Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Bankrot, ktorý zmenil Európu - chelemendik.sk

 

Bankrot, ktorý zmenil Európu

2021-12-02  (15:37)

 - Bankrot, ktorý zmenil Európu

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } H1 { margin-top: 0.49cm; margin-bottom: 0.49cm; page-break-after: auto } H1.western { font-family: "Times New Roman", serif } H1.cjk { font-family: "Lucida Sans Unicode" } H1.ctl { font-family: "Tahoma" } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Bankrot, ktorý zmenil Európu

Decembrové memorandum o pridelení Lotyšsku mnohomiliónovej pôžičky zmenilo osud nielen malého zbankrotovaného štátu. Po tom, ako sa Európska únia rozhodla ťahať Lotyšsko zo šlamastiky, bola fakticky nútená sa zrieknuť dodržania hlavných princípov svojej sociálnej politiky, privrúc oči na jej očividné porušenia. V Bruseli otvorene hovoria o tom, že následky podobného kroku môžu byť oveľa závažnejšie, než akýkoľvek kolaps na finančnom trhu.

Prečo komisár mlčal?

V priebehu deviatich mesiacov, ktoré uplynuli od chvíle, kedy bola podpísaná historická dohoda, sa okrem Lotyšska na finančnej mape Európy objavili aj iné „čierne fľaky“. Maďarsko na záchranu svojej ekonomiky dostalo od Eurokomisie 6,5 miliárd eur, Rumunsko 5 miliárd eur a rad čakateľov na podporu sa ďalej zväčšuje. Najpravdepodobnejšie, ďalšia krajina, ktorá sa obráti na Brusel s prosbou o pomoc, bude Litva. Doteraz bratská republika Lotyšska nechcela nadväzovať kontakt s MMF a ďalšími veľkými organizáciami a snažila sa čerpať zdroje, nevyhnutné na vykrytie aktuálneho deficitu z nezávislých finančných trhov. Vysoká cena takýchto úverov však závažne zasiahla ekonomiku krajiny, čo malo za následok drvivý pokles HDP – mínus 22%.

Ostatne, sama o sebe tendencia narastania počtu krajín-dlžníkov sotva Európe naháňa hrôzu. Už v marci lídri štátov EÚ sa dohodli na dvojnásobnom zväčšení antikrízového fondu, určeného na stabilizáciu finančných systémov spoločnosti, pošlúc tam 50 miliárd eur.

Oveľa nebezpečnejšie pre samotnú úniu  vyzerajú zmeny, ktoré sa dejú v jej sociálno-ekonomickej politike. Skutočnosť, že v júli Eurokomisia pristúpila na to, že poskytne Lotyšsku druhú časť úverovej tranže, aj napriek bezprecedentným antisociálnym rozhodnutiam miestnej vlády, znepokojila v Bruseli mnohých. Najrozšírenejšia otázka znie: prečo európsky komisár pre sociálne práva Vladimír Špidla sa nezamiešal do situácie, keď lotyšský parlament s cieľom formálneho prispôsobenia rozpočtu fiskálnym podmienkam veriteľov priškrtil beztak minimálne dôchodky. Podľa údajov agentúry Eurostat, percento výdavkov na sociálne zabezpečenie Obyvateľov Lotyšska je najnižšie v celej EÚ - 12,2% z HDP. Pritom priemerný ukazovateľ tvorí 26,9%. Pán Špidla sotva nevedel o tejto zákonitosti, aj napriek tomu však, ako podotýkajú v kuloároch Europarlamentu, prianie českého komisára byť znovuzvolený na druhé obdobie sa ukázalo byť silnejšie, ako pripravenosť rozpútať búrlivý škandál a pokúšať sa zabrániť poskytnutiu pôžičky.

Čo sa týka motivácie iných zástupcov Eurokomisie, ktorí sa predsa len rozhodli poskytnúť Lotyšsku ďalšiu v poradí tranžu, aj napriek úplnej absencii pokroku v realizácii štrukturálnych reforiem, ktoré Lotyšsko sľúbilo realizovať pred tým, tu bola použitá zjavne jednoduchá logika: lepšie je dať aj napriek všetkému, než ohroziť stabilitu celého regiónu.

Zvláštnosti lotyšskej ekonomiky

Európska únia sa v podstate svojej nikdy nesnažila simulovať záujem o rozvoj lotyšskej ekonomiky. Stačí sa pozrieť na posúvanie prostriedkov z mnohomiliardových štrukturálnych fondov, aby sme pochopili, že vlievajúc financie do krajiny, vedenie únie predovšetkým riešilo vlastné problémy. Budovanie ciest pre nich znamenalo zabezpečenie tranzitných ciest do Ruska, dotácie pre roľníkov predstavovali odmenu za likvidáciu nevýhodných pre „staré“ krajiny výrobných odvetví, podpora malopodnikania a sociálne programy poslúžili ako brzdy masovej migrácie lacnej pracovnej sily do Západnej Európy.

Teraz sa oficiálny Brusel tiež pokúša balansovať medzi nevyhnutnosťou byť spravodlivý a pragmatický. V júni Eurokomisia verejne skritizovala snahu konkrétnych krajín za situácie ekonomickej recesie zvyšovať dane. To však nezabránilo tým istým eurokomisárom, aby schválili projekt nového júlového memoranda s Lotyšskom, kde je jasne uvedená potreba ešte jedného zvýšenia DPH a zavedenia dane na bývanie.

Po takejto ceste sa však ani zďaleka nevybrali všetky zadĺžené krajiny. Napríklad v Rumunsku sa pokúsili daňovú záťaž udržať na rovnakej úrovni a dokonca v niečom aj odľahčiť. Od októbra tohto roku tam bude zrušená daň na reinvestovaný zisk pre podniky, spoločnú výšku dane z príjmu pre fyzické a právnické osoby zachovajú na úrovni 16%, а hodnotu DPH na úrovni 19%.

Maďarsko, ktoré rovnako ako Lotyšsko tento rok už prežilo zvýšenie
DPH, sa teraz pokúša vrátiť daňovú bilanciu na pôvodnú úroveň s pomocou zníženia záťaže podnikateľov - sľubujú, že im znížia daň z príjmu a výšku príspevkov do fondu sociálnej poisťovne.

Hlavný rozdiel v prípade Maďarska aj Rumunska však spočíva v tom, že aj napriek ťažkej finančnej situácii sa ich vlády nepokúšali vziať ľuďom už zarobené: nepodstúpili síce preindexovanie dôchodkov, ale ani ich súčasnú výšku neznižovali.

Hľadajúc spoločné štandardy

V Európe dnes stále častejšie znie názor, že nepremyslené vlievanie peňazí do rozpočtov krajín, ktoré stoja na prahu bankrotu, bez konkrétneho ekonomického programu neprinesie žiadny výsledok, okrem zvýšenia zahraničného dlhu štátu.

Problém sociálnej politiky je ešte šteklivejší. Európa desaťročia ukazovala svetu, že práve dodržiavanie princípov sociálnej rovnoprávnosti je základom civilizovanej spoločnosti. A zrieknutie sa tejto pozície za podmienok finančnej krízy môže podkopať stabilitu a prestíž celej únie. V Bruseli sa už nastoluje otázka vytvorenia európskeho paktu zabraňujúceho znižovaniu platov s tým, aby vo všetkých krajinách EÚ existoval jednotný mechanizmus určovania minimálneho platu, garantujúceho obyvateľom minimálny štandard existencie. Rovnaký princíp sa môže vzťahovať aj na výšku dôchodku, sociálnych podpôr atď.

Paralelne sa diskutuje o nevyhnutnosti sprísnenia regulovania svetových finančných trhov a vypracovania jednotných metód zápasu s následkami ekonomickej recesie. Na hľadanie riešení bude v novozvolenom Europarlamente vytvorená špeciálna antikrízová komisia, ktorá začne pracovať už v septembri. Pravda, kompromisy sa sotva objavia čoskoro. Počas najbližších mesiacov vedenie aliancie bude sústredené prevažne na otázke schválenia nového zloženia Eurokomisie a problémoch implementácie Lisabonskej stratégie.

Komentár Zastupiteľstva Eurokomisie v Lotyšsku

- Prečo Eurokomisia pristúpila na vydanie Lotyšsku ďalšej v poradí pôžičky, aj napriek tomu, že skrátenie výdavkov zo štátneho rozpočtu lotyšská vláda do značnej miery uskutočnila na úkor zníženia dôchodkov a sociálnych podpôr? Znamená to, že Eurokomisia za podmienok finančnej krízy je pripravená sa zrieknuť dodržiavania princípov svojej tradičnej sociálnej politiky?

- Pozícia Eurokomisie bola jednoznačne taká, že jednou z podmienok získania úveru bolo schválenie korekcií štátneho rozpočtu, čo zahŕňa nevyhnutnosť realizácie mimoriadnych opatrení. Ale akých konkrétne – to bolo a zostáva rozhodnutím lotyšskej vlády a parlamentu. Teraz zástupcovia Eurokomisie pomáhajú vláde pripraviť rozpočet na rok 2010. Žiadne krátkodobé mimoriadne opatrenia však nemôžu zmeniť hlavné hodnoty Európskej únie a kurz, ktorého cieľom je sociálne zodpovedná, stabilná a bezpečná Európa.

 Zdroj: warandpeace.ru


 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |