Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Arabský svet je plný nepokojov, najhoršie je to v Líbyi - chelemendik.sk

 

Arabský svet je plný nepokojov, najhoršie je to v Líbyi

2020-05-25  (01:19)

 - Arabský svet je plný nepokojov, najhoršie je to v Líbyi

21.2.2011

ČTK 
Líbya sa cez víkend stala dejiskom najtvrdších protivládnych nepokojov s desiatkami obetí a Rakúsko začalo pripravovať prípadnú evakuáciu svojich občanov aj ľudí z ďalších krajín Európskej únie z tohto i ďalších arabských štátov zachvácených volaním po politických zmenách.
 

Počas víkendu sa okrem Líbya opäť demonštrovalo aj v Bahrajne, Jemene a Alžírsku, v sobotu aj vo vzdialenom Džibuti av nedeľu prvýkrát aj v Maroku. Na dnes zvolala demonštrácie opozície v Teheráne.

Rakúsko chce evakuovať občanov

Dramatickejší priebeh mali udalosti v sobotu, zvlášť v Líbyi, ktorá prežíva najväčšie protesty za viac ako 42 rokov vlády plukovníka Muammara Kaddáfího. V Benghází, ktoré je centrom nepokojov, strieľali v sobotu vládne sily do ľudí, ktorí sa vracali z pohrebov predchádzajúcich obetí, a zabili 12 až 20 z nich. Objavili sa ale aj údaje o "desiatkach" a dokonca "najmenej 200" obetiach. Organizácia Human Rights Watch oznámila, že niekoľkodňové nepokoje v krajine si vyžiadali 173 obetí, agentúra AFP zatiaľ uvádzala 77.

Demonštrácie v Benghází na líbyjskom východe, na ktoré sú, ako sa zdá, protesty v princípe obmedzené, v nedeľu pokračovali a jej účastníci sa opäť stali terčom paľby bezpečnostných síl. V Bájda  v tej istej časti krajiny údajne skupina islamských extrémistov drží ako rukojemníkov bližšie neurčený počet príslušníkov bezpečnostných síl i civilistov a žiada "odvolanie výnimočného stavu". V sobotu vraj dvoch policajtov obesila.

Vzhľadom k zhoršeniu situácie v nedeľu Rakúsko vyslalo na Maltu lietadlo pre prípadnú evakuáciu Rakúšanov i občanov ďalších krajín EÚ z nepokojnej oblasti. O evakuácii zatiaľ nebolo rozhodnuté. České ministerstvo zahraničia vyzvalo Čechov v Líbyi, aby sa vyhýbali verejným zhromaždením a nejazdili na východ krajiny.

Líbya hrozí EÚ zastavením spolupráce

Líbyjské úrady si povolali zástupcu Európskej únie v Tripolise a pohrozili mu, že prestanú spolupracovať v boji proti nelegálnej imigrácii, pokiaľ bude únia naďalej "podporovať" bezprecedentnú demonštráciu v krajine. Oznámilo to maďarské predsedníctvo EÚ. Z únie medzičasom zaznievali hlasy volajúce po ukončení násilností a začatie dialógu.

"Dnes bol povolaný veľvyslanec Maďarska v Tripolise. Bolo mu oznámené, že ak Európska únia bude naďalej podporovať demonštrácie, Líbya preruší spoluprácu v boji proti nelegálnej imigrácii s EÚ," povedal hovorca maďarského predsedníctva EÚ v Bruseli Gergely Polner. Rovnakú správu dostali podľa neho aj ďalší európski zástupcovia v Tripolise.

Líbyjské úrady podľa agentúry AFP chcú týmto vyjadriť "znepokojenie" nad výrokmi šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej, ktorá v stredu vyzvala na rešpektovanie "slobody prejavu" v Líbyi zmietanej nepokojmi. Tá ale v nedeľu pred bruselským stretnutím so šéfmi diplomacií krajín EÚ v Bruseli hrozby odmietla s tým, že EÚ robí to, čo je potrebné. Ashtonová zároveň vyzvala na ukončenie násilností a začatie dialógu v tejto severoafrickej krajine. Dodala, že je zhoršovaním situácie v Líbyi znepokojená. "Naozaj chceme, aby násilnosti skončili," povedala.

Európska únia podľa jedného jeho diplomatického zdroja neberie líbyjskú hrozbu príliš vážne, pretože Kaddáfího režim má v tejto chvíli iné priority - protivládne demonštrácie.Tripolis ale zaútočil na veľmi citlivé miesto. Európa sa spolieha dosť výrazne na spoluprácu s Líbyou v boji proti nelegálnej imigrácii k brehom EÚ cez Stredozemné more, okrem iného na to, že Tripolis bude strážiť svoje hranice.

Cez Líbyu vedú dôležité cesty tajných imigrantov z Afriky, pretože krajina má 2000 kilometrov dlhé morské pobrežie a 4000 kilometrov dlhú hranicu so šiestimi susednými africkými krajinami. O spoluprácu s Líbyou v tejto oblasti stojí hlavne Taliansko, ktorého ostrov Lampedusa nie je ďaleko od líbyjských brehov a smerujú k nemu čoraz väčšie davy nelegálnych imigrantov z Afriky snažiace sa dostať do Európy.

Maroko bez incidentov, Alžírsko plné policajtov

V Bahrajne sa v nedeľu opozícia žiadajúca premenu krajiny v "skutočnú konštitučnú monarchiu" pripravovala na rokovania s korunným princom Salman, ktorého kráľ Hamad bin Isa Chalífa rokovaním poveril. Princ v sobotu nariadil stiahnutie vojakov z Perlového námestia v Maname, ktoré bolo centrom protestov. Demonštranti sa tam potom vrátili a oslavovali to ako svoje víťazstvo. Dnes tiež vedenie bahrajnských odborov odvolalo výzvu na generálny štrajk. Nepokoje v Bahrajne si v posledných dňoch vyžiadali najmenej šesť obetí.

Prvýkrát sa v nedeľu manifestovalo v Maroku, kde niekoľko tisíc ľudí požadovalo v Rabate a v Casablance politické reformy a obmedzenia právomocí kráľa Muhammada VI. Neboli hlásené žiadne incidenty a úrady akciu označili za dôkaz toho, že Maročania môžu slobodne prejavovať svoje názory.

V susednom Alžírsku bola naopak v sobotu masívne nasadená polícia, aby zabránila plánovanému pochodu opozície ulicami hlavného mesta. Pri zrážkach bol údajne zranený jeden poslanec.

Polícia v sobotu zasiahla aj v strategicky položenom Džibuti v oblasti "afrického rohu", kde ľudia dva dni po sebe demonštrovali proti zámeru prezidenta Ismáíla Umara Guilláha dať sa zvoliť tretíkrát. V piatok tam boli dve osoby zabité, v sobotu polícia zatkla troch významných opozičníkov.

Zranenia siedmich ľudí si v sobotu vyžiadala policajné akcie v Kuvajte, kde ale nešlo o zákrok proti opozičníkov, ale proti Arabom bez štátnej príslušnosti, ktorí žiadali plné občianske práva.

Ďalšie známky normalizácie situácie prišli z Egypta, kde vlna protivládnych protestov v arabskom svete začala a viedla k odchodu prezidenta Husního Mubaraka. Dnes tam boli znovu otvorené banky a prestalo sa štrajkovať v najväčšom podniku krajiny, v sobotu bolo oznámené skoré prepustenie politických väzňov a povolenia prvej politické strany od Mubarakovho pádu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |