohodu s USA. A je celkom možné, že smerom k tejto voľbe USA aj postrkujú Európu. 

Na druhej strane, teraz je pre Američanov nevýhodné rozdrobiť Európu a usporiadať tam „riadený chaos“. Pre USA je výhodnejšie podrobiť si európsku byrokraciu, ale pritom spraviť  Európsku úniu  veľmi slabou, závislou. 


Pokračovanie čoskoro

 

Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/135247/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |