Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Blížime sa ku kríze parlamentarizmu - chelemendik.sk

 

Blížime sa ku kríze parlamentarizmu

2020-05-25  (01:50)

 - Blížime sa ku kríze parlamentarizmu

Politológ: Blížime sa ku kríze parlamentarizmu

 
Poslanci SaS si pri tajnej voľbe generálneho prokurátora nafotili svoje hlasovacie lístky aj s poslaneckým preukazom. Politológ Michal Horský hovorí, že skepsa vo vlastné sily poslancov koalície vedie až tragikomickým scénam.
Výmena vzájomných invektív od Sulíka a Fica svedčí podľa politológa o tom, že sa isto blížime ku kríze parlamentarizmu.
 

Poslanci SaS si pri tajnej voľbe generálneho prokurátora nafotili svoje hlasovacie lístky aj s poslaneckým preukazom. Politológ Michal Horský hovorí, že skepsa vo vlastné sily poslancov koalície vedie až tragikomickým scénam.

Čo to vypovedá o úrovni politickej kultúry?

Posledný fotosalón v našom parlamente, ale aj výmena vzájomných invektív od vážených členov parlamentu, za akých musíme považovať predsedu parlamentu i expremiéra, svedčí o tom, že pomaly, ale isto sa blížime ku kríze parlamentarizmu. Je faktom, že ak výkonnú moc vládna koalícia nemá pevne v rukách, opozíciu to dráždi a používa všetky možné prostriedky a ide vládnej koalícii po krku aj za cenu invektív. Na druhej strane skepsa vo vlastné sily poslancov vládnych strán vedie k stupňujúcej sa vzájomnej nedôvere a tragikomickým scénam, aké sme mohli sledovať na pôde parlamente.

Čo to bude znamenať pre fungovanie parlamentu?

Kríza parlamentarizmu sa prejavuje v eskalácii nedôvery a invektív do nebývalých rozsahov až do fyzického napádania, ktorého sme boli takmer svedkami. Európsky parlament je horúcou arénou tvrdých výmen názorov jednotlivých strán a ich zástupcov. Napríklad v minulosti v Československu vo federálnom parlamente výroky na pomedzí bonmotu a urážky boli výlučne vyhradené medzi tzv. parlamentných strelcov. Je to typický začiatočník vo funkcii poslanca približne začínajúcej mladej generácie veku okolo 30 rokov, ktorý si chce vyslúžiť pozornosť. Ale aby sa expremiéri, predsedovia parlamentu zaoberali takými invektívami, je niečo nezvyčajné v československej aj v slovenskej parlamentnej kultúre.

Ako ste vy vyhodnotili motív SaS, že si fotila hlasovacie lístky?

Tajné hlasovanie ochraňuje v prvom rade toho, kto má právo vykonať svoju voľbu. Je niečo nebývalé, aby zverejnenie tajného hlasovania ochraňovalo prestíž poslanca v jeho vlastnom poslaneckom klube. Bude naozaj prospešné, ak opozícia podá návrh na Ústavný súd a ten zaujme stanovisko, pretože bude zaujímavé nielen pre úzku odbornú pôdu a parlament, ale aj pre verejnosť. Predbiehať ho však je pre politológa nenáležité.

Tajné voľby v parlamente sú neraz pre strany rébusom. Ak totiž nedopadnú podľa odporúčaní straníckych centrál, vznikajú konflikty. Ako by mali poslanci riešiť odporúčania svojich strán a zároveň dodržať tajnosť hlasovania, ktoré im dáva voľnosť?

Od konca druhej svetovej vojny je akceptované tzv. poslanecké svedomie. Teda súlad hlasovania s vlastným svedomím a až na druhom mieste sú všetky ostatné atribúty. Je to tak preto, že poslanec musí niesť zodpovednosť za svoj hlas. Nemôže sa odvolať na to, že ho strana k tomu prinútila. Rozhodnutie, že neplatí tzv. imperatívno-stranícky mandát, kde strana niečo prikáže, má svoje korene až v norimberskom procese, na čo sa odvolávali vojnoví zločinci, keď svoju obranu zakladali na tom, že im to strana a vodca prikazovali. Odvtedy sú prvými mandát a svedomie poslanca. Všetky ostatné hľadiská sú podružné. Dokumentovať svojim spolupartajníkom, ako kto hlasoval, je na pokraji politickej nekultúry.

Ako ovplyvnia doterajšie udalosti rokovania koalície o voľbe generálneho prokurátora, ktorá sa odohrá v decembri?

Celý proces počnúc výberom a návrhom kandidátov, diskusiami a končiac hlasovaním postupne vytváral negatívny obraz o motívoch SDKÚ a jej pána predsedu, prečo postupujú tak, ako postupovali. Prvýkrát sa Mikuláš Dzurinda dosť nešťastne demaskoval nie iba ako skutočný líder strany a koalície, ale postavil sa viditeľne do opozície voči ostatným trom stranám vládneho zoskupenia. Premiérka sa zase po prvýkrát celkom jednoznačne postavila ako jediná proti vlastnej strane a jej poslancom v mene výberu lepšieho kandidáta. Vládna koalícia po tejto nevydarenej voľbe nemá pred sebou iba cieľ, aby vybrala vhodného prokurátora, ale aby naozaj oprášila a vylepšila svoju jednotu a imidž. Mikuláš Dzurinda musí zvážiť, koľkokrát sa ešte môže ako osoba dostať do úplného protikladu so všetkými koaličnými partnermi.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |