Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Armáda Európy“ – sny a reálnosť - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

„Armáda Európy“ – sny a reálnosť - RUVR.RU

2020-08-12  (12:26)

 - „Armáda Európy“ – sny a reálnosť - RUVR.RU

 

Foto: EPA

David cameron zablokoval na minulom summite EÚ plány založenia spoločnej armády Európy. Mnohé médiá zverejnili vtedy slová britského premiéra, že EÚ nepotrebuje vlastné pozemné vojská a Vojensko-vzdušné sily, ako aj všetky ostatné komponenty plnohodnotných ozbrojených síl.

Prečo Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Poľsko a Nemecko znovu vystúpili s iniciatívnou, ktorú Británia už blokovala minulý rok? Telegraph zverejnil britský názor na tento návrh: „je to ešte jeden nezmyselný hlavolam v namyslenom európskom projekte, odlišujúcimi črtami ktorého bola hospodárska kríza a stále sa zvyšujúca prax potlačenia národnej suverenity“.

Veľká Británia v podstate vystupuje proti budúcemu rozvoju oveľa hlbšieho procesu, o ktorom ešte v roku 1952 písal jeden zo zakladateľov EÚ Jean Monnet: „Národy Európy treba viesť smerom k vytvorenou super štátu, ale tak, aby nechápali podstatu situácie. Môže sa to dosiahnuť pomocou postupných krokov, každý z ktorých by bol zamaskovaný pod dosiahnutie ekonomických cieľov, ale nakoniec priviesť k federácii“.

Avšak hlavným príznakom federácie je spoločný systém obrany a ozbrojené sily. Federalisti na čele s Francúzskom aj vystupujú za nadnárodnú spoločnú európsku politiku v oblasti bezpečnosti a obrany (CESDP) vylučujúcu USA z európskeho bezpečnostného systému. Francúzsko nakoniec podporilo Nemecko, ale nesúhlas Veľkej Británie neumožňuje podľa európskych zákonov jednohlasne urobiť dôležitý krok k super štátu v Európe.

Tento krok je zložitý aj kvôli iným príčinám. Predošlý variant celoeurópskych síl – Západoeurópska únia - sa vždy považovala sa pomocnú štruktúru pri NATO. Počas konfliktu v Juhoslávii európske sily rýchleho reagovania predviedli svoju pomalosť a neefektívnosť. A počas operácie v Afganistane sa zistilo, že Európe chýbajú vlastné prostriedky rozviedky, materiálno-technické zabezpečenia a ťažké vojensko-prepravné letectvo.

V Afrike prebieha v súčasnosti ozbrojený boj o sféry vplyvu. A tento rok sa návrhy federalistov o spoločných Vojensko-vzdušných silách týkali vzniku celoeurópskej skupiny prepravných lietadiel, lietadiel na dotankovanie a bezpilotných lietadiel, ktoré sú životne potrebné v operáciách Francúzska v Mali a Stredoafrickej republike. Londýnu sa pravdaže vôbec nechce odovzdať na federálnu úroveň tento dlhodobý biznis, ako aj pomáhať partnerom v dosiahnutí vlastných cieľov.

Článok č. 42 ústavu EÚ – Lisabonskej dohody hovorí: „Spoločná politika bezpečnosti a obrany musí obsahovať progresívne formovanie spoločnej obrannej politiky. Privedie to k spoločnej obrane, keď Európska Rada prijme tak konajúc jednohlasne také rozhodnutie“. U rôznych krajín Európy sú zatiaľ veľmi rôzne politické ciele tak v obrane, ako aj v expanzii a do jednohlasného rozhodnutia je ešte ďaleko. Ako aj do „armády Európy“.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |