Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Besedy s Vitalijem Zacharčenkom. Časť 2. - Voľba „budúcnosť spolu s Ruskom“ - to je svojho druhu medzník pre mnohých Ukrajincov - chelemendik.sk

 

Besedy s Vitalijem Zacharčenkom. Časť 2. - Voľba „budúcnosť spolu s Ruskom“ - to je svojho druhu medzník pre mnohých Ukrajincov

2020-08-09  (20:16)

 - Besedy s Vitalijem Zacharčenkom. Časť 2. - Voľba „budúcnosť spolu s Ruskom“ - to je svojho druhu medzník  pre mnohých Ukrajincov

20.4.2015


Sergej Chelemendik:

Už viac ako rok na Ukrajine prebieha vojna, pre ktorú vymysleli veľa rôznych názvov  – najrozšírenejšie sú občianska a hybridná, oficiálna ukrajinská propaganda pomenovala túto vojnu ATO – antiteroristická operácia, pričom pred rokom sľubovala, že všetko skončí behom niekoľkých dní.

Počet obetí sa oficiálne meria na tisícky vojakov a civilistov, neoficiálne sa hovorí o desiatkoch tisícov, nemecká rozviedka uviedla číslo 50 tisíc zabitých. Ako sa pozeráte na túto vojnu?


Vitalij Zacharčenko:

Podľa mojich informácií obetí tejto vojny dnes je možno že aj viac, ako je odhad nemeckej rozviedky.

Pozerám sa na túto vojnu ako na tragédiu mojej krajiny, môjho národa a ako na zločin, ktorý musí byť čo najrýchlejšie zastavený. A zločinci musia byť zaslúžene tvrdo potrestaní.

Pretože je to v prvom rade vojna teroristická v tom najpriamejšom význame tohto slova. 

Teror znamená hrôzu, strach, zastrašovanie. A vedú túto vojnu ozajstní teroristi medzinárodného, dokonca by som povedal svetového merítka.  Takí zostanú v dejinách.

Pozrite sa, aké výsledky táto vojna priniesla. Boli zničené na prvý pohľad nezmyselne mestá, obce a dediny, továrne a fabriky, infraštruktúra. Je to  vojna na zničenie Donbasu spolu s ľuďmi, ktorí ho obývajú  – len čo obyvatelia Donbasu začali chápať, že je to tak, aj vznikli armády DĽR a LĽR, ktoré sa dnes premenili na reálnu a strašnú pre fašistov silu.

Myslím si, že hlavný historický význam toho, čo sa dnes deje na Donbase je ešte málo prístupný nám, ľuďom súčasnosti. Ale nesporne sú to udalosti historického merítka, pričom už teraz menia priebeh svetových dejín.

Pokus likvidovať Dobas spolu s jeho civilným obyvateľstvom prostredníctvom vojny s využitím regulérnej štátnej armády Ukrajiny, posilnenej banditskými bataliónmi, to je prelúdia alebo skúška toho, čo anglosaská civilizácia chce spraviť s celou Ukrajinou a potom aj s Ruskom.

Bohužiaľ, na mnohých miestach na našej planéte sa im to darí. Takto v Iraku bolo zlikvidovaných  behom rokov po Saddámovi Husajnovi 10 až 15 percent obyvateľstva a tento proces pokračuje.

Čosi podobné je naplánované a zrealizované na Ukrajine, preto je mimoriadne dôležité teraz na plné ústa hovoriť o tom a  vysvetľovať. Pretože väčšina ľudí na Ukrajine je stále zaslepená a nechce vidieť očividné. Je treba im otvárať oči  a vysvetľovať, že sú nadbytoční, že z hľadiska tých, ktorí teraz vládnu na Ukrajine sa ich treba zbaviť, jednoducho ich chcú zlikvidovať  a vojna predstavuje  najefektívnejší spôsob ako to urobiť. 

Je to teroristická, genocídna vojna, cieľom ktorej je očistenie územia Ukrajiny od miestneho obyvateľstva, pre začiatok Donbasu.

Teda v prípade Ukrajiny všetkým musí byť jasné: Ukrajinu potrebuje Európa, USA, Západ ako celok ako bohaté územie, ale bez obyvateľstva, ktoré má tu smolu, že na tomto území býva. 

Ak budeme chápať to, čo sa deje takto, objavia sa odpovede na absolútne všetky otázky o tom, prečo  nachádzajúca sa zatiaľ pri moci v Kyjeve chunta sa správa práve tak ako sa správa. Vrátane bezprecedentnej  sociálnej genocídy, ktorú rozpútala chunta. 

Kurátori z USA, ktorí priviedli túto chuntu k moci uskutočňujú svoju obľúbenú hlavnú technológiu: nech domorodci sa likvidujú  navzájom s našou pomocou a pod naším vedením. Ale uvedomujú si aj to, že na Ukrajine to nemusí zafungovať. 

Preto k likvidácii Ukrajincov pristupujú  komplexne, z rôznych strán.

Nech ľudia nemajú čo jesť, nemajú sa čím liečiť, nemajú čím vykurovať svoje obydlia  – to sú reálne úlohy pre súčasnú vládu  v Kyjeve a úspešne sa riešia. 

A vojna tu tiež zohráva  kľúčovú rolu, ako univerzálne vysvetlenie sociálnej genocídy národa. Začalo byť tak zle, pretože je vojna, pretože nás napadli, pričom časť ľudí na Ukrajine zatiaľ verí takejto rétorike. 


S.Ch.:

Aká je vaša prognóza budúcnosti vojny na Donbase? Po minských dohodách sa bojové akcie zdá sa pozastavili, ale je tu všeobecné presvedčenie, že je to iba pauza, prímerie, príprava na pokračovanie vojny. 


V.Z.

Minské dohody boli dôležité a užitočné, bolo to veľké víťazstvo pre Rusko, a  chcem sa podrobnejšie pozastaviť pri  tom, prečo tomu tak je..

Podarilo sa zapojiť  do riešenia otázky Ukrajiny hlavných hráčov európskej politiky  a dosiahnuť, aby boli v tomto prípade, ak nie  spojenci, tak prinajmenšom  partneri.

V skutočnosti, z diaľky to vyzerá, že stovky pozorovateľov OBSE na Donbase to je jednoducho technický detail, drobnosť, ale ich objavenie sa reálne zmenilo situáciu  a práve ono  pomohlo zastaviť vojnu, aj keď len dočasne.

Pretože mnohí z nich sú vojaci z povolania krajín NATO v demisii alebo aktívni, mnohí predstavujú politické kruhy rôznych úrovní a oblasti, sú tam aj novinári, a zabíjať týchto ľudí si chunta  nemôže dovoliť. Je to svojim spôsobom  ľudský štít, ktorý naozaj pomohol  zastaviť krviprelievanie.

Takto v dôsledku minských dohôd a objavenia sa pozorovateľov z OBSE sa aj objavil reálny dôvod   prerušiť paľbu.

Nemenej dôležité je to, že minské dohody spravili prvý krok  prvý krok k návrhu subjektivity DĽR a LĽR na medzinárodnej úrovni. Ak nie de jure, tak de facto sa stali subjektmi  medzinárodných vzťahov.  

Bola navrhnutá a podporená na medzinárodnej úrovni myšlienka nového federatívneho zriadenia Ukrajiny.

Pretože iba federatívne zriadenie dáva šancu Ukrajine zachovať si svoju štátnosť.

Druhá vec je, že chunta v Kyjeve všetko to nedodržiava a dodržiavať sa nechystá, ale predsa to nie oni sú  subjektom. Sú to jednoducho marionety, bábky, za ktorými vystupuje priamo viceprezident USA Biden alebo pani Ashtonová, ktorá svojho času menovala Jaceňuka rovno cez telefón, pričom vláda USA nielen neskrýva svoju rolu bábkovodičov –  naopak, otvorene ju prezentujú. 

Minské dohody vojdu do dejín ako prvá zásadná, dôležitá a  efektívna odchýlka Európy od diktátu USA v ukrajinskej otázke.

Prognóza vojny na Donbase dnes je aj jednoduchá, aj mimoriadne zložitá. Jednoduchosť spočíva v tom, že nič okrem vojny v Kyjeve už nemôžu spraviť, jednoduché  a pochopiteľné je to, že Američania s bičom ich ženú do tejto vojny. Teda o otázke o tom, kedy a ako sa začne nový útok VSU v rámci ATO   sa rozhoduje vo Washingtone a o  otázke je principiálne dávno rozhodnuté, vojna zodpovedá cieľom a úlohám Ameriky a musí pokračovať.

Zložitosť je však v tom,  že reálne nikto dnes nemôže predpovedať, ako sa táto vojna bude vyvíjať.

Dokonca by som to povedal takto: pozorovatelia a analytici pochopili, ako sa vojna nemôže rozvíjať, jasné je to, že ukrajinská armáda nemá žiadne šance zvíťaziť nad domobranou Donbasu, je jasné, že to znovu bude hanebná porážka, ale ďalej začínajú veľmi závažné, veľké otázky.

Napríklad si myslím, že Minsk 3 najpravdepodobnejšie už nebude, teda po začiatku nových vojnových akcií  všetkom už budú rozhodovať vojenskí ľudia a ich činy.

Pre chuntu v Kyjeve je to nielen zle, ale zhubné, je to katastrofa, pretože ukrajinskí vojaci bojovať masovo prevažne nechcú  a po Debaľceve táto masa neprestajne rastie.

Čo teda dokážu vyriešiť, ak dokonca ukrajinskí generáli nechcú bojovať? Už ani nehovoriac o napoly hladných vojakoch z povolávacích rozkazov, ktorým je absolútne jasné, že sú  potrava pre delá, ktorú ktosi, vychádzajúc z svojich zámerov, ženie na porážku.

Po úteku Kolomojského  je otázna aj rola jeho bataliónov. Kto ich bude kŕmiť a financovať? Kto bude stanovovať úlohy, veliť?

Celom zložité je odpovedať na, zdalo by sa, jednoduchú otázku: a kde sa armáda Novorossije tentokrát zastaví? Obmedzí sa na Doneckú a Luganskú oblasť alebo vyrazí ďalej na juh a juhozápad, možnože obsadí Mariupoľ, oslobodí cestu na Krym po súši?

A čo ak v Odese alebo v Charkovšine v tom čase začne živelné povstanie proti fašizmu? Bude môcť domobrana nepodporiť povstalcov?

Otázok je oveľa viac ako odpovedí.

Chcem zdôrazniť, že najsprávnejšie je raz a navždy zastaviť krviprelievanie, zastaviť vojnu a tak alebo onak sa dohadovať mierovou cestou. Ale bohužiaľ takéto riešenie nevyhovuje tým, ktorí to všetko začali.

 

S.Ch.

Vyjadrujete a sa v prospech federalizácie Ukrajiny, zatiaľ čo oficiálna vláda v Kyjeve už prakticky  zavrhla túto myšlienku, pričom, čo ako je to zvláštne, ako proruskú, možno že čoskoro zakážu aj samotné slovo. Nakoľko je to vôbec reálne a ak predsa len to je reálne, tak za akých podmienok?

 

V.Z.

Som presvedčený, že federatívne zriadenie je pre Ukrajinu celkom reálna cesta, je to jediná politická myšlienka, ktorá môže zabrániť rozpadu Ukrajiny  a vytvoriť pre Ukrajinu nový typ štátu a novú  štátnosť. 

Federácii je veľa na svete, nie je na tom nič zlé alebo  hanebné, len pripomeniem, že federáciou sú aj Rusko a USA.

А podmienka toho je jednoduchá  – na čele Ukrajiny sa musia ocitnúť iní ľudia, nezašpinení krvou svojich spoluobčanov, nie marionety, ale rozumní politici, v ktorých záujme je zachovanie a záchrana Ukrajiny.

A táto podmienka je, mimochodom, tiež celkom reálna, súčasná vláda Ukrajiny je dočasná a jej čas sa míňa, ale žiaľ nevieme kedy sa udejú tieto zmeny, koľko krvi ešte bude preliatej. A potom, ak sa krajina definitívne rozpadne a začnú ju trhať na kusy zvonku, rozmýšľať o federácii už bude neskoro. 

 

S.Ch.

 V decembri  2013, prakticky tesne pred prevratom v Kyjeve som vystúpil s článkom  Doktrína znovuzjednotenia - Pohltenie Ukrajiny – cena otázky. Okrem iného sa v ňom píše: „Rusko sa musí pokúsiť pomôcť Ukrajine udržať si štátnosť, ale iba  v tom prípade, ak ukrajinský štát  dokáže svoju životaschopnosť, a iba vtedy, ak to bude spriatelený, bratský štát spojenec. Pravdepodobnosť takéhoto rozvoja je malá, ale nie je vylúčená. Akýkoľvek iný variant, Ukrajina - prozápadná, Ukrajina nárazníková, Ukrajina machnovského, banderovského chaotického typu, je pre Rusko nielenže neprijateľný, ale hrozí zničením  celého ruského sveta.

Rozdelenie nefunkčného ukrajinského štátu, ak sa tento štát definitívne nevydarí, je treba správne pomenovať, a takéto pomenovanie  existuje – znovuzjednotenie Ukrajiny s Ruskom. Aj pomník toho stojí  v Kyjeve, ani hlavu zatiaľ neodtrhli ani Bohdanovi  Chmeľnickému, ani koňovi.“  

Odvtedy uplynulo takmer pol druha roka, rok trvá krvavá vojna, pre ktorú ešte neexistuje názov a koniec tejto vojny je v nedohľadne. Znovuzjednotenie Krymu s Ruskom sa konalo pred rokom, znovuzjednotenie Novorossije s Ruskom je už prakticky nevyhnutné, hoci bude vyzerať inak a inak sa bude aj volať. Súčasná tendencia je dosť jasná, ako sa bude Ukrajina rozpadať, jej časti sa budú pripájať alebo znovuzjednocovať s Ruskom za nejakých podmienok. Existuje vôbec nejaká iná cesta, ako tá, ktorou  sa vysal Krym a potom aj Novorossija, existuje alternatíva? Ukrajina sa topí v močiari krvavých stretov, sociálnych otrasov, ale každá jej časť sa topí svojim spôsobom  a bude sa svojim spôsobom pokúšať vyplávať. A plávať bude smerom k Rusku. 


V.Z.:

Som oboznámený s Vašimi článkami a prevažne súhlasím s ich myšlienkami. Či existuje iná cesta okrem znovuzjednotenia Ukrajiny alebo jej častí s Ruskom? Teoreticky je ciest veľa, ako vieme, behom posledných rokov mainstreamom ukrajinskej politiky bola istá eurointegrácia  ya zachovania dobrých, blízkych vzťahov s Ruskom. A hoci to vyzeralo ako pokus sedieť na dvoch stoličkách naraz, zdá sa, že nič zlé na tom nikto nevidel, všetko je zdá sa ako má byť, aj s Európou priateľstvo, aj s Ruskom, ale výsledok sa ukázal byť nielen zlý, ale strašný, krvavý. 

„Ukrajina ce Europa!” znie dneska ako zlý výsmech, v Európe vlastná armáda nelikviduje vlastné mestá s ich obyvateľmi a skaza na Donbase je už horšia ako bola za čias Veľkej vlasteneckej vojny.

To sa nedeje ani len v Afrike, tu sa VSU počas ATO ocitli v predvoji celej planéty, nikto a nikde na svete v súčasnosti tak neľútostne a barbarsky nelikviduje svoje vlastné mestá.

„Európa bez víz!” sa skutočne splnila, ale nie celkom tak ako očakávali na Ukrajine. Víza nezrušili, ale začali ich dávať tak zložito a mučivo, tak často ich začali odmietať vydať, že to vyzerá tak, že Európa nechala Ukrajinu bez víz.  A to aj napriek tomu, že občania EÚ pre návštevu Ukrajiny víza nepotrebujú. Priemerný plat je už taký ako v Afrike  – na úrovní  100 dolárov mesačne a podľa všeobecného presvedčenia to bude ešte horšie a horšie.

Na Vašu otázku o tom, či existuje alternatíva  znozuzjednotenia s Ruskom sa nedá odpovedať neberúc do úvahy duchovný   amorálny stav ľudí na Ukrajine, bez chápania toho, aké cesty vidia a nachádzajú oni. 

Ľudia na Ukrajine sú masovo dezorientovaní, ale aj napriek tomu sú postavení pred nevyhnutnosťou voľby, ktorú môžeme označiť za civilizačnú. 

А môžeme ju pomenovať jednoduchšie, jasnejšie. Je to voľba – ako žiť. 

Žiť ďalej spolu s Ruskom, ako žili tisíce rokov  predkovia drvivej väčšiny ľudí, ktorí teraz žijú na Ukrajine – okrem takzvaných „zapadencov“, o ktorých je treba hovoriť zvlášť a veľmi seriózne.  

Budúcnosť spolu s Ruskom -  to je duchovná, morálna, kultúrna, filozofická voľba, ktorú v takejto podobe politický mainstream Ukrajincom nikdy neponúkal a zatiaľ neponúka. 

Zopakujem, po páde ZSSR Ukrajincom bolo v tých najrôznejších podobách vsugerúvané, že nie sú Rusko, že sú čosi celkom  zvláštne, čosi nové, akoby podpísaním papierov v Belovežskej Pušči jeden národ nahradili iným. 

Voľba „budúcnosť spolu s Ruskom“ sama o sebe nepredpokladá ani to, že sa Ukrajina stane súčasťou Ruska, ako sa to stalo v prípade Krymu, ani povstanie proti kyjevskej vláde, ako sa to stalo na Donbase, ale je to voľba budúcnosti, osudová, existenciálna, je to cesta a podľa môjho presvedčenia po tejto  ceste je už dnes pripravená kráčať väčšia časť obyvateľstva Ukrajiny aj napriek akejkoľvek propagande.

Je dôležité chápať, že myšlienka definitívneho a nezvratného odtrhnutia Ukrajiny od Ruska, premeny Ruska najprv na virtuálneho  a potom aj na naozajstného nepriateľa začala byť propagovaná naplno až po majdane, teda celkom nedávno a je to extrémizmus dokonca aj pre veľmi svedomitých. 

Voľba  “budúcnosť spolu s Ruskom“  to je svojim spôsobom medzník pre mnohých Ukrajincov dnes.  

Ale existuje aj iná voľba, Ukrajina môže pokračovať v hľadaní inej cesty, napríklad bez Ruska, s Európou, s Amerikou, s Litvou, s Poľskom. 

Existuje aj celkom radikálna voľba  - Ukrajina sa postaví proti Rusku. Ideológovia ukrajinského fašizmu ho navrhujú ako obraz budúcnosti: Ukrajina vystúpi proti Rusku, bude s Ruskom bojovať, pomôže jej v tom celé progresívne ľudstvo a Ukrajina porazí Rusko. A potom sa zúčastní na delení  obrovských prírodných bohatstiev  porazeného ruského medveďa. 

Voľba „budúcnosť spolu s Ruskom“ ponúka reálny obraz spoločnej s Ruskom budúcnosti, ktorá logicky vyrastá  zo  spoločnej minulosti a opiera sa o drámu a tragédiu súčasnej Ukrajiny, ktorú hľadanie iných alternatív a pokusy o hru s inými  hráčmi, predovšetkým USA, priviedli k štátnemu prevratu, krvavej vojne na Donbase, ktorej hrozí bankrot a skaza.

Túto  voľbu  spravia mnohí na Ukrajine, ale chcem zdôrazniť, že Rusko ako veľká krajina a národ má čo povedať na túto tému Ukrajine. Rusko môže podporovať voľbu Ukrajiny „budúcnosť spolu s Ruskom“ a robiť to efektívne. 

 

S.Ch.:

Prečo teda o tejto voľbe budúcnosti spolu s Ruskom nikto na Ukrajine nehovoril a nehovorí tak otvorene, ako ste to sformulovali Vy? Nehovorí dokonca ani teraz, keď orientácia na EÚ a USA priviedli k prevratu a vojne?

 

V.Z.:

Myslím si, že je to ešte pretrváva zotrvačnosť ukrajinsky politkorektného  predmajdanovského myslenia, keď bolo  zvykom Európu všemožne  chváliť   a o Rusku zdržanlivo mlčať. Politikom na Ukrajine ešte nikto nepovedal, že teraz tak smú hovoriť a myslieť, že to už je reálna agenda. 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |