Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bude Edinburgh novou európskou metropolou? - chelemendik.sk

 

Bude Edinburgh novou európskou metropolou?

2020-02-23  (04:04)

 - Bude Edinburgh novou európskou metropolou?

19.3.2014

Ilja Charlamov

 

18. septembra v Škótsku usporiadajú referendum o otázke nezávislosti od Veľkej Británie. Londýn je kategoricky proti a hrozí Edinburghu všemožnými obmedzeniami.

Premiér David Cameron naozaj má čoho sa báť. Ak sa Škóti vyslovia za nezávislosť, znamená to okrem iného, že päť miliónov poddaných Jej veličenstva a britská základňa atómových ponoriek sa ocitne v zahraničí.

Európa je na prahu celej série referend o sebaurčení území, ktoré teraz sú v kľúčových krajinách EÚ – takých, ako Veľká Británia, Španielsko a Taliansko. Nevyvoláva to žiadny hurhaj ani hystériu. EÚ a USA nezavádzajú sankcie ani nehrozia Rímu, Londýnu a Madridu, ako to urobili v prípade Ruska, ktoré podporilo vyslovenie vôle drvivej väčšiny obyvateľov Krymu a podpísalo zmluvu o pričlenení polostrova k ruskému štátu.

Oddelenie Škótska od Spojeného kráľovstva je celkom reálne, aj keď málo pravdepodobné. Preto aj diskusie okolo referenda sa takmer neuskutočňujú, domnieva sa vykonávajúci povinnosti riaditeľa Ústavu Európy Alexej Gromyko:

- Nie je tam zákon, ktorý by zakazoval akémusi z regiónov usporiadanie referend. Ak sa väčšina obyvateľstva vysloví za odchod z krajiny, Londýn nebude môcť legálne tomu zabrániť. Ale všetci vedia, že škótski nacionalisti na tom referende budú porazení, podporí ich iba 35% obyvateľstva.

A predsa vláda Škótska je naladená rozhodne. Zverejnila Bielu knihu obsahujúcu plán oddelenia od Veľkej Británie. Už v minulom roku škótsky premiér Alex Salmond vyhlasoval, že zvrchovanosť dovolí realizovať obrovský potenciál terajšej autonómie. Zárukou prekvitania je ropa Severného mora, ktorá, podľa slov stúpencov nezávislosti, zo zemepisného hľadiska patrí Škótsku. K tomu obrovské prúdy turistov. Vďaka týmto zdrojom úrady budú môcť zvýšiť sociálne podpory a prídavky. Nezávislá krajina vytvorí vlastný daňový systém a založí armádu. V prípade realizácie týchto naozaj grandióznych plánov v EÚ bude vytvorený veľmi nebezpečný precedens, ktorý v perspektíve môže viesť ku stroskotaniu najambicióznejšieho projektu druhej polovice 20. storočia.

Dokonca s ohľadom na relatívne slabé separatistické nálady výsledok referenda zatiaľ nie je istý. Sociologická veda niekedy môže zlyhať.

Skrátka, všetko ešte zďaleka nie je predurčené. Londýn pravdaže je znepokojený odstredivými tendenciami, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť krajiny. Ale presvedčenie, že Škótsko ostane v zostave Spojeného kráľovstva, nedovoľuje mu prepadnúť panike. Čoskoro sa svet dozvie, nakoľko dobrú intuíciu má politická smotánka v britskej metropole.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_03_19/Bude-Edinburgh-novou-europskou-metropolou-1105/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |