Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bitka o vodu - chelemendik.sk

 

Bitka o vodu

2020-08-04  (03:40)

 - Bitka o vodu
 
 

Voda sa mení zo zdroja života na hrozbu pre mnohé krajiny. Populácia Zeme rastie, čerpá sa stále viac prírodných zdrojov. Prvým problémom, ktorému budú ľudia v blízkej budúcnosti čeliť – je globálny deficit vody. Už teraz je pitná voda drahšia ako ropa. Časom môže smäd vyvolať globálne zmeny.

Na Zemi dochádza k zmenám v podnebí. Podľa predpovedí skupiny expertov, o 100 rokov bude teplejšie o 1,5 až 4 stupne Celzia. Pre mnohé krajiny, napríklad v Strednej Ázii, sa to rovná katastrofe – hrozí im sucho, tvrdí šéf programu „Podnebie a energetika“ WWF Alexej Kokorin:

Je dobré, že existujú moderné vodné stavby. Ale stoja stále viac peňazí. Ako je známe, v mnohých krajinách však ide o starú infraštruktúru, ktorá už svoje funkcie nezvláda.

Snahy o výstavbu nových priehrad sa stávajú príčinou medzinárodných konfliktov. V súčasnosti sa Uzbekistan otvorene vyhráža Tadžikistanu vojnou, ak Dušanbe postaví Rogunskú vodnú elektráreň na rieke Vachš a zamedzí tak prietok vody do nižších oblastí.

Podobná situácia je v Afrike. Tok Nílu si delí niekoľko desiatok krajín, ktoré majú presnú kvótu na použitie vodných zdrojov. Ale ešte od koloniálnych čias väčšinu vody dostáva Egypt. Doteraz boli všetky snahy o prehodnotenie dohôd zo strany Káhiry zamietané. Ale teraz je krajina oslabená vnútornou krízou, Etiópia sa snaží využiť túto príležitosť. Na jej území sa začína Modrý Níl, ktorý zabezpečuje hlavný tok Nílu. Preto Addis Abeba začala budovať priehradu. Etiópia tvrdí, že dostane možnosť zavlažovať zem z koryta Nílu, aby sa mohla vzdať zahraničnej potravinovej pomoci. Egypťania sú frustrovaní a sú pripravení brániť práva na vodu so zbraňou v ruke.

Obyvateľstvo Zeme už spotrebuje viac prírodných zdrojov než je Zem schopná obnoviť. Podľa údajov OSN, pri takýchto tempách sú zásoby ropy rovné 50 rokom, zemný plyn vydrží 60 rokov. Ale už o 10 rokov bude polovica Zeme trpieť nedostatkom pitnej vody. A vtedy sa nebude dať vyhnúť vojne – najprv informačnej a potom už nie je jasné, ako to dopadne. Rusko, ako krajina s unikátnym zdrojom vody v jazere Bajkal je prvým kandidátom na útok, myslí si Oleg Matvejčev:

Informačná vojna je snahou o to, aby svetová verejnosť pochopila, že zdroje na Bajkale má Rusko sprístupniť všetkým, bez rozdielu, keďže ide o všeobecné blaho. Tak ako ostatní dýchajú ruský vzduch, tak majú mať prístup aj k ruskej vode.

Iba rozumné využitie prírodných zdrojov môže zvrátiť vojnu o prístup k nim. Šetrenie a moderné technológie môžu odvrátiť ekologickú katastrofu, voda je predsa zdroj života a nie dôvod na vraždu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |