Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Budúcnosť Európy závisí od Rómov - pozície prívržencov „prísneho“ prístupu k Rómom v Európe vážne oslabli - chelemendik.sk

 

Budúcnosť Európy závisí od Rómov - pozície prívržencov „prísneho“ prístupu k Rómom v Európe vážne oslabli

2020-08-12  (05:05)

 - Budúcnosť Európy závisí od Rómov - pozície prívržencov „prísneho“ prístupu k Rómom v Európe vážne oslabli

 

Foto: RIA Novosti

V Budapešti predstavili program Európskej komisie a Rady Európy o sociálnej adaptácii Rómov v Strednej a Východnej Európe. Vydelené prostriedky pôjdu na uľahčenie prístupu Rómov ku vzdelaniu, zdravotníctvu a bytom. No je pripravená Európska únia obrátiť sa nakoniec tvárou k Rómom?

Bulharsko, Maďarsko, Taliansko, Rumunsko a Slovensko – týchto päť štátov sa stane účastníkom programu ROMAST, ktorý si vytýčil za cieľ zmeniť Rómov z „bolesti hlavy“ EÚ na jeden zo zdrojov jej sociálno-ekonomického pokroku. No prečo práve dnes začali hovoriť o potrebe neriešiť rómsky problém silovými opatreniami, ale sa pokúsiť vyriešiť úlohu sociálno-ekonomickej integrácie?

Z politického pohľadu pozície prívržencov „prísneho“ prístupu k Rómom v Európe vážne oslabli. Minister vnútra Francúzska Manuel Valls pravda nedávno vyhlásil o ilúziách v nádeji vyriešiť rómsky problém pomocou ich „civilizačnej integrácie“ do francúzskej spoločnosti. Avšak nepodporili ho ani vo vlastnej vláde. Čo sa týka samotných krajín Strednej a Východnej Európy, ich vládam je asi jasné ako sa zdá, že integrácia Rómov do jestvujúcich sociálnych štruktúr je jediný prostriedok dovoľujúci zabrániť nepokojom, ktoré s nimi súvisia, ako aj rastu nacionalizmu a xenofóbie.

Rómsky problém má aj vážnu ekonomickú dimenziu. V podmienkach demografickej krízy sa stane 12 miliónov Rómov dôležitým pracovným zdrojom. Zmeniť pravdaže maďarských, bulharských a slovenských Rómov na vzorových daňových poplatníkov, to je ťažká a drahá úloha. Avšak zdá sa, že niet ani alternatívy.

Môže sa pravdaže preniesť tá, alebo oná výroba mimo Európskej únie, povedzme do Maroka, no sociálna situácia v samotnej Európe sa v dôsledku toho asi ťažko zlepší. Veď daná situácia nepretržite súvisí s problémami na pracovnom trhu a s nezamestnanosťou, úroveň ktorej je obzvlášť vysoká medzi sociálne nechráneným obyvateľstvom.

Koncom 1980 rokov – pred rozpadom jednotnej Juhoslávie – sa v belehradských vydaniach aktívne posudzovala otázka: „Kto sú naši Albánci? Analyzovali sa historické, etnické a náboženské argumenty. No čoskoro sa kosovská mína stala jedným z faktorov juhoslovanského rozpadu. Projekt prezentovaný v Budapešti, to je snaha prejsť od slov k činom pri vyriešení ešte jedného chúlostivého a delikátneho problému. No budú Európania dosť rozhodní priznať, že Rómovia sú takí istí občania ako aj Francúzi, Nemci, Maďari alebo Slováci?


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |