Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Balkánsky denník ruského novinára. Piloti NATO nás zabíjali - chelemendik.sk

 

Balkánsky denník ruského novinára. Piloti NATO nás zabíjali

2019-12-09  (03:43)

 - Balkánsky denník ruského novinára. Piloti NATO nás zabíjali
 

Po skončení bombardovania Srbska krajinami NATO uplynulo14 rokov. Dnes sa v Európe a USA snažia nehovoriť o operácii Milosrdný anjel. Európski a zaoceánski politici nemajú radi, keď spomínajú na tých, koho zabili alebo zranili počas tých tragických dňoch na jar 1999.

Chcem porozprávať Hlasu Ruska o peknej mladej žene Maríne Jovanovičovej. V máji 1999 mala len 15 rokov. O Maríne som sa dozvedel od svojich belehradských priateľov, ktorí mi pomohli ju nájsť. Marína mi porozprávala, ako piloti NATO zabíjali ľudí cez veľký pravoslávny sviatok – Deň Svätej Trojice:

- Keď sa začalo bombardovanie neverili sme, že k takému môže dôjsť koncom 20. storočia. Počas raketových a bombových útokov na Belehrad sme sa schovávali v protibombových úkrytoch. A následne som sa rozhodla odísť do malého mestečka Varvarin, kde sa narodili moji rodičia a kde žili rodičia mojej mamy. Letectvo NATO lietalo aj tu, ale nebombardovalo. Bolo tak ticho a pokojne.

A ešte tam žila moja najlepšia priateľka Saňa Milenkovičová – najlepšia matematička Juhoslávie. Veľakrát víťazila na medzinárodných matematických Olympiádach. 23. mája som tam prišla. Celý týždeň sa mi zdalo, že som sa dostala do inej krajiny, kde nebombardujú a je pokoj.

30. mája v nedeľu bol veľký pravoslávny sviatok – Deň svätej Trojice. Pre Varvarin je to hlavný sviatok a všetci vychádzajú do ulíc a idú do chrámu. A spolu so Saňou a ešte jednou známou sme o desiatej hodine ráno šli do chrámu, ktorý sa nachádza na druhom brehu rieky. Naspäť sme vracali asi okolo 13.00 hod. a keď sme sa nachádzali v strede mosta, preletelo nad nami lietadlo. Začali sme utekať a piloti odpálili raketu. Videli, že na moste sú deti, ale neprekážalo im to. V dôsledku detonácie ma vyhodilo do vzduchu a cítila som, že vôkol všetko horí. Kričala som od bolesti, skoro mi odtrhlo nohu, ktorá sa držala na ostatkoch kože. Následne som spadla spolu s padajúcim mostom a stratila vedomie. Keď som sa prebrala zdalo sa mi, že moje priateľky žijú a že Saňa omdlela. Ale zrazu lietadlo vypustilo ešte dve rakety. Most už bol zničený, no piloti sa rozhodli dobiť nás. Zabili moju priateľku Saňu Milenkovičovú a ešte 17 ľudí, ktorí nám chceli pomôcť.

Ak by piloti znovu nezaútočili, všetci by ostali živí. Doposiaľ nemôžem pochopiť, prečo ostreľovali ten most. Je to neveľký dedinský most. Prečo sa stal terčom pre NATO? Tým viac, že bola nedeľa, sviatok a na uliciach veľa obyčajných ľudí. Ak bol pre nich natoľko dôležitý, prečo ho nelikvidovali v noci?

Vtedy ma rýchlo odviezli do nemocnice a liečila som sa skoro rok. Za tento čas som mala niekoľko operácií. Ani v súčasnosti sa necítim dobre, niekoľko úlomkov rakety tak aj zostalo v mojom žalúdku. Vyoperovať sa nedajú, pretože to ohrozuje môj život. Každé ráno mám strašné bolesti, prekonať ktoré môžem len pomocou liekov. Prešlo už 14 rokov, ale každý deň sa trápim.

 

RUVR.RU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |