Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bez Ruska by sa svet stal nebezpečným a nestabilným - chelemendik.sk

 

Bez Ruska by sa svet stal nebezpečným a nestabilným

2020-05-30  (08:36)

 - Bez Ruska by sa svet stal nebezpečným a nestabilným

24.9.2015

Prečo bez Ruska Európa riskuje, že sa stane obeťou vojny na Blízkom Východe a v Severnej Afrike 

Andrej Ivanov 

„Ruskú kartu“ čoraz častejšie používajú politici Európy a  USA ako tromf v predvolebnom boji, pričom z hľadiska pozitívneho vzťahu k našej krajine. Jedným z posledných prejavov tohto druhu boli slová bývalého prezidenta Francúzska Nicolasa Sarkozyho, že situácia v Sýrii sa dá vyriešiť   behom niekoľkých mesiacov, ale len v prípade účasti Ruska.

„Sýriu by sa dalo oslobodiť od Islamského štátu*  behom niekoľkých mesiacov. Je to len otázka líderstva… Je treba sa oprieť o  štáty susediace so Sýriou, vytvoriť dialóg a Ruskom a Putinom,“ — vyhlásil Sarkozy v interview pre francúzske noviny  Le Parisien. Nie je to prvé takéto vyhlásenie Sarkozyho, ktorý neskrýva svoje prianie vrátiť sa do prezidentského kresla v roku 2017. jeho strana je jednou z najpopulárnejších vo Francúzsku a jej členovia sa aktívne pokúšajú využiť tému vyladenia vzťahov s Ruskom.  Poslanci francúzskeho parlamentu za túto stranu nedávno navštívili Krym. Potom ich skúsenosť zopakovali talianski kolegovia a ich nasledoval aj bývalý premiér Talianska Silvio Berlusconi. Nedávno, 14. septembra, líder veľkej opozičnej strany  Vpred, Taliansko Renato Brunetto vyhlásil, že bez Ruska si Európa neporadí ani s prúdom utečencov z Blízkeho Východu a Severnej  Afriky. 

Nedávno za lídra jednej z dvoch popredných strán Veľkej Británie – strany labouristov – bol zvolený Jeremy Corbyn, ktorý dokonca podporoval politiku Moskvy vo veci ukrajinskej krízy. Dokonca aj kandidát na prezidenta USA za Republikánsku stranu Donald Trump už neraz hovoril, že by sa chcel „spriateliť s Putinom“. 

Menia svoju rétoriku vo vzťahu k našej krajine nielen opoziční politici, ale aj oficiálne osobnosti Starého Sveta. Hlava nemeckého Ministerstva zahraničných vecí  Frank-Walter Steinmeier 13. septembra priznal, že bez Ruska sýrska kríza sa nebude dať vyriešiť. Dosť blízke vzťahy  s Moskvou  majú  premiér  Maďarska Viktor Orbán, prezident Českej republiky Miloš Zeman a grécky premiér  Alexis Tsipras.

Je očividné, že politici vyjadrujú nielen svoju osobnú mienku, ale aj sa pokúšajú využiť nálady verejnosti. Pozoruhodné je, že 15. septembra nemecké hnutia Pegida a Legida uskutočnili v Lipsku mnohotisícový pochod s heslom „Vitajte, Rusi!“. Minulý rok vo Východnom Nemecku sa na pomníku sovietskym vojakom-osloboditeľom v tvare tanku Т-34 objavil veľavýznamný nadpis „Osloboďte nás ešte raz!“ Mnohí naši turisti  v Európe sa stretli s tým, ako obyvatelia Starého Sveta,  dozvediac sa, že hostia sú Rusi, začínali sa nadšene vyjadrovať o Rusku a  jeho vláde. A aj napriek nepretržitej antiruskej propagande vo väčšine západných médií, jedným z najpopulárnejších sa stal kanál  Russia Today.  Preto vôbec nie je prekvapivé, že politici na Z8pade stále častejšie a stále lepšie sa vyjadrujú o Rusku. 

— Západní politici čoraz častejšie hovoria o vylaďovaní vzťahov s Ruskom v súvislosti s tým, že vízia budúcnosti Západu sa začína rozplývať, — myslí si viceprezident Akadémie geopolitických problémov Konstatntin Sokolov. — Predtým tam bola vytvorená myšlienka, že existuje najmocnejšia na svete únia, ktorá ponúka model, príťažlivý aj pre vlastných ľudí aj pre všetkých ostatných na svete. Vraj všetko bude spravodlivé a demokratické. Ale prax ukazuje, že na Blízkom Východe a v Severnej Afrike aj v iných častiach sveta zasahovanie Západu spôsobuje iba prehĺbenie protirečení, prerastajúcich do vojen a revolúcií. Navyše, v samotnej Európe a USA dochádza k poklesu životnej úrovne, vyhroteniu sociálnych problémov, ktoré sa predtým dali úspešne vyriešiť.

Preto Rusko je teraz vnímané ako alternatívne globálne centrum. Nie vojenské, ale práve ako duchovné  centrum. Naše myšlienky kolektivizmu začínajú byť vnímané ako alternatíva smerovaniu rozvoja Západu, ktorý zašiel do slepej uličky. 

SP: — Dá sa povedať, že dôvodom tohto prehodnocovania Západu je stúpajú vplyv Ruska vo svete?

— Nesporne. Rusko teraz robí aktívnu zahraničnú politiku. Hlavné je, že po prvýkrát od rozpadu Sovietskeho  zväzu sa u  našej krajiny objavili spojenci. Počas 1990-tých a začiatku 2000-tých rokov Rusko nemalo spojencov. Vzdali sme sa svojich ideí a týmto fakticky zradili starých spojencov, a noví sa neobjavili. Teraz sme svedkami toho, ako sa formuje mocný blok spojeneckých síl. Pričom, reálne spojeneckých,a nie tých, ktorí sú len pripravení posielať ústne pozdravy. Vidíme, ako v rámci ESAE, SCO, BRICS prebiehajú integračné procesy, až po vytvorenie spoločných finančných inštitúcií, spoločných vojenských  cvičení, účasti vojsk spojencov na slávnostných prehliadkach pri príležitosti rôznych osláv. 

V súčasnosti sa formuje alternatívne západnému geopolitické centrum z krajín, ktoré zaberajú väčšiu časť sveta. Rusko v tomto procese zohráva kľúčovú rolu. 

SP: — Môžeme využiť nárast sympatií západných politikov? 

— Už sa to využíva. Skutočnosť, že Rusko teraz nie je samo, ale je súčasťou obrovského bloku spojencov, sama o sebe zohráva veľkú  rolu v svetovej politike. Západní politici sú jednoducho nútení sa inak rozprávať s našou krajinou. 

Názorne je to vidieť na príklade situácie na Ukrajine. Podľa všetkých príznakov, situácia v tejto krajine sa mala vyhrotiť v máji  tohto roku. Nestalo sa to však. Aj napriek všetkým propagandistickým krokom a bojovnému  duchu Porošenkovho tímu, proces na Ukrajine sa nerozbehol pospiatočky. Je to výsledok priameho vplyvu Moskvy a samotnej skutočnosti, že disponuje spojencami. 

SP: — Je pripravený na vyladenie vzťahov s nami západný  establishment?

— Mám dosť skeptický názor na západnú elitu. Vo svojej väčšine to nie sú príliš vzdelaní ľudia, ktorí plnia pokyny skutočne rozumných ľudí, ktorí  stoja za nimi. Neprestajne nám ukazujú čudné správanie západných politikov. Ale môžem si spomenúť na svoju skúsenosť práce s nimi, dlhé roky som pracoval v komisii pre medzinárodné záležitosti Štátnej Dumy. A západní politici veľmi často prekvapovali našich poslancov svojou úrovňou prípravy. Západný establishment – to sú manageri, a ich páni, ktorí  sedia v bankových štruktúrach, zostávajú  v tieni. 

Myslím si, že k prudkej zmene vzťahu k nám zo strany západnej elity nedôjde. Anglosasi potrebujú oslabiť Rusko a Európu, aby sami vďaka tomu  získali. 

Ale v konečnom dôsledku sa svetová elita otočí iným smerom. Ide o to, že na Západe udržiavali umelo vysokú životnú  úroveň, aby vytvorili „obraz“ pre socialistický tábor. Socialistický tábor sa v podstate podarilo zničiť bez vojny, s pomocou reklamy západného životného štýlu. Ale teraz načo sú potrebné národy Európy a Spojených štátov, ktoré konzumujú viac ako vyrábajú?

Je jasné, že globálne zmeny sa neudejú behom jedného dňa. Ale svetová elita sama bude chcieť prejsť na stranu väčšiny ľudstva, práceschopnej, pracovitej, ako sa hovorí „rentabilnej“. S takzvanou „zlatou miliardou“  prestanú počítať predovšetkým. Sme svedkami toho, ako ničivé tendencie, ako propaganda rozpustilosti, najviac sa zmocnili práve Západu. Dobrý život na Západe bol predtým potrebný z dôvodu geopolitických podmienok, ale dnes kŕmiť obyvateľstvo Západu obzvlášť nikto nechce.

SP: —  Teda, ak sa chce zachrániť, západná spoločnosť potrebuje prehodnotiť súčasné hodnoty. 

—  Presne tak. Západní obyvatelia by mali  zmeniť svoje duchovné hodnoty. Mimochodom, ani my nepotrebujeme blízke vzťahy so súčasnou Európou, veď všetky negatívne tendencie sa mlžu presunúť aj k nám. V podstate svojej, izolácia od Európy je teraz plusom. Teraz u nás začali fungovať vlastné výrobné  kapacity z dôvodu náhrady importu. Aktivizovali sa naše medzinárodné vzťahy so všetkými kontinentmi. Môžeme sa zaobísť bez Európy, súčasný  Starý Svet pre nás vytvára veľa problémov.  

— Západní politici sa presvedčili o škodlivosti politiky konfrontácie a tvrdého nátlaku na Rusko, — hovorí riaditeľ Centra geopolitických expertíz Valerij Korovin.  — Naplno okúsili všetky následky, do ktorých vyústil ich predchádzajúci  prístup. Samotná geopolitická logika diktuje nevyhnutnosť vytvorenia geopolitickej rovnováhy medzi silami Eurázie a Atlantikou. 

V poslednom čase sme boli svedkami „prehriatia“ medzinárodnej situácie, spojené s pokusmi zatlačiť na našu krajinu. Táto stratégia mala opačný účinok. Pre mnohých západných obyvateľov sa odhalila zrada USA, nielen vo vzťahu k Rusku, ale aj voči všetkým krajinám a národom, ktoré nezdieľajú úplne západný svetonázor. 

Rusko začalo vážne trvať na obnovení svojej suverenity. A Západ pochopil, že stráca iniciatívu. Počas 1990-tých sa všetko vyvíjalo smerom k rozpadu ruskej štátnosti, ale zrazu sa proces obrátil opačným smerom. To donútilo  Západ sa ponáhľať, čo priviedlo k prudký nepremysleným krokom, ktoré odhalili západnej spoločnosti skutočné motívy svojich elít. Ukázalo sa, že elity vôbec nemyslia  na demokraciu a ľudské práva, ale na korporatívne záujmy malej vrstvy obyvateľstva.

V konečnom dôsledku sa proces budovania jednopólového sveta zasekol. Vznikla odvetná reakcia zo strany mnohých národov. Globálny projekt Západu sa stla menej príťažlivým, akým bol ešte pred 10−15  rokmi. 

Preto sa na Západe zamysleli nad alternatívou jednopólového sveta. Nevyhnutne vznikla pozornosť voči Rusku všetkých tých, ktorí začali pochybovať o neomylnosti západného modelu. 

SP: — Prečo pri hľadaní alternatívy sa začali pozerať práve na Rusko?

— Rusko —  to je istá geopolitická konštanta, keďže nevyhnutne vplýva na všetky procesy v Eurázii. Ignorovať túto skutočnosť je jednoducho nemožné. Západná spoločnosť bola nútená začať počítať s ruským faktorom ako s mimoriadne dôležitým prvkom globálnej stability. Bez nás sa svet stáva nebezpečným a nestabilným a teraz to uznávajú mnohí. 

Hlavnou našou výhodou je to, že naďalej trváme na spravodlivosti. Západ v poslednom čase koná, vychádzajúc z myšlienky  vlastnej výnimočnosti  a prevahy svojich záujmov nad záujmami všetkých ostatných. My však stále tvrdíme, že je treba dodržiavať medzinárodné právo, nasledovať jaltské princípy usporiadania sveta. Rusko sa prezentuje ako dôsledný  štát a tým pádom si zasluhuje rešpekt. 


* -  Islamský  štát bol rozhodnutím Vrchného súdu RF z 29.  decembra 2014  uznaný za teroristickú organizáciu a jeho činnosť na území Ruska bola zakázaná. 


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/132125/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |