Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Boh nestvoril smrť - Kázeň Jeho Svätosti patriarchu Kirilla - 28. augusta - 2. časť - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Boh nestvoril smrť - Kázeň Jeho Svätosti patriarchu Kirilla - 28. augusta - 2. časť - OPEN TEXT

2020-01-19  (05:32)

 - Boh nestvoril smrť - Kázeň Jeho Svätosti patriarchu Kirilla  - 28. augusta  -  2.	časť - OPEN TEXT

 

Kázeň Jeho Svätosti patriarchu Kirilla v sviatok Zosnutia presvätej Bohorodičky v Uspenskom chráme moskovského Kremľa 28. augusta

2. časťDňa 28. augusta 2011 v sviatok Zosnutia presvätej Bohorodičky, metropolita ruskej pravoslávnej cirkvi slúžil Božskú liturgiu v  Uspenskom chráme moskovského Kremľa. Zosnutie presvätej Bohorodičky bolo triumfom Cirkvi: zišli sa apoštolovia, uložili rakvu Bohorodičky do Getsemanskej záhrady a nenašli ju viac, lebo telo Matky Božej zmizlo. Cirkevná legenda nám hovorí o tom, že telo Panny Márie vstúpilo do Kráľovstva nebeského. Toto tajomstvo Zosnutia Prečistej Matky Božej niektorí svätci tak starej cirkvi, ako aj ruskej cirkvi, medzi ktorými treba spomenúť najmä svätého Ignatija (Brjančaninova), sa prirovnáva k Zmŕtvychvstaniu Ježiša Krista. Neexistuje  smrť- existuje zosnutie, pokoj, prestavlenije  (premiestnenie). V úvahách na tému prestavlenija, svätý Ján Kronštadský hovorí, že prestavlenije  – je iba zmena  miesta: človek sa premiestnil a jeho duša sa premiestnila do iného sveta, v inom storočí, v inom čase. Mala Bohorodička strach? Nie. Mali strach svätí apoštolovia  zoči-voči násilnej mučeníckej smrti? Nie. Apoštol Peter, ktorý sa najskôr zľakol prenasledovania za cisára Nera, sa na žiadosť kresťanskej obce v Ríme rozhodol opustiť metropolu impéria. Na ceste z Ríma ho však stretol zmŕtvychvstaný Ježiš a spýtal sa ho: „Kam ideš, Peter?“ Iba táto otázka prinútila Petra vrátiť sa do Ríma a s radosťou prijať mučenícku smrť. Koľko svedectiev nájdeme v životoch svätých. Jasne vidíme, že necítili žiaden strach, ale na smrť sa pripravovali ako na naozaj najväčšiu udalosť v ich živote, prostredníctvom ktorej človek prechádza z pozemského bytia v bytie nebeské.


Odkiaľ sa v človeku berie strach zo smrti? V úvahách nad touto témou svätý Ján Kronštadský spravodlivo hovorí, že Boh nestvoril smrť, ale smrť prišla do života ľudí cez hriech. A ďalej píše: „Báť smrti sa budeme dovtedy, pokým budeme prebývať v hriechu“. Táto vnútorná súvislosť medzi strachom zo smrti a hriechom je úplne zjavná. Ak človek žije podľa zákonov tela, ak hreší, ak nikdy nepremýšľa o Bohu, potom ak sa tento duchovne nepripravený človek, žijúci  v chaose tohto sveta, spájajúci hodnoty svojho života len s týmto svetom, ak sa ocitne zoči-voči   smrti, potom  je tam – strach a hrôza, je tam smrteľný strach, pretože je tam hriech. Svätý Ján Zlatoústy nás učí, ako sa dá prekonať tento strach zo smrti. Prekonáva sa pokáním, modlitbou, víťazstvom nad vášňami, prácou, trpezlivosťou a pokojnou mysľou, teda životom podľa Božích prikázaní.


Prostredníctvom sviatku Zosnutia presvätej Bohorodičky, prostredníctvom skúsenosti Cirkvi sa nám odhaľuje pravda o tom, že náboženský spôsob života, kresťanský spôsob života, nie je iba usporiadanie, požehnanie a šťastie v tomto pozemskom  živote, nielen získanie skutočných cieľov, ale je to aj prekonanie strachu zo smrti, je to prijatie smrti – s pokojným vyrovnaným stavom mysle – ako prirodzeného zavŕšenia pozemského úseku ľudského života.

Takýto pohľad na život a smrť znamená obrovskú silu ľudskej bytosti, pred ktorou nie sú prekážky, ktorá sa ničoho nebojí. Práve na takomto vzťahu k životu a smrti sa zakladá ozajstný hrdinský čin, statočnosť, schopnosť obetovať svoj život za iného človeka. Vari obetuje svoj život za iného človeka ten, ktorý je pripútaný k tejto márnosti, k súčasnému konzumnému životu, pre ktorý   hlavnou hodnotou je – tu a iba tu? Prečo by mal riskovať a  obetovať život za niekoho iného, prečo by mal obetovať to najdrahšie? V rámci bezbožného svetonázoru sa nedá ospravedlniť hrdinstvo, ani hrdinský čin, ani sebaobetovanie. Ak k tomuto hrdinskému životu pristupujú ľudia, ktorí sa nepovažujú za veriacich, to ešte neznamená, že ich motivácia spočíva v materialistickej rovine. Je to prejav akejsi skrytej rudimentárnej viery, ktorá vstupuje do človeka prostredníctvom výchovy, cez ideály, ktoré sú mu vštepené. Ak však táto rudimentárna viera bude zničená, potom sa staneme úplne inou spoločnosťou, úplne iným národom, ktorý nie je schopný obete, ani hrdinského skutku. Takáto spoločnosť nemá a nemôže mať budúcnosť, preto výchova ľudí vo viere je otázkou života alebo smrti nielen našej spoločnosti, ale celého ľudského rodu.  To je dôvod, prečo kázanie o najvyšších duchovných hodnotách, ktoré sa človeku otvárajú skrze Božie slovo, je   hlavná vec, od ktorej závisí budúcnosť ľudstva.

Pri spomienke na našu Bohorodičku, Pannu Máriu a Jej  slávne Zosnutie, vždy   si budeme pamätať, že Zosnutie, smrť Matky Božej, je najväčší cirkevný sviatok. V tejto oslave udalosti smrti Preslávnej Bohorodičky sa ukrýva veľká viera všetkých predchádzajúcich pokolení v to, že smrť neznačí koniec života. A veľkým symbolom toho, že za smrťou  - zmŕtvychvstanie, bolo prijatie kráľovnej nebeskej s dušou a telom do nebeského príbytku Jej Synom na znak nesmrteľnosti človeka, na znak večného života, na znak Božej všemohúcnosti. Amen.


Tlačová služba Patriarchu moskovského a celej Rusi


 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |