Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Armádny psychiater zabil 12 ľudí - chelemendik.sk

 

Armádny psychiater zabil 12 ľudí

2020-06-01  (03:57)

 - Armádny psychiater zabil 12 ľudí

Na americkej vojenskej základni zabil strelec dvanásť ľudí

Vojenský psychiater Nidal Malik Hasan mohol zabiť ešte viac ľudí, ale na ceremóniu so 600 ľuďmi sa nedostal. Možným dôvodom mohlo byť šikanovanie pre arabský pôvod.

WASHINGTON/SAN ANTONIO. Americký armádny psychiater Nidal Malik Hasan, 39-ročný v Amerike narodený Arab, začal vo štvrtok bez rozmyslu strieľať na najväčšej vojenskej základni Fort Hood v štáte Texas, pričom zabil 12 ľudí a zranil ďalších 31, informovali o tom armádne zdroje.

Útočník však počas incidentu neprišiel o život, ako o tom skôr informovali médiá. Zasiahlo ho však niekoľko striel. "Išlo o jedného strelca, do ktorého vystrelili niekoľkokrát. V súčasnosti je pod dozorom a jeho stav je stabilizovaný," povedal generálporučík Bob Cone, veliteľ základne.

Video Reuters: Fort Hood tesne po čine

Armádny psychiater strieľal počas ceremónie

vrah.jpgPríslušník ozbrojených síl Spojených štátov amerických, ktorého úrady identifikovali ako armádneho psychiatra majora Nidala Malika Hasana (na snímke BBC), začal strieľať z dvoch ručných zbraní v zariadení, kam idú vojaci pred odchodom do zahraničných misií v Iraku a Afganistane. Zastrelil 12 ľudí a 31 zranil.

Ďalšiemu krviprelievaniu sa podarilo zabrániť, keď vojaci nedovolili ozbrojencovi dostať sa na slávnostnú ceremóniu. Iba niekoľko metrov od miesta činu sa na nej zúčastňovalo asi 600 ľudí. Stalo sa tak iba "vďaka rýchlej reakcii niekoľkých vojakov, ktorým sa podarilo zablokovať dvere do sály," kde prebiehala ceremónia, povedal Cone s tým, že Hasana v jeho zabíjaní zastavila vojačka.

Po vypočutí 100 ľudí z miesta útoku úrady vyjadrili predpoklad, že strelci mohli byť dvaja. Hasana "zatiaľ vyšetrovatelia nevypočúvali," povedal veliteľ. "Pôvodne sme zadržali troch. Všetkých sme vypočuli a v tomto momente veríme, že išlo iba o jedného strelca," vyhlásil Cone, ktorý skôr pre médiá nesprávne oznámil, že strelec je mŕtvy.

O motívoch streľby zatiaľ Cone nechcel hovoriť.

Nidal sa cítil byť šikanovaný

Bratranec Nidala Malika Hasana televízii Fox povedal, že Nidal sa cítil v armáde šikanovaný pre svoj "blízkovýchodný pôvod". Údajne si najal aj vojenského advokáta, aby mu pomohol jeho problém vyriešiť. Chcel sa z armády aj vyplatiť, ale nakoniec to vzdal. Dozvedel sa, že by mal odísť do terénu.

Polícia základňu podľa agentúry AP sledovala už pol roka v súvislosti s diskusiami na internete o samovražedných atentátoch a ďalších hrozbách. Majú podozrenie, že autorom informácií bol práve Nidal Malik Hasan.

Jedno z hlavných amerických moslimských združení Cair streľbu odsúdilo. Žiadna politická alebo náboženská ideológia nemôže ospravedlniť alebo ospravedlniť takéto neodôvodnené a slepé násilie," hovorí sa v jeho vyhlásení.

Video Reuters: Generálporučík americkej armády Robert Cone

Obama reagoval

Americký prezident Barack Obama, ktorý situáciu sledoval v Bielom dome, odsúdil útok ako "strašný výbuch násilia".

"Moje terajšie myšlienky a modlitby patria raneným a rodinám padlých," povedal Obama. "Je dosť ťažké, keď týchto statočných Američanov stratíme v cudzine. Je strašné, keď sa majú dostať pod paľbu na vojenskej základni na americkej pôde," dodal.

Fort Hood je najväčšou vojenskou základňou USA na svete. Slúži aj ako miesto pre rehabilitáciu vojakov trpiacich psychickými problémami, najmä syndrómom posttraumatického stresu.

Americké úrady nevylúčili, že niektorí zo zastrelených vojakov sa mohli stať obeťami omylom, keď ich v zmätku a chaose na mieste činu zastrelili zasahujúci príslušníci ozbrojených síl. Prípad je v štádiu vyšetrovania.

Polícia preveruje podozrivý blog

Podľa novín New York Times bol Hasan šokovaný tým, že mal byť koncom mesiaca poslaný do Iraku. Ako psychiater ošetroval vojakov, ktorí pri nasadení v Iraku utrpeli posttraumatický šok a hovorili o hrôzach vojny.

Ako ďalej informoval newyorský denník, FBI preveruje príspevky na blogu na internete, ktoré možno pochádzajú od páchateľa. Muž, ktorý sa označoval ako Nidal Hasan, tam diskutoval o samovražedných atentátoch a nachádzal pre ne pozitívne argumenty.

V jednom príspevku autor porovnával hrdinstvo vojaka, ktorý sa kvôli záchrane kamarátov hodil na granát, so samovražedným útočníkom, obetujúcim sa kvôli moslimským spoluveriacim bratom.

Hasan pochádzal z predmestia Washingtonu. Ako dôstojník v zálohe promoval na technickej univerzite vo Virgínii a lekársky diplom získal na vojenskej medicíne v Bethesde (štát Maryland).

Bratranec podozrivého útočníka Nadar Hasan vo vyhlásení rodiny uviedol, že sú "šokovaní a zarmútení" hroznými udalosťami na základni Fort Hood. Rodinám obetí vyslovili úprimnú sústrasť.

Vojenská základňa Fort Hood leží na polceste medzi mestami Austin a Waco, neďaleko mestečka Killeen, kde v roku 1991 ozbrojený muž usmrtil 23 návštevníkov kaviarne a následne spáchal samovraždu.

graf.jpg

Rozkladá sa na ploche 800 štvorcových kilometrov a v jej areáli sa pohybuje okolo 65-tisíc vojakov a niekoľko tisíc civilných zamestnancov. Leží medzi mestami Austin a Waco.

Zdroj: SITA


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |