Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bastion – raketový systém, ktorý ochránil Krym - chelemendik.sk

 

Bastion – raketový systém, ktorý ochránil Krym

2020-06-06  (17:47)

 - Bastion – raketový systém, ktorý ochránil Krym

18.3.2015

V dokumentárnom filme Andreja Kondrašova   Cesta do vlasti Vladimir Putin s hrdosťou rozprával o unikátnej ruskej zbrani, ktorá bola pred rokom prepravená z pevniny na polostrov. Putin dodal, že tieto komplexy boli na Kryme umiestnené s istým zámerom –   aby boli dobre viditeľné z vesmíru. Zámer sa ukázal ako opodstatnený  –  skupina lodí NATO, plávajúca v Čiernom mori neďaleko Krymu, (ktorá určite dostávala informácie od americkej vesmírnej rozviedky), po tom, ako sa objavili Bastiony, sa náhle otočila a vzdialila sa od ruských brehov.

Prezident  veľmi názorne divákom vysvetlil:

- „ Bastion je obranný systém, ktorý chráni pobrežie a  územie. Na nikoho neútočí ale je to veľmi efektívna, moderná, vysoko presná zbraň. Takúto zbraň zatiaľ nikto nemá. V súčasnosti  je to najefektívnejší pobrežný systém. Áno, v istom okamihu, aby sa všetkým dalo jasne najavo, že Krym je chránený, sme tam rozmiestnili protiraketové systémy Bastion“. 

 „Bastion je pobrežný protiraketový systém s protilodnou strelou Jachont alebo Onyx. Určený je na zneškodnenie lodí  a leteckých útočných skupín pozemných cieľov v podmienkach intenzívneho ostreľovania a rádioelektronického útoku nepriateľa. Vyrobený bol v 90. rokoch v Reutove, Moskovská oblasť.

Špecifikom    rakety Bastion je úplná autonómnosť bojového použitia („vystrelil a zabudol“). Raketa sa dokáže sama manévrovať podľa kurzu, a tak nepriateľ nedokáže presne vypočítať jej trajektóriu.

Ďalšou unikátnou  prednosťou Bastionu je, že program navedenia na cieľ, umožňuje zasiahnuť proti jednej lodi podľa princípu „jedna raketa – jedna loď“, alebo „hromadne“ proti skupine lodí. Rakety si sami určujú a klasifikujú podľa dôležitosti cieľ, vyberajú si taktiku útoku a plán jeho uskutočnenia.  Autonómne elektronické riadenie obsahuje informácie nielen proti elektronickému sledovaniu nepriateľa, ale aj odklon od striel PRO. Po zničení hlavného cieľa v skupine lodí, zostávajúce rakety atakujú iné lode a vylučujú možnosť zásahu dvoma raketami rovnaký cieľ.

Okrem toho, raketa Bastion môže efektívne atakovať cieľ, ktorý je ukrytý za horizontom mora. Ak sa nepriateľ ocitne napríklad za kopcom, raketa sama kopíruje reliéf kopca a presne zasahuje cieľ.

Дмитрий ПОЛУХИН

 Bastion dokáže efektívne ochrániť pobrežie dlhé 600 kilometrov! Teda stačí jeden Bastion, aby bol Krym ochránený pred nepriateľskym útokom.


Technické parametre

Dĺžka rakety - 8,6 m,

Hmotnosť rakety - 3000 kg

Hmotnosť bojovej hlavice - 250 kg

Rozsah:

- v nízkej výške - 120 km

- pri lete so zmiešaným profilom - 300 km


Ozdobou Bastionu je raketa P-800 Onyx. Môže letieť podľa 3 variantov trajektórii: výškovej (14 km), v nízkej výške (10 metrov) a kombinovanej. V prvom variante raketa môže zasiahnuť cieľ v diaľke do 500 kilometrov (môže dostreliť zo Sevastopoľa do Turecka cez celé Čierne more), v druhom – 120 km.

V záverečnej časti vzdialenosti raketa ide vo výške 10 metrov. Na hrebeni vĺn, kde ju, idúcu rýchlosťou „dvoch“ zvukov (700 metrov za sekundu), nemôže odhaliť systém PRO lode.

Raketa tak môže útočiť aj „za roh“ a zasiahnuť cieľ, ukrývajúci sa za budovou, alebo za kopcom, kopírujúc reliéf budovy alebo kopca.

Grif  spočíva aj v tom, že raketa funguje podľa odrazeného signálu nepriateľa, a neprezrádza sa. Predstavte si pokojné more, jasnú oblohu, loď pláva, vaše prostriedky zachytávajúce signál nič nezaznamenávajú   a odrazu „prásk“ – na palube vzniká diera veľkosťou dvoch električiek. 

V súčasnosti má Rusko v Čiernom mori 3 batérie Bastionov, čo stačí nielen na krytie nielen Krymu, ale celého Ruského pobrežia.

Putinove slová, ktoré zazneli v dokumente  o tom, že po udalostiach na Ukrajine na jar 2014 ruské vedenie bolo pripravené   použiť svoje jadrové sily, boli najprekvapivejším odhalením ruského prezidenta.

Putin však pritom upresnil, že s takýmto opatrením sa počítalo iba v prípade najnepriaznivejšieho vývoja udalostí na Kryme. Dodal: „Vedenie našej krajiny dúfalo, že k tomu nedôjde... O to viac, že situácia na Kryme si nevyžadovala takýto  postup a protirečilo by to  záujmom Ruska“.

Akú podobu by mal tento „najnepriaznivejší“ variant  vývoja udalostí, pri ktorom bol Putin pripravený stlačiť jadrový gombík?  Určite to neznamenalo, že by ruskí raketčíci  mali útočiť   medzikontinentálnymi Topolmi alebo Yarsmi na ukrajinské vojská, ak by si Ukrajinci zmysleli atakovať naše oddiely a lode na Kryme. Túto obrannú úlohu by Moskva úspešne mohla vyriešiť aj bez použitia jadrových zbraní. Najextrémnejší variant zo strany Moskvy by sa pripúšťal iba v tom prípade, ak by sa USA alebo ich „jadroví spojenci“  pokúsili použiť zbrane proti Rusku. Iba vtedy by prezident, Najvyšší veliteľ (ako to vyplýva z jeho práv v novej Vojenskej doktríne RF) mohol dať príkaz na odvetný úder.

Chvalabohu,   nebolo to potrebné...

Zdroj: KP.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |