Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Budeme žiť 135 rokov? Vedci majú blízko k vyriešeniu hlavnej úlohy ľudstva - chelemendik.sk

 

Budeme žiť 135 rokov? Vedci majú blízko k vyriešeniu hlavnej úlohy ľudstva

2020-01-27  (03:17)

 - Budeme žiť 135 rokov? Vedci majú blízko k vyriešeniu hlavnej úlohy ľudstva

23.8.2015

Tatiana Alexeevá

Tento týždeň  španielski vedci potešili svet prehlásením, že objavili dôvod predčasného starnutia a tým, že vedia ako predlžiť ľudský život.

Čo objavili Španieli?

Priemerna dĺžka ľudského života nedosahuje v dnešnej dobe ani 80 rokov. V niektorých krajinách je tento vek vyšší napríklad v Japonsku, inde zase nižší. Ako je známe muži v Rusku sa nedožívajú ani 70-tich rokov, v priemere sa dožívajú 65-tich rokov.  Znamená to, že muži v Rusku ani nestihnú zostarnúť. Autori väčšiny výskumov už skôr ubezpečili,  že organizmus ľudí je odhadovaný na omnoho dlhší vek života. Ani vek 150 rokov nie je medznou hranicou. Ľudstvo sa stále morilo  otázkou ako predlžiť život človeka, či neumožniť mu  byť nesmrteľným hoc aj dosiahnutím jeho existenciu na Zemi aspoň 100 rokov. Medzitým iba zriedkavým šťastlivcom sa podarí dožiť storočného jubilea a iba jedincom pregúľať sa cez túto hranicu.

No a naraz tento týždeň španielski vedci prišli s radostnou správou. V sérii laboratórnych výskumov uskutočňovaných na myšiach vedci z inštitútu Ovijedo objavili bielkovinu, ktorá je zodpovedná  za zmenu programu života buniek organizmu. Pri blokovaní tejto bielkoviny sa podarilo hlodavcov vyliečiť od rôznych onemocnení, rovnako od takého zriedkavého onemocnenia ako je progéria t.j. predčasné starnutie organizmu.  Doposiaľ jej efektívne liečenie neexistovalo a ľudia postihnutí týmto strašným neduhom sa vo väčšine prípadov ťažko dožili 18-tich rokov.

Blokovanie škodlivej bielkoviny u myši pomohlo nielen zastaviť predčasné  anomálne starnutie ale aj omladiť iné bunky. Ako vedci tvrdia táto bielkovina starnutia  jednoducho blokuje proces tvorby kmeňových buniek čo privádza k starnutiu organizmu. Ak sa ich existencia zablokuje potom sa bunky preprogramujú a začnú znova mladnúť.

Ako pre miestny portál Espanarusa prehlásila autorka výskumu Klára Sorija Valles výsledok sa prejavil  omnoho efektívnejšie ako vedci pred štyrmi rokmi na začiatku svojho výskumu v roku 2011 očakávali. Tento výsledok tiež predčil výsledky iných podobných výskumov.

Vedci očakávajú, že vďaka novému molekulárnemu preparátu sa môže priemerna dĺžka života predlžiť na 135 rokov. Pritom 70-roční môžu vyzerať na 40 a aj menej. Podľa  vyjadrenia vedcov tí ľudia, ktorí už prekročili vek 100 rokov budú vyzerať ako súčasní 70-níci. Takými budú aj čo sa týka ich fyzických schopností. Zatiaľ to vyznieva ako úryvok z nejakého fantastického románu, ale ako vyhlasujú španielski vedci, myši sú úspešným modelom pre uskutočnenie analógii s človekom vo vzťahu k patológii starnutia.

Španielski vedci sa domnievajú, že v medicíne sa ich metóda začne používať už v najbližšom období na omladenie organizmu. Celkovo sa to čoskoro stane obyčajnou liečebnou procedúrou. Ak sa priblížite svojim vekom k penzijnému, vyberiete sa na omladzovaciu procedúru a vrátite sa odtiaľ mladší o 40 rokov. V takomto stave vás nikto do penzie nepoženie. Sami uznáte, že ak sa máte dožiť  150-rokov tak ísť v 70-tich do penzie je predčasné.

Skúseností vedcov iných krajín.

Samozrejme nielen španielski vedci dosiahli také fantastické výsledky. Ruskí biológovia tiež už dlhšie  zápasia s problémami boja so starobou. Známy ruský akademik, doktor biologických vied Vladimír Petrovič Skulačev pred niekoľkými rokmi objavil vlastný prostriedok proti starobe. Volá sa
Skulačevove ióny  alebo Skulačevove kvapky. Sledovanie tohto preparátu, ktorý je sám osebe silným antioxidantom  laboratórne preukázalo, že je schopný zbaviť mnohých chorôb aj spomaliť proces starnutia a predlženie veku na 120 rokov a viac.

Vedec je presvedčený, že aj keď človeku na základe svojho biologického programu je dané už od 14 rokov postupne vädnúť a starnúť  tento proces je možno spomaliť.

Žiaľ situácia je taká, že samotní ľudia  urýchľujú svoje starnutie. Je dokázané napríklad, že rýchlejšie starnú ľudia postihnutí obezitou,  život si skracujú fajčiari, ktorí si otravujú život škodlivým dymom. Avšak ani schudnutie, či ukončenie fajčenia nám nezaručí predlženie života o niekoľko desaťročí. K tomu budú potrebné radikálnejšie spôsoby.

Vedci Severozápadnej univerzity USA napríklad objavili najjednoduchší spôsob. Ukazuje sa, že je potrebné jednoducho prepnúť "genetický  prepínač". Podobne ako sa to deje u červov. Pozorujúc ich vedci rozhodli, že taká metóda sa dá použiť u ľudí.

Ako ukázalo sledovanie červov «genetický prepínač»  sa automatický prepína, keď sa ten bezstavovec dosahuje pohlavnú zrelosť. Vedci objavili, že v stresovom období aby sa ochránili bunky a uschovali životne dôležité zložité bielkoviny a funkcie tak zvaný snímač sa prepína sám od seba. Znamená to, že existuje nádej naučiť sa prepínať aj u ľudí.

Čínski vedci sú jednoduchší vo svojich výskumoch. Tí objasnili, že dlhovekosť spôsobuje ostrá strava. Práve tá slúži ako svojský genetický prepínač. Nie u červov ale u ľudí.

Vedci z Podnebeskej  uskutočnili výskum na 500 000 Číňanoch vo veku od 30 do 80-tich rokov. Výskum preukázal, že tí čo každodenne jedli papriku chilli na rozdiel od tých, ktorí neobľubovali nič ostrejšieho  menej trpeli na srdcovo-cievnymi onemocneniami, zriedkavejšie sa stretávali s onkologickými nemocami, chorobami dýchacieho systému ako aj ischémiou srdca.

Tajomstvo papriky chilli je v tom, že sa do zostavy  dostáva látka "kapsaicín", ktorý môže proti účinkovať zápalným procesom v organizme človeka a zvyšovať jeho imunitu. Pritom bez ohľadu na úžitok ostrej stravy pre zdravie sa treba vyhnúť jej nevhodnému používaniu.

Súčasný elixír mladostí.

Celkovo ak máme veriť vedcom celého sveta a najrozmanitejším vedeckým prácam väčšina sa zhoduje v tom, že starnutie ľudského organizmu z tretiny závisí od našich naprogramovaných génov. Čo sa týka ďalších dvoch tretín tie závisia od vplyvu toxínov obsiahnutých v okolitom prostredí a od všetkých možných škodlivých návykov. 

Špecialisti Duke University prišli k záveru, že proces starnutia organizmu začína už vo veku 26 rokov. Základná  príčina predčasného starnutia nie je genetika ale nezdravý spôsob života  a zlá ekológia.  Počas výskumu vedci objasnili, že niektorí ľudia vo veku 38−40 rokov na svoj biologický vek nevyzerajú ale na 30, niektorí to ťahajú až do 60 a starnú za jeden alebo za tri roky. To znamená, že úsilie treba viesť v tomto smere.

Vo Švajčiarsku už vedci ukončili pokusy, ktoré uskutočňovali na obyčajných muchách. Hmyzu vštepili tkanivo kopírovaných génov. Pod účinkom kópii génov, alebo ako sa ešte nazýva "ahuizotl", choré alebo infikované bunky múch sa rozkladali, pozastavoval sa proces starnutia a celé bunky ostávali nezmenené.  Život múch sa predlžoval o 50%. Vedci tvrdia, že ľudia majú tiež taký gén a v priebehu 20-tich rokov by mali byť ukončené práce nad vytvorením elixíru mladostí na základe tohto génu. Potom bude môcť ľudstvo používať týmto preparátom ako obyčajným liekom.

Čo robiť teraz?

Všetky tie noviny zasievajú optimizmus. Avšak starší ľudia sa spýtajú, čo majú robiť tí, ktorí  nemajú čas čakať kým sa objaví kúzelný prostriedok proti starnutiu. Ako ukazujú posledné prieskumy hlavné je neponáhľať sa pod nôž plastického chirurga. Ako sa objasnilo plastické operácie sa prejavujú na činností mozgu.  Každý, kto hoci len raz sa podrobil plastike, podrobil svoj mozog predčasnému starnutiu.  Menovite starnutie mozgu urýchľuje proces vädnutia celého organizmu. Aby ste nestarli predčasne dodržujte tieto pravidla:

1. Zvyšujte rozumovú záťaž. Učte sa jazyky, čítajte, píšte, čím viac je váš mozog zaujatý prácou, tým na dlhšú dobu  odsuniete dobu staroby.

2. Neprejedajte sa. Toto pravidlo v podstate tvrdo sa dodržiavajú Japonci. Im namiesto 2500 kalórií úplne postačuje 1500. Tak vytvoríte pre svoje bunky záťaž a udržíte ich aktivitu. Je lepšie stravovať sa častejšie, ale s malými porciami ako  veľké porcie s veľkými časovými odstupmi.

3. Východní ľudia sú presvedčení, že menu musí zodpovedať veku. Po 50-ke v dennom jedálnom lístku musí byť vápnik, magnézium, ktoré udržia vašu kostru. Tvaroh, syry, orechy, ryby. Syry obsahujú selén, ktorý je nevyhnutný pre mužov po 40-tke.

4. Zaoberajte sa pre vás vyhovujúcou činnosťou, akoukoľvek prácou. Celkové sa ráta, že ľudia, ktorí nepracujú vyzerajú o 5-10 rokov staršie od tých kto je pracovne zaujatý aj napriek tomu, že zdalo by sa naopak, že u nepracujúcich ľudí  je spokojnejší, rovnomernejší život  ale neprítomnosť záujmov sa prejavuje na zovňajšku aj na zdraví. Sociológovia tiež zistili, že existujú profesie, ktoré pomáhajú uchrániť mladosť. Medzi ne patria profesie dirigenta, filozofa, umelca, svätca.

5. Najlepší prostriedok pred starnutím je láska. Ak dvakrát týždenne sa budete zaoberať sexom tak budete vyzerať mladšie až o 14 rokov. Ako tvrdia sexuológovia počas sexu sa v tele vytvára hormón endorfín, ktorý sa inak nazýva hormón šťastia, ktorý spôsobuje upevnenie imunitného systému.

6. Dbajte nato, aby ste na všetko čo sa odohráva mal svoj názor. Je dokázané, že uvedomelo žijúci človek zriedkavo upadá do depresie a skleslostí.

7. Hýbte sa!  Prechádzajte sa a cvičte! Uvedomte si, že už 8 minút nie rýchleho športového zaujatia je dosť nato, aby ste sa udržali vo forme.

8. Spíte v chladnej, vyvetranej izbe. Ak teplota nebude vyššia ako 20°C, lepšia je však 17-18°C  vaša látková výmena sa zlepší.

9. Majte sa radi a rozmaznávajte sa. Naši  seniori si privykli žiť skromne,  málokedy si čo-to dovolia. Aspoň občas si doprajte nejaké zmeny, oživenia, rôzne dobroty.  V každom veku  chceme dobré vyzerať, neodriekajte si v tom lebo vám to môže priniesť radosť.

10. Uvoľnite cestu svojim pocitom. Neoplatí sa hľadieť okolie nahnevanými očami a nenávidieť všetko okolo. Tak isto sa neoplatí zadržiavať svoje emócie. Ak sa vám niečo nepáči, alebo nie ste spokojní s niečím hovorte o tom nahlas. Je dokázané, že onkologickými onemocneniami častejšie trpia tí, ktorí potláčajú svoje emócie.


Zdroj:http://svpressa.ru/health/article/129154/

Za preklad tohto článku pekne ďakujeme našej dobrovoľnej pomocníčke Márii Shipke


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |