Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Autonómia Podkarpatskej Rusi môže byť reálnosťou - chelemendik.sk

 

Autonómia Podkarpatskej Rusi môže byť reálnosťou

2020-09-28  (19:07)

 - Autonómia Podkarpatskej Rusi môže byť reálnosťou

5.2.2014

Gajane Chánová

 

Hlava verejnej organizácie Národná Rada Podkarpatskej Rusi /NRPR/ Nikolaj Starosta informoval o liste Rusínov Pokarpatskej Rusi poslancom Najvyššej Rady a prezidentovi Janukovyčovi, so žiadosťou splniť požiadavku referenda z roka 1991 a poskytnúť Podkarpatskej Rusi autonómiu.

Nebol by taký krok dodatočným detonátorom k rozpadu krajiny, alebo je federalizácie? Ponúkame Vám názor experta z Ústavu krajín SNŠ Kirila Frolova:

- Považujem požiadavky Rusínov za celkom spravodlivé. Avšak nezávisle od toho, v zostave akého štátu sa nachádzali Rusíni – Maďarska, Rakúska-Uhorska, alebo Československa – príbuzenstvo s Ruskom pretrvávalo. Duchovným lídrom Rusínov je dnes bojovník za ich práva Dmitrij Sidor, kňaz Moskovského patriarchátu. Je známy tým, že založil svoj dom a na získané zaň prostriedky postavil v centre Užhorodu veľkolepý chrám a misionárske centrum. Odsúdili ho. Za čo? Za separatizmus a za to, že žiadal splniť vôľu 72% národa, ktorý sa na referende v roku 1991 vyslovil za autonómiu Podkarpatskej Rusi. Rozhýbe autonómia politickú situáciu v regióne? Naopak, iba stabilizuje. Veď u národných skupín žijúcich tu, sú polárne nálady. Rusíni nechcú mať nič spoločné s ideami Euromajdanu.

Nakoľko sa môže dnes, počas najostrejšej krízy, uskutočniť idea autonómie Podkarpatskej Rusi? A tu je názor hlavy Kyjevského centra politických štúdií a konfliktológie Michaila Pogrebinského:

- Pozoruje sa aktívnosť akejsi časti Rusínov. Nezastupujú región celkovo, ale iba svoju národnú komunitu a veľmi dávno sa snažia o autonómiu. Nepovažoval by som ich iniciatívu za dôvod zahájenia rozkolu krajiny. Jednoducho preto, že je málo pravdepodobné prijatie teraz požiadavky o autonómii, hoci sú aj motívy Rusínov pochopiteľné. Nechcú byť súčasťou regiónu kontrolovaného z Galície, kde prekvitá ukrajinský nacionalizmus, kde v tieto dni obsadili budovy miestnych administrácií. Rusínov ľaká, že k moci prídu radikálni nacionalisti, tí samí, čo ich považujú za nepriateľov Ukrajiny.

Čo sa týka práva na autonómiu, v zásade sa môže stať reálnosťou v novej Ústave. Malo by tam byť zakotvených viac práv nielen regiónov, ale aj národnostných menšín. Avšak zatiaľ tak tomu nie je. Aktívnosť Rusínov objektívne núti k zmenám štátneho zriadenia, k novej Ústave, pretože platná môže, ako sa zistilo, priviesť k takým nepekným činom, ktoré dnes s hrôzou pozorujeme...

Zdroj: ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |