Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Baradej: Egypt exploduje, armáda ho musí spasiť - chelemendik.sk

 

Baradej: Egypt exploduje, armáda ho musí spasiť

2020-08-04  (09:08)

 - Baradej: Egypt exploduje, armáda ho musí spasiť


ČTK | 11. februára 2011  8:15
Muhammad Baradej, jeden z hlavných vodcov egyptskej opozície, po štvrtkovom prejave prezidenta Husního Mubaraka vyzval armádu, aby krajinu spasila. "Egypt exploduje. Armáda musí okamžite krajinu zachrániť," napísal Baradej na sociálnej sieti Twitter.

Protestujúci Egypťan sa rozplakal po prejave prezidenta Mubaraka. Všetci očakávali, že oznámi svoje odstúpenie. Po tom, čo len odovzdal právomoci viceprezidentovi, sa obávajú, ako sa situácia v ich krajine vyvinie.
 

Mubarak vo štvrtok večer v televíznom prejave oznámil, že odovzdáva právomoci hlavy štátu viceprezidentovi Umarovi Sulajmánovi. Napriek všeobecnému očakávaniu však z prezidentského úradu neodstúpil a vyhlásil, že chce krajinu pokojne priviesť k septembrovým prezidentským voľbám. Jeho prejav na centrálnom káhirskom námestí Tahrír vyvolal búrlivý nesúhlas státisícov demonštrantov.

Po Mubarakovom prejave demonštranti plakali od hnevu

Demonštranti na káhirskom námestí Tahrír prežili po Mubarakovom prejave noc v trpkom sklamaní, ale zároveň sa pripravovali na nové protestné akcie. Väčšina protestujúcich na námestí zostala, mnohí nocovali v provizórnych stanoch. "Očakávame silnú reakciu armády na Mubarakov prejav," povedal novinárom hovorca demonštrantov Muhammad Mustafa.
Po Mubarakovom prejave časť demonštrantov opustila centrum mesta a presunula sa k neďalekej budove televízie. Ľudia sa vydali aj smerom k niekoľko kilometrov vzdialenému prezidentskému palácu, aby tak vyjadrili svoje rozhorčenie.

Na káhirskom námestí Tahrír zavládlo po prejave prezidenta Mubaraka obrovské sklamanie.
Autor: SITA/AP

Medzi protestujúcimi vyvolal Mubarakov prejav hnev a sklamanie, mnohí mali v očiach slzy hnevu. Očakávanie rezignácie bolo veľké, ľudia vraj už tipovali, ktorú krajinu si Mubarak pre svoj exil zvolí – favoritom bolo Nemecko alebo Spojené arabské emiráty. Podľa egyptskej ústavy Mubarak síce prenechal Sulajmánovi časť svojich právomocí, ale právo na konanie ústavných zmien, na rozpustenie parlamentu alebo vlády si ponechal. Ústava prezidentovi umožňuje urobiť takýto krok v prípade, že mu "dočasné prekážky" v plnom výkone funkcie bránia.

Svetoví lídri reagujú na Mubarakov postup s nevôľou

Americký prezident Barack Obama v reakcii na Mubarakov prejav vyhlásil, že egyptská vláda má "dôveryhodnú, konkrétnu a jednoznačnú" cestu k demokracii ešte len pred sebou. "Egyptskému ľudu hovoria, že krajina je v prechodnom období, ale doteraz nie je jasné, či by šlo o okamžitý, zmysluplný a dostatočný prechod," povedal prezident. Obama zároveň vyzval egyptskú vládu, aby sa zdržala akéhokoľvek násilia.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy po Mubarakovom prejave varoval, že Egypt by sa mohol v dôsledku nepokojov stať "náboženskou diktatúrou". Za "nevyhnutné" považuje odovzdanie moci z rúk súčasného prezidenta a povedal, že Egypt hádam "nájde cestu k demokracii a nie k ďalšej forme diktatúry". Podľa Sarkozyho je morálnou zodpovednosťou západných štátov pomôcť Egyptu a Tunisku, aby sa vyhli systému, ktorý môže byť ešte horší ako pred demonštráciami.

Egypťania počítali len s jednou možnosťou, s odchodom prezidenta Husního Mubaraka.
Autor: SITA/AP

Rezolútne sa k vývoji situácie v Egypte vyjadrila ministerka zahraničných vecí EÚ Catherine Ashtonová. "V Egypte nastal čas na zmeny," povedala po Mubarakovom televíznom prejave. Dodala, že Mubarak doteraz neotvoril cestu k rýchlym a hlbokým reformám. Európa bude podľa Ashtonovej venovať veľkú pozornosť spôsobu, akým budú Egypťania reagovať na vývoj situácie v budúcich hodinách a dňoch.

Podľa britského ministra zahraničných vecí Williama Haguea zatiaľ nie je úplne jasné, ktoré právomoci Mubarak viceprezidentovi Sulajmánovi odovzdal. Británia je podľa neho v každom prípade rozhodnutá podporiť pokojné a mierové odovzdanie moci.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |