Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ruska armáda vystrašila Západ - chelemendik.sk

 

Ruska armáda vystrašila Západ

2020-01-20  (08:27)

 - Ruska armáda vystrašila Západ

14.5.2015


Andrej Ivanov

Podľa názoru zahraničných analytikov ozbrojené sily RF prevyšujú svojou silou armády popredných krajín sveta.

Prehliadka víťazstva v Moskve ukázala svetovej verejnosti bojovú silu našich ozbrojených síl. Rusko ukázalo celej planéte tank T-14 – historicky prvý tank s vežou bez posádky a tiež aj najnovšie bojové vozidlá na báze platformy „Armata“. Okrem tohto všetci mohli ohodnotiť vzorovú kvalitu prípravy vojsk a vysoký profesionalizmus ruských pilotov.

Britský Telegraph nedávno napísal, že naša armáda dostala za posledných 15 rokov to najlepšie technické vybavenie od čias Studenej vojny. Novinári poukazujú na to, že ozbrojené sily Ruska prevyšujú armádu USA a Veľkej Británie v počte tankov, samochodných diel a raketometov. Ako uvádzajú autori článku, Rusko dnes disponuje 15 398 tankami, čo je dvojnásobok v porovnaní s USA a 37 krát viac ako má  Veľká Británia. V delostrelectve je to 67 krát viac ako Veľká Británia a  3 krát viac ako USA. Prevaha v raketometoch je 90-násobná v porovnaní s Veľkou Britániou a 3-násobná v porovnaní s USA. Telegraph uvádza, že vojenské výdavky Ruska sa zvyšujú a armádna technika sa sústavne modernizuje.

Americký denník International business times uvádza že: „Vladimírovi Putinovi sa podarilo posilniť armádu, stabilizovať situáciu na Kaukaze a dokonca aj zlepšiť ťažké podmienky domácej ekonomiky“.

Treba ešte uviesť, že ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 a S–400 sú dnes jedny z najlepších na svete a sú schopné prakticky úplne ubrániť vzdušný priestor od možného útoku. Nie nadarmo vyvolala  taký veľký rozruch zmluva o dodávkach S-300 Iránu, ktorá robí prakticky nemožným „potrestať krajinu - vyvrheľa“ .

Dnes sa dá konštatovať, že naše ozbrojené sily sú moderné a schopné ubrániť bezpečnosť krajiny. To sa samozrejme nepáči tým, ktorí by radšej videli slabé Rusko. Preto sa aj aktivizujú tie sily vnútri našej krajiny, ktoré sa snažia presvedčiť spoločnosť, že silnú armádu nepotrebujeme. Niektorí novinári a herci sa pýtajú : “Načo míňame peniaze na tanky a lietadlá, ak nechceme na nikoho útočiť, nebolo by lepšie dať tieto prostriedky sirotám a invalidom?“

Nájdu sa aj takí, ktorí nesúhlasia s veľkolepou oslavou Dňa víťazstva. Načo vraj oslavovať hrdinstvo národa vo Veľkej vlasteneckej vojne, keď celý „civilizovaný“ svet slávi koniec II. svetovej oveľa skromnejšie. Veď patriotizmus potrebuje len vládnuca moc na „realizáciu imperiálnych ambícií“ .

Ďalšou hrozbou  rastu obrannej sily sú korupčníci v systéme riadenia Ozbrojených Síl. Všeobecne známou sa stala aféra Eugenie Vasilievoj a spoločnosti Oboronservis, v ktorej hlavní obvinení spôsobili štátu miliardové škody. Napriek tomu – ako konštatuje aj Igor Korotenko, hlavný redaktor časopisu „Národná obrana“ - dnes môžeme byť na našu armádu hrdí.   

- Štát za prezidenta Vladimíra Putina venoval veľkú pozornosť vojenskej otázke. Putin si veľmi dobre pamätal časy svojej čečenskej kampane, kedy ani v celej krajine nevedel dať dohromady 50 000 ľudí. A nešlo pritom o ucelené jednotky - niekde sa podarilo nájsť len rotu, niekde len prápor. S veľkými ťažkosťami sa podarilo  zorganizovať 50 000 vojakov potrebných na porážku separatistického režimu v Čečensku. Preto sa vytvorenie silnej armády stalo prioritou štátnej politiky.

Nie náhodou sa ministrom obrany za čias prvého prezidentského obdobia Putina stal Sergej Borisovič Ivanov. To za jeho čias boli začaté tie konštruktérske vízie, ktoré sa dnes stali realitou. Práve on sa venoval posilneniu Strategického jadrového arzenálu. Boli sformulované programové ciele založené na vyzbrojení armády najnovšou technikou. Vtedy sa začalo upevnenie základov armády. Po tom, ako sa začali nachádzať finančné zdroje, krajina nasmerovala prostriedky do prezbrojenia ozbrojených síl. Najprv to boli len čiastkové komplety výzbroje, ale neskôr sa zdroje zvýšili.

Proces sa zintenzívnil po tom,  ako  sa pred dvoma rokmi stal  ministrom obrany Sergej Šojgu. Šojgu vrátil do systému niektoré sovietske metodiky - ako napríklad náhle previerky bojovej pripravenosti útvarov, čo umožnilo reálne vyhodnotiť stav armády. 

Správne kroky boli podniknuté aj za čias Anatolija Serďjukova, napriek jeho nepopulárnosti. Začala sa humanizácia Ozbrojených síl a k vojakovi sa začali chovať ako k občanovi. Bola vyhratá vojna s Gruzínskom v roku 2008.

Dnes patrí ruská armáda medzi päť najlepších armád sveta. Podľa mňa zaostávame len za USA s ich fantastickým vojenským rozpočtom. Napriek tomu udržiavame s USA paritu v jadrovej výzbroji a za posledné dva roky sme veľa urobili pre posilnenie konvenčných síl. Vytvorili sme nové, doteraz neznáme štruktúry. Tak napríklad Sily špeciálnych operácií, ktoré sa vynikajúco uviedli počas krymských udalostí. Sú vytvorené Vojská informačných operácií, ktoré môže reagovať na „kybernetické“ hrozby. Máme funkčnú arktickú skupinu vojsk a aktívne budujeme systém vzdušnej kozmickej obrany na báze najnovších výsledkov nášho vojensko-priemyselného komplexu.

To najhlavnejšie, čo sa podarilo Šojgu je zmena morálnej klímy v armáde. Občania sú dnes  na armádu opäť hrdí. Ľudia  chcú zas slúžiť v armáde, či už sa to týka povinnej alebo aj trvalej služby. Ozbrojené Sily sa znova stali sociálnym „výťahom“ patrioticky orientovanej mládeže.   

Morálka a technické možnosti vojsk nám dnes umožňujú konštatovať, že máme výbornú armádu. Vraciame sa do čias, kedy sa americkí piloti a vojaci radšej stiahli, keď sa stretli s našimi dôstojníkmi na mori alebo vo vzduchu. Nedávno to bol prípad amerického výzvedného lietadla, ktoré sa radšej obrátilo a odišlo po tom, čo sme mu ukázali naše majstrovstvo. Tiež máme v pamäti ako zutekali americké vojnové lode od brehov Krymu po  tom, ako naše Ozbrojené sily pohrozili svojou pripravenosťou.

Preto nie je prekvapením, že nadšené hodnotenia našej armády zaznievajú z úst západných komentátorov a vojenských analytikov. Môžeme byť na našu armádu hrdí.

SP (Svobodnaja pressa) – Ako sa vyhnúť opakovaniu skúseností 90-tych?

- Musí byť silný štát a silná centralizovaná moc. To je záruka toho, že osud Ruska deväťdesiatych rokov sa nezopakuje.

Pacifizmus je dnes nepopulárny. Všetci vidíme, kto hromadí silu pri našich hraniciach. Amerika a NATO otvorene vyhlásili, že Rusko je ich vojnový protivník.

Myslím si,  že už druhýkrát nestúpime na tie isté hrable. Silná armáda je záruka slobodného rozvoja Ruska a zároveň aj spravodlivého svetového poriadku. Pretože aj krajiny s úspešnou ekonomikou, ale bez silnej armády sa môžu stať obeťou. My s našimi zdrojmi a možnosťami vybudujeme lepšiu  budúcnosť pre nás a našich spojencov, my vybudujeme spravodlivý svet.

- Znovuzrodenie ruskej armády je priamo prepojené s pozíciou vedenia krajiny - hovorí vedúci Expertnej rady obrany Štátnej dumy profesor Boris Usviacov. – Behom posledných 15 rokov bez ohľadu na zložitú situáciu vo svete sme  výdavky na vojensko-priemyselný komplex neznižovali. Vďaka tomu sa zjavili nové zbrane a hlavne vlastné elektronické komponenty. To, čo vytvoril Sovietsky zväz, bolo v deväťdesiatych „prejedené“. Ale za posledných 15 rokov sa zjavili nové experimentálne projekty, ktoré nám umožnili dostať sa na novú úroveň.

Zjavili sa nové tanky, moderné raketové komplexy, najnovšie atómové ponorky. Boli malé problémy s raketou Bulava, ale tie sa vyriešili a jej konštruktér Jurij Solomonov je jeden z mála vyznamenaných titulom Hrdina práce. 

Prirodzene, že Západ bolestivo reaguje na to, že ukazujeme nové tanky s vežou bez posádky, nové bojové vozidlá pechoty. Veď to už nie sú staré sovietske zbrane, ale nové ruské patenty. Chceli by sme samozrejme, aby ich bolo čo najviac.

SP - Akú úlohu pri budovaní armádnej sily zohrala geopolitika?  

- Nikto na svete nechce silné Rusko. Od čias Gorbačova sme si zvykli, že ak Američania povedali – obmedzite tie a tie druhy zbraní – tak sme ich obmedzili. Napríklad obrovská skupina našich vojsk mala postupne odchádzať z Nemecka 10 rokov, ale my sme ju vyviedli za 1,5 roka do ruských polí. Vojaci odišli z obývaných mestečiek na prázdne miesta, čo bola tragédia. Pochopili sme, že slabé Rusko je dobré len pre toho, kto ho takým robí.

Silné Rusko vyvoláva úctu. Preto aj tie demarše Obamu a iných západných lídrov, ktorí odmietli pricestovať na Prehliadku víťazstva.  No ako povedal náš minister zahraničia Sergej Lavrov – je to náš sviatok a prišli tí, ktorí to chceli urobiť.

SP - Aký význam mali staré tradície konštruktérov, priemyselníkov a vojakov? 

- Staré rozumy, ktoré boli dlhú dobu nepotrebné boli zainteresované asi pred desiatimi rokmi. Dostali objednávky a financovanie. Rusko bol vždy známe existenciou „svetlých umov“. A výsledkom je dnešný efekt.

SP – Ako zabezpečiť, že sa korupčníci nedostanú k riadeniu armády?

- Bohužiaľ  v minulosti boli aj chyby. Nedávno boli ešte v našej armáde „prefíkané blondíny“, vďaka ktorým skoro skrachovalo armádne vzdelávanie, vojenská veda a ktoré diskreditovali ľudí v uniforme. Teraz už boli ohodnotené podľa zásluh.

SP - Existuje mienka, že ak nechceme nikoho napadnúť, tak armádu nepotrebujeme.  

- Nech si prečítajú vojenskú doktrínu Ruskej federácie. Naozaj neplánujeme niekoho napadnúť. Ale nedáme si ani piaď rodnej zeme. Ani v Arktíde, ani na západe ani na juhu. A nikto nemá právo nám hovoriť  do rozmiestňovania našich vojsk na našom území, či už je to Kaliningrad alebo Krym. Obrana bezpečnosti Ruska v 21. storočí je naša vec.

SP - Akú úlohu zohráva patriotická výchova pri upevňovaní obranyschopnosti krajiny?

Táto výchova je na prvom mieste. Môžeme mať tú najmodernejšiu techniku, ale keď nebudú ľudia verní ideálom obrany krajiny, tak táto technika nemá cenu. Preto aj výchova kadetov, vojenské vzdelávanie a vojensko-patriotická výchova majú v politike štátu prioritu.

Námestník riaditeľa Centra analýz svetového obchodu so zbraňami Vladimír Švarjov si myslí, že v posilnení obranyschopnosti urobilo  Rusko  za posledné roky obrovský  skok vpred.

- Rast sily našej armády je podmienený dvomi vecami. Prvá - tvrdá politika Putina, ktorý sa od momentu, kedy v roku 2000 prevzal moc, okamžite zameral na všestrannú podporu obranno-priemyselného komplexu a zdokonaľovanie armády. Celá činnosť vedenia krajiny v tejto oblasti bola adekvátna, aj keď mám výhrady k času, kedy bol vo vedení ozbrojených síl  Serďukov.

O úspechu môžeme usudzovať na základe toho, že do výzbroje prichádza tá najmodernejšia technika  a počet tých, čo nechcú v armáde slúžiť sa znižuje.

Druhá vec, ktorá zohrala úlohu, je zdokonaľovanie vojensko-priemyselného komplexu. V roku 2008 bola kríza, teraz je kríza. Ale nášmu vojensko-priemyselnému komplexu veľmi pomohol vojenský export. Na začiatku rokov  2000 bol ročný zisk 5-6 miliárd, dnes je to 15 miliárd. Tieto peniaze idú na kúpu zariadení a rozvoj podnikov.

Vďaka komplexnému prístupu sme sa dostali na prijateľnú úroveň bojovej pripravenosti. Samozrejme, že západné oznamovacie prostriedky zveličujú, keď hovoria o ruskej armáde ako najsilnejšej a najvyzbrojenejšej na svete. Áno, máme modernú armádu, ale v porovnaní s celkovou silou NATO je slabšia a menšia. Zaostávame napríklad v bezpilotných lietadlách, alebo v oblasti spojov. Ale robíme všetko pre to, aby sme zaostávanie znížili.

SP – Má na politiku štátu vplyv celková situácia vo svete?

- Geopolitická situácia je dnes pre Rusko zložitá a okrem armády a loďstva nemáme spojencov. Sú krajiny, ktoré s nami spolupracujú v rôznych zoskupeniach. Ale vojnová situácia sa môže zmeniť a vtedy sa budeme môcť spoľahnúť len na vlastné sily.

SP -  Čo by ste povedali tým, ktorí volajú po šetrení na obrane a rozdelení ušetreného na sociálne potreby?

- Keď nechceme živiť vlastnú armádu, budeme živiť armádu cudziu. Teraz sme v obkolesení základní NATO prakticky zo všetkých strán. K našim hraniciam sa Aliancia priblížila v  Pobaltí na vzdialenosť výstrelu z dela. O situácii na Ukrajine ani nehovoriac. Máme aj ekonomické problémy. Môžeme znížiť náklady na rôzne veci, aj na sociálnu oblasť, aj keď životná úroveň musí zostať prijateľná. Ale v žiadnom prípade nesmieme znížiť náklady na armádu.

Musíme vziať do úvahy, že USA sa začali orientovať na likvidáciu Ruska ako samostatného štátu. A z tohto faktu treba vychádzať.

SP – Sú aj takí, čo sa chcú na vojenských výdavkoch obohatiť.

- Rast korupcie v krajine začal privatizáciou v deväťdesiatych rokoch. Bolo prijaté stanovisko nevracať sa k starým veciam, ale v budúcnosti tvrdo postihovať porušenie zákona. Byrokratický aparát je v Rusku obrovský a ihneď zvíťaziť nad korupciou sa nedá. Prípad Vasilievoj hovorí o tom, že vedenie bojuje s týmto javom. Podľa mňa je dôležité aby ona sama aj celý jej „tím“ dostali to, čo im patrí. To aj bude pre ostatných výstraha.

SP – Existuje názor, že sa netreba veľmi zapodievať hrdinskými príkladmi z minulosti.

- Príklady hrdinstva vojakov Červenej armády v rokoch Veľkej vlasteneckej vojny sú večnou hodnotou. Na príkladoch hrdinstva tejto vojny bude vychovaných ešte veľa pokolení.

I my si musíme pamätať našu minulosť, pretože vidíme snahy o jej prepísanie. Kto by si pomyslel, že na bratskej Ukrajine sa tak bude prehodnocovať minulosť.  

Máme príklady hrdinstva aj počas vojny v Afganistane a operácie v Čečensku. Veľa príkladov je aj zo súčasnosti. Tak napríklad minulý rok počas výcviku podplukovník Serik Sultangabiev vlastným telom prikryl bojový granát, len aby zachránil vojaka. A takých príkladov je veľa. Práve na takýchto príkladoch sa dá vychovať hlboký patriotizmus.  
 

Zdroj:http://svpressa.ru/war21/article/121165/


Za preklad článku pekne ďakujeme nášmu čitateľovi Miloslavovi Haasovi


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |