Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Budúcnosť Zeme ohrozuje preľudnenosť - chelemendik.sk

 

Budúcnosť Zeme ohrozuje preľudnenosť

2020-06-02  (16:51)

 - Budúcnosť Zeme ohrozuje preľudnenosť

4.11.2014


Ľudstvu hrozia svetové vojny a hladomor. Už koncom 21. storočia môže počet ľudí na našej planéte vyrásť zo 7 na 10 miliárd.

S takouto predpoveďou prišli austrálski vedci z Univerzity Adelaide. Postačia nám však prírodné zdroje na zabezpečenie potravín pre tak vysoký počet ľudí?

V súčasnosti využíva ľudstvo prirýchlo zdroje, ktoré vytvárala naša planéta v priebehu miliónov rokov. V prvom rade ide o zásoby ropy a zemného plynu. Obrovské plochy sa využívajú na poľnohospodárstvo. Efektivita využívania týchto prírodných zdrojov je však chabá. Práve problém s racionálnym využívaním prírodných zdrojov je nutné riešiť v prvom rade, myslí si odborník Valerij Jelizarov:

Myšlienka udržateľného ľudského rozvoja je fundamentálnou ideou, na ktorú by sme sa mali v budúcnosti opierať. Čiže ako by sme mali dnes budovať svoj život, ako dnes využívať prírodné zdroje a budovať hospodárstvo tak, aby sme nezhoršovali podmienky pre život ďalších generácií.

Rozvoj „zelených“ technológií patrí medzi prioritné úlohy mnohých krajín. Vo fínskom meste Lahti sa napríklad nachádza tepláreň, spaľujúca odpad. Vo Fínsku je zakázané zhromažďovať na skládkach biologický odpad. Ten sa spracúva a využíva v poľnohospodárstve. Environmentálne inovačné technológie sa široko využívajú po celom svete. Úrady rôznych krajín nútia veľké spoločnosti vyrábať „čistejšie“, a to aj napriek tomu, že takáto modernizácia nie je lacnou záležitosťou. Odborníci sú však presvedčení, že vzhľadom k rýchlemu rastu počtu ľudí na našej planéte musí mať starostlivosť o životné prostredie prvoradý význam. Umožní nám to zásobiť rastúci počet obyvateľstva potravinami a pitnou vodou bez znečisťovania prírody. Je však preto nutné výrazne pozmeniť postoj voči prírodným zdrojom nielen v konkrétnej krajine, ale v globálnom rozsahu. Umožní to odstrániť skládky z veľkých plôch a postupne prejsť na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Počet ľudí bude naďalej narastať. Hovoriť o dosiahnutí hranice 10 miliárd je však ešte priskoro. Vojny, epidémie či klimatické zmeny – to všetko môže radikálne zmeniť život ľudí, v našej histórii k tomu došlo viackrát.

Dnes je v ázijských krajinách, napríklad, v Japonsku, Hongkongu, Singapure či na Taiwane, kde bola v minulosti vysoká pôrodnosť, pozorovaný jej pokles. V európskych krajinách je situácia opačnou. Odborníci začínajú čoraz častejšie hovoriť o absencii možností na kontrolu rastu ľudskej populácie. No aj keď budú odhady austrálskych vedcov nakoniec nesprávne, mali by sme sa už teraz zamýšľať nad tým, ako sa v budúcnosti vyhnúť boju o posledný kúsok chleba.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_11_02/Buducnost-Zeme-ohrozuje-preludnenost-8732/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |