Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Besedy s Vitaliem Zacharčenkom: Dráma a tragédia Ukrajiny – kto za to môže a čo treba robiť - Časť 1. - Ničivé samovražedné myšlienky boli zaočkované novému štátu Ukrajina - chelemendik.sk

 

Besedy s Vitaliem Zacharčenkom: Dráma a tragédia Ukrajiny – kto za to môže a čo treba robiť - Časť 1. - Ničivé samovražedné myšlienky boli zaočkované novému štátu Ukrajina

2020-01-11  (19:58)

 - Besedy s Vitaliem Zacharčenkom: Dráma a tragédia Ukrajiny – kto za to môže a čo treba robiť  - Časť 1. - Ničivé samovražedné myšlienky boli zaočkované novému štátu Ukrajina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.4.2015

Sergej Chelemendik:

Uplynul viac ako rok od prevratu na Ukrajine, ktorý niektorí dnes posmešne nazývajú revolúciou dôstojnosti. Prevrat začal zastrelením  ľudí v centre Kyjevu, z ktorej už od prvých hodín nepodložene  a rezolútne obvinili vtedy ešte pôsobiacu vládu a Vás konkrétne a teraz celkom nedávno obvinenie zmenili – ostreľovačom, ktorí vytvorili pre majdan sakrálne obete, údajne velil priamo pomocník prezidenta Ruskej federácie Vladislav Surkov.

Dozvie sa niekedy svet pravdu o udalostiach, ktoré obrátili svet hore nohami, o tom, kto, ako, kedy a prečo začal v uliciach Kyjeva strieľať do berkutovcov a majdanovcov naraz?

Vitalij Zacharčenko:

Hovorí sa, že dejiny píšu víťazi a proti tomu niet čo namietnuť. Chunta, ktorá sa nachádza pri moci  v Kyjeve sa zatiaľ cíti ako víťazi a správa sa zodpovedajúco tomuto svojmu pocitu.

Ale myslím si, že pravdu o zastrelení ľudí na majdane budeme vedieť nielen preto, že vedieme od samotného  začiatku  svoje vlastné vyšetrovanie.

Nezávisle od seba zastrelenie ľudí na majdane vyšetrujú najrozličnejší ľudia  sveta. Nedávno o tom natočil film slávny americký režisér Oliver Stone.

Konal sa zločin, celá reťaz zločinov, vrážd sa stala uprostred bieleho dňa, za účasti veľkého množstva ako vykonávateľov, tak aj svedkov a spolupáchateľov.

Uplynul rok a ukrajinská vláda nespravila nič pre to, aby  odhalila tieto zločiny. Nič okrem prázdnych slov a absurdných obvinení.

Pravdaže, nie vždy a nie všetky zločiny sa odhaľujú,  ale som presvedčený o tom, že tento zločin bude určite odhalený, príliš obrovská a krvavá je jeho  cena, príliš veľa ľudí sa bude z rôznych dôvodov snažiť odhaliť svetu pravdu.

S.Ch.:

Boli ste jedným z účastníkov týchto udalostí. Ak sa k ním vrátite, bol v udalostiach namajdane okamih, kedy sa ešte dalo prijať správne rozhodnutie a odvrátiť štátny prevart a občiansku vojnu, ktorá nasledovala prakticky hneď potom?

V.Z.:

Dosť veľa som vystupoval v médiách na túto tému. Skúsim odpovedať jednou vetou: prevraat sa dalo zastaviť, ak bý vláda krajiny chápala ako sa veci reálne majú a mala vôľu a rozhodnosť. Ale bohužiaľ chýbalo aj jedno, aj druhé.

Prezident Janukovič sa spoliehal na politické rozhodnutia  a uveril lživým sľubom tých, ktorí nielen zvrhávali legitímnu vládu, ale ešte aj, ako ukázal ďalší vývoj udalostí, chladnokrvne pripravovali fyzickú likvidáciu vlády.

Ozbrojený prevrat, ktorý začal bolo možné a potrebné potlačiť ozbrojenou cestou a sily preto boli k dispozícii. No chýbala vôľa. S odstupom času začína byť stále jasnejšie, že systém štátnej vlády, ktorý existoval  na Ukrajine bol už neživotaschopný a odsúdený na premenu na nástroj cudzej vôle, čo veľmi triezvo hodnotili západní hráči, predovšetkým USA. Oligarchia ako systém vlády na Ukrajine bola odsúdená na zánik.

S.Ch.: 

Niekoľkokrát ste hovorili o tom, že Ukrajina už neexistuje ako samostatný suverénny štát a už sa nikdy nevráti k niekdajšiemu životnému štýlu. Teda tá Ukrajina, ktorá existovala po rozpade ZSSR a ktorú všetci poznali už viac nikdy nebude. Čo konkrétne máte na mysli?

V.Z.:

Bol tu pokus oligarchického riadenia obrovskej európskej krajine, pokus o dĺžke viac ako dvadsať rokov, ktorá skončila rozkolom krajiny, chaosom a občianskou vojnou. Tento pokus je odsúdený dejinami – nesporne. Ale v dnešnej Ukrajine sa všetko robí pre to, aby oligarchia zostala pri moci. Všetko, čo vidíme je pokračovaním toho istého oligarchického štátu v ešte ohavnejších podobách, ale je vidieť už aj koniec procesu. Všetko to sa na Ukrajine už nezopakuje.

Hovorí sa, že Ukrajina zostala v stave, v akom bolo Rusko behom deväťdesiatych rokov. Nie je to celkom tak  – v Rusku počas najťažších rokov  oligarchického  bezprávia, keď sa zdalo, že krajina je privedená na mizinu definitívne a nezvratne, boli sily, ktoré bojovali o prežitie krajiny   a národa. A zvíťazili v tomto zápase. Zatiaľ čo Ukrajina zostala ako krajina bez idey, bez vlády, bez lídrov a stala sa hračkou v rukách vonkajších síl, stala sa objektom bez vôle politiky Západu. Nestalo sa to behom jedného dňa, ale celková tendencia rozvoja ukrajinskej štátnosti od rozpadu ZSSR až dodnes je práve taká  – dominovanie chamtivosti oligarchov a častí štátneho aparátu, ktoré sa s nimi srástli nad všetkým ostatným. Niekedy sa zdá, že zvíťazila primitívna detská myšlienka, utópia oligarchickej špičky – Ukrajina, to je taká krajina, ktorú sa dá zbíjať a rozkrádať večne a beztrestne.

S.Ch.:  Nedávno ste uverejnili  článok  о nevyhnutnosti denacifikácie na Ukrajine. Nakoľko je to dnes reálne?

V.Z.:

Je to nielen reálne, ale nevyhnutné. Fašistická ideológia a fašistická prax genocídy nesúhlasiacich – to je produkt ideového rasizmu, ktorý tvorí základ fašizmu – keď časť národa sa označuje za ľudí  druhej sorty, ako nazývajú teraz obyvateľstvo Donbasu, a potom túto časť národa začínajú likvidovať. Všetko to sa na Ukrajine už deje. Druhá otázka je, že pre denacifikáciu je nevyhnutné najprv poraziť fašizmus. Je potrebné  celonárodné víťazstvo nad týmto zlom, ku ktorému skôr alebo neskôr dôjde.

S.Ch.:

Ze všetkých čias boli a budú vládcovia, ktorí volajú nepriateľov na svoje územie a ponúkajú svoj ľud v záujme vlastného zisku. Zdá sa mi, že dejiny Ukrajiny posledných rokov sú práve o tom  – oligarchická vláda na Ukrajine sa veľmi rýchlo premenila na úplnú a absolútnu zradu oligarchmi národných záujmov.

Nie je príliš dôležité, pod akými heslami tieto záujmy boli zrádzané.  Dôležitý je reálny stav: niekoľko oligarchov aj dnes naďalej akoby vládne krajine, hoci  nitky už dávno ťahajú vonkajší hráči, pritom ľud chudobnie a časť národa sa ocitla na hranici prežitia. Čo bude s Ukrajinou ďalej?

V.Z.: 

Bude sa živelne a potom organizovane formovať hnutie odporu, masové hnutie ľudí za prežitie za podmienok oligarchického rozkrádania krajiny  a národa – len tak zomrieť následkom hladu, chladu a chorôb a tak uvoľniť od seba svoje územie Ukrajinci nebudú chcieť.

Všimnite si, nie náhodou dokonca aj Porošenko dnes hovorí o deoligarchizácii, hoci sa mu darí vysloviť toto slovo len v s veľkou námahou.

Je možné, že rozhodujúcu rolu zohrá vojna na Donbase, ktorá sa premenila na zjavné jatky, keď na krvi zahnaných do vojny ľudí oligarchovia zarábajú obrovské peniaze. Táto vojna bola zatiaľ len pozastavená.

Bohužiaľ, dnes na Ukrajine ešte neexistuje politická sila, ktorá by  sa dokázala postaviť na čelo živelného protestného hnutia, ale takáto sila sa určite objaví. Pretože dejiny Ukrajiny nemôžu skončiť zničením krajiny  – budú pokračovať aj napriek hrôze súčasnej situácie.

S.Ch.:

Chcem položiť hlavnú otázku, ktorá dnes trápi stovky miliónov ľudí na našom svete a nemôže netrápiť aj Vás – prečo sa s Ukrajinou stalo všetko to, čo sa ňou stalo? Mimoriadne bohatá krajina, vzdelaní pekní ľudia, obrovské ekonomické  a politické dedičstvo ZSSR, výhodná geopolitická poloha, vynikajúce podnebie, nekonečné zásoby bezcennej čiernozeme  – a teraz tu máme krv, hladomor, skazu, chaos a v prípade horšieho scenára perspektívu stať sa arénou veľkej európskej, možno svetovej vojny, perspektívu úplnej likvidácie krajiny a národa…  Kde a kedy sa stala osudná chyba?


V.Z.:

Táto osudová chyba je dnes očividná, ale o nej sa zatiaľ boja hovoriť nahlas otvorene a presne.

Katastrofa Ukrajiny sa začala od navonok jednoduchých  a akoby neškodných, ale mimoriadne ničivých myšlienok, ktoré boli ponúknuté  a boli prijaté väčšou časťou ukrajinskej  spoločnosti.

Prvá myšlienka znie – Ukrajina, to nie je Rusko, nie je ZSSR, ale čosi celkom iné, celkom nové,  s novým zvláštnym osudom, odsúdené na radosti života a prosperitu práve preto, že toto nové rozhodne pretrháva vzťahy s Ruskom, ZSSR, a tak robí tučný kríž na celých svojich Dejinách.

Je to jednoduchá myšlienka, dokonca nie nová, odtrhávať Ukrajinu  od Ruska začali pred stovkami rokov, pričom to malo praktické ciele  – pripojiť časti Ukrajiny k Rakúsko-Uhorsku, čo sa sem-tam darilo.

Povedať nie Rusku znamenalo dôsledné ideové a programové odmietanie všetkého ruského, akúsi hrubú čiaru, ktorú zrazu niekto spravil pod našimi tisícročnými Dejinami a povedal, že táto čiara je posledná a definitívna, že spoločné Dejiny  Ukrajiny a Ruska skončili. Potom začalo  postupné formovanie tohto zvláštneho presvedčenia o prevahe kultúrnych civilizovaných „Ukrajincov“ nad „divokými“ ruskými barbarmi.

Ešte jedna myšlienka bola vôbec štandardná, sterilná  a unifikovaná  – iba euroatlantická integrácia prinesie Ukrajine šťastie a prosperitu. S pomocou tejto myšlienky boli podmanené  a kolonizované krajiny centrálnej a Východnej Európy, tá istá myšlienka dnes dominuje aj v balkánskych krajinách.

Do dejín vojde vzorec tejto myšlienky: „Som dievča, chcem čipkované nohavičky a do Európskej únie“.

A nakoniec fatálnou sa stala myšlienka – Ukrajina, to je antirusko, Ukrajina bude bojovať s Ruskom a zvíťazí nad Ruskom, pričom prekvapivo rýchlo bol sformovaný obraz Ruska ako nepriateľa. А zmyslom existencie Ukrajiny sa takto stal zápas s Ruskom.

To je potrebné stále opakovať a zdôrazňovať, Ukrajine ponúkli a ona prijala sebazničujúce, možno niekto to povie ešte tvrdšie -  samovražedné myšlienky.

Nijako inak ako samovraždou Ukrajiny sa nedá pomenovať vojnu s Ruskom, ku ktorej Ukrajinu  už roky postrkujú zo všetkých strán.

Takéto sú hlavné príčiny – ničivé samovražedné myšlienky boli zaočkované novej vláde Ukrajiny a tieto myšlienky už boli čiastočne uskutočnené.

 

 

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |