Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bude nová vojna na juhovýchode Ukrajiny? - chelemendik.sk

 

Bude nová vojna na juhovýchode Ukrajiny?

2019-12-09  (21:34)

 - Bude nová vojna na juhovýchode Ukrajiny?

12.4.2015


Bude nová vojna na juhovýchode Ukrajiny? Kto stojí za americkým prezidentom? Prečo mnohých našich úradníkov môžeme označiť za ideových agentov vplyvu? Na tieto a iné otázky AN (Argumenty Nedeli) odpovedá riaditeľ ústavu strategických štúdií generálmajor vo výslužbe Leonid Rešetnikov.


(Leonid Petrovič Rešetnikov sa narodil v roku 1947 v Postupime, v rodine vojaka. Vyštudoval fakultu dejín na Charkovskej štátnej univerzite a  ašpirantúru absolvoval na univerzite v Sofii. Od roku 1974 do roku 1976 pracoval v Inštitúte ekonomiky v Akadémii ZSSR. Od roku 1976 do roku 2009 pôsobil v analytických oddeleniach vonkajšej rozviedky. Posledný post – riaditeľ informačno-analytického oddelenia ruskej Služby vonkajšej rozviedky. V apríli 2009 odišiel na dôchodok . Je členom tímu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.)


Súperi na jednom póle

– Mali ste seriózne „zastrešenie“ – Službu vonkajšej rozviedky (SVR). Prečo ste boli odrazu odtajnení?

– Naozaj sme boli uzavretý inštitút vonkajšej rozviedky, ktorý sa špecializoval na analýze dostupných informácií o blízkom a ďalekom zahraničí.  Teda  na informáciách, ktoré potrebovala nielen rozviedka, ale aj štruktúry určujúce zahraničnú politiku krajiny. Napodiv administratíva ruského prezidenta takéto dôležité analytické centrá nemala. Hoci „inštitúcií“, s riaditeľom sekretárkou a riaditeľovou manželkou ako analytikom, bolo viac než dosť. Prezidentovej administratíve  chýbali seriózni odborníci a rozviedka sa musela o nich podeliť.

V súčasnosti je naším zriaďovateľom ruský prezident a všetky štátne úlohy pre výskumy podpisuje šéf administratívy Sergej Ivanov.

– Aký je dopyt na vaše analýzy? Sme byrokratická krajina, všetci iba píšu a píšu, existuje vplyv aj na konečný výsledok?

– S odstupom času vidíme reálne kroky, ktoré sa prelínajú s našimi analytickými zápismi. Občas nás zaskočí skutočnosť, že vystupujete s určitými ideami, ktoré sa neskôr stávajú trendom v ruskej verejnej mienke.

– V USA sa niečím podobným zaoberá Stratfor a strategické výskumné centrum RAND Corporation. Kto z vás je viac takpovediac „cool“?

– Keď sme po prechode do prezidentovej administratívy v apríli 2009 koncipovali nové stanovy inštitútu, želali nám, aby sme si z nich brali príklad. Vtedy som si pomyslel: „Ak nás budete financovať tak, ako je financovaný Stratfor alebo RAND Corporation, potom všetky zahraničné analytické spoločnosti hravo predbehneme. Je známe, že ruskí analytici sú vo svete veľmi silní. O to viac regionálni odborníci, ktorí majú „čerstvejšie“ ešte nezanesené mozgy. Môžem to s istotou povedať, pretože mám za sebou 33 rokov analytickej práce, najskôr v Prvom hlavnom
 vedení KGB ZSSR a neskôr  v Službe vonkajšej rozviedky.

– Ako je známe RAND Corporation vypracoval pre Ukrajinu plán ATO (antiteroristickej operácie) na juhovýchode krajiny. Informoval váš inštitút o Ukrajine, konkrétne o Kryme?

– Samozrejme. Na Ukrajine v zásade pôsobili iba dve inštitúcie RISV (Ruský inštitút strategického výskumu) a Inštitút štátov SNŠ Konstantina Zatulina. Od začiatku svojej činnosti sme viedli analytické zápisy o raste antiruských nálad na Ukrajine, o silnení proruských nálad na Kryme.

Navrhovali sme zintenzívniť prácu proruských mimovládnych organizácií (MVO), posilniť, ako je moderné hovoriť, tlak „politiky mäkkej sily“.

– S takým veľvyslancom ako je Zurabov, nepotrebujeme nijakých  nepriateľov!

– Práca akéhokoľvek veľvyslanectva a veľvyslanca súvisí s množstvom obmedzení. Či urobíš krok vpravo, alebo vľavo – škandál. Plus celkovo je u nás bieda s profesionálnymi kádrami. A nielen v diplomatickej oblasti. Akosi sme sa vyčerpali – v štátnej službe zostalo iba veľmi málo pevných ľudí d chrbtovou kosťou.

Je zložité hodnotiť úlohu MMV . Výrazným príkladom sú farebné revolúcie, ktoré sa „prihrievajú“ zahraničnými, najmä americkými mimovládnymi organizáciami. Tak to bolo na Ukrajine. Bohužiaľ,  vzniku  a podpore takýchto organizácií, ktoré by pracovali v náš prospech  sa pozornosť prakticky nevenovala. Ak by fungovali, zamenili  by desať veľvyslanectiev a desať veľmi múdrych veľvyslancov. Teraz sa situácia začala meniť  na priamy príkaz prezidenta. Bolo by dobré, ak by podriadení   tento vývoj neprepásli.

  
Ak bude zajtra vojna, treba sa vydať na pochod 

–Ako sa podľa vás budú vyvíjať udalosti v Novorusku na jar a v lete? Hrozí nová vojenská kampaň?

– Bohužiaľ, pravdepodobnosť je veľmi vysoká. Ešte pred rokom myšlienka federalizácie fungovala. Teraz ale Kyjev potrebuje iba vojnu. Iba unitárny štát. Z niekoľkých dôvodov.  ten hlavný  je, že na čelo krajiny sa dostali ideovo antiruskí ľudia, ktorí sú v podriadenej pozícii Washingtonu a  od síl, ktoré sa schovávajú za vládou USA.

–  Čo  potrebuje táto „svetová vláda“ potrebuje?

–  Jednoduchšie bude povedať, čo nepotrebuje. Nepotrebuje federatívnu Ukrajinu, lebo je to územie, ktoré sa  bude zle kontrolovať. Nedajú sa na ňom   rozmiestniť ich vojenské základne, nový zariadenia PRO. A takéto plány existujú. Od Luhanska alebo Charkova dosahujú okrídlené taktické rakety Zauralie, kde sa nachádzajú  naše hlavné sily jadrového zadržiavania. So stopercentnou istotou by mohli zasahovať ruské balistické rakety. Momentálne nie je táto oblasť pre nich dostupná ani z Poľska, ani Turecka, ani z Juhovýchodnej Ázie. To je hlavný cieľ. Preto sa za Donbas Američania budú biť do posledného Ukrajinca.

– Teda nejde tu o náleziská bridlicového plynu, ktoré sa našli na tomto území?

– Hlavná strategická úloha  znie:  unitárna Ukrajina pod ich plnou kontrolou pre zápas s Ruskom. Bridlicový plyn je len príjemný bonus navyše. Plus seriózny úder zasadený našej obrane kvôli rozrušenie vzťahov OPK medzi Ukrajinou a Ruskom. To už sa urobilo.

– Porazili nás: „sukinho syna“ Janukovyča bolo treba evakuovať pomocou jednotiek špeciálneho určenia a Washington si do Kyjeva dosadil vlastné „sukine deti“...

– Z vojensko-strategického hľadiska nás porazili. Rusko má „kompenzáciu“ – Krym. Má kompenzáciu – odpor obyvateľov juhovýchodu Ukrajiny. Nepriateľ už ale získal veľké územie, ktoré patrilo ZSSR a ruskému impériu.

–  Čo tento rok uvidíme na Ukrajine?

– Proces polorozpadu, alebo dokonca úplného rozpadu. Zatiaľ mnohí stíchli tvárou v tvár ozajstnému nacizmu. No ľudia, ktorí si uvedomujú, že Ukrajina a Rusko sú spojení veľmi pevne, ešte nepovedali svoje slovo. Ani v Odese, ani v Charkove, ani v Záporoží, ani v Černigove. Toto mlčanie nepotrvá večne. A pretlak v kotle raz vybuchne.


Zdroj: Argumenty Nedeli


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |