Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Balistická raketa Sarmat má schladiť plány americkej PRO - chelemendik.sk

 

Balistická raketa Sarmat má schladiť plány americkej PRO

2020-07-31  (05:39)

 - Balistická raketa Sarmat   má schladiť plány americkej PRO

24.2.2016

V predvečer Dňa ochrancu vlasti 23. februára, Ministerstvo obrany oznámilo, že na jar budú vypustené dve   nové balistické  rakety. Jedna raketa s podzemným šachtovým uskladnením, ktorá má vystriedať raketu RS-20  Vojvoda (podľa klasifikácie NATO známu ako Satan) druhá raketa s mobilným uskladnením   vystrieda komplexy Topoľ.

Vyvinutý v Moskovskom inštitúte tepelnej techniky pozemný komplex R-26 Rubež bol už otestovaný a začína sa zaraďovať do výzbroje.

Výhrady k medzikontinentálnej rakete Rubež RS-26 zo strany USA spočívajú v tom, že počas testovania sa rakety niekoľkokrát vypúšťali do vzdialenosti menej než 5500 km. Výhrady sú nezmyselné, lebo v zmluve sa neuvádza, že počas testovania je zakázané variovať vzdialenosti vypúšťaní.

Takéto rozhovory by Američania nikdy nezačínali, ak by Rubež nebola raketa, ktorá predstavuje veľkú hrozbu pre americkú PRO. Podľa hodnotenia expertov zostrelenie tejto nadzvukovej bojovej hlavice RS-26 si vyžaduje približne 50  protirakiet SM-3. Teda raketa je prakticky nezraniteľná nielen pre súčasné, ale aj pre perspektívne americké prostriedky PRO.

Rubež prevyšuje Jars vo všetkých dôležitých parametroch. Je oveľa ľahšia – 80 ton oproti 120 tonám. Podobne ako pri Jarse, využívajú sa tri tvrdopalivové  stupne. Je vybavená štyrmi bojovými hlavicami 150-300 kiloton. Hlavice sú nadzvukové, dokážu prekonať nepriateľskú PRO manévrovaním a pomocou rádioelektronického boja. Ak na likvidáciu jednej bojovej hlavice treba 50 amerických protirakiet, na celkový komplex si vyžaduje minimálne 200 rakiet. Ostatné charakteristiky sú utajené. Posledné testovanie novej rakety prebehlo v marci 2015. Až teraz sa má začať so sériovou výrobou Rubež. Predpokladá sa, že na začiatku nimi bude vyzbrojená 29. gardová Vitebská raketová divízia, ktorej štáb sa nachádza v Irkutsku.

V arzenále Medzikontinentálnych balistických rakiet  podzemného uskladnenia neexistuje nič, čo by konkurovalo bojovým možnostiam rakety sovietskej výroby R-36M2 Vojvoda. Nie náhodou jej NATO dalo prezývku Satan.

Táto raketa  zavedená od roku 1988,  morálne  predsa len už zastarala Napriek tomu stále ešte patrí k tým k tým najobávanejším.  

Pomerne nedávno sa ale objavil ďalší stimul zameniť Vojvodu za modernejšiu raketu. Raketa bola konštruovaná pod vedením generálneho konštruktéra Vladimira Fiodoroviča Utkina, akademika ruskej Akadémie vied ZSSR. Prvoradým sa teraz stalo zbaviť sa závislosti od Ukrajiny pokiaľ ide o dodávky náhradných dielov a servisu.

Mezikontinentálna raketa Sarmat nahradí strelu Vojvodu a bude plniť úlohu ručiteľa odplaty. Navyše bude negovať súčasnú snahu USA o vytvorenie protiraketovej obrany. 

Nová doposiaľ utajovaná raketa bola navrhnutá a postavená (prototyp) v Makajevskom štátnom raketovom centre v meste Mias a nie je to upgrade predchádzajúcej strely. Jedná sa o celkom nový dizajn – je viac kompaktný a ľahký.

Sarmat váži o polovicu menej než Vojvoda, má ľahšiu dopravu a lepšie sa skrýva. Podľa odborníkov nemá jej účinnosť vo svete konkurenciu.

Práce na projekte Sarmatu sa začali v roku 2009. Testy ukázali, že raketa na kvapalné palivo môže prekonať viac než 11-tisíc kilometrov a niesť bojové nálože o hmotnosti 4350 ton.

Podľa ruských raketových odborníkov nemajú Sarmaty žiadne obmedzenie v dosahu bojového použitia, môžu zasiahnuť ciel pozdĺž trajektórií, prechádzajúcich cez oba póly Zeme. Podľa nich nie sú systémy obrany NATO určené na takúto všestrannosť.

Nová strategická raketa tiež môže niesť desať samostatne navádzaných striel. Navyše každá hlavica kombinuje vlastnosti dvoch rôznych typov zbraní: správajú sa ako okrídlené rakety a vzhľadom na nadzvukovú rýchlosť ich nebude prakticky možné zachytiť.

Rakety budú rozmiestnené v podzemných silách, v ktorých sú teraz rakety Vojvody. Silá sa vyznačujú zvýšenou ochranou a dokážu vydržať jadrové výbuchy. Pri Sarmatoch bude obrana zvýšená pomocou komplexu aktívnej ochrany.

Predstavuje to balík 100 delostreleckých nábojov, ktoré sa vystreľujú oproti prilietajúcej bojovej hlavici. Výsledkom toho sa vytvorí oblak metalických striel a guliek s priemerom 3 cm, ktoré bojová hlavica nemôže prekonať ani teoreticky. Výška „rozplynutia“ oblaku je 6 kilometrov.

Na jar tohto roku je plánované testovanie Sarmatu, počas ktorého sa bude preverovať východ rakety z podzemného sila. 

Zdroj: Svobodnaja pressa


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |