Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Antibruselský front vnútri EÚ - V európskej únii to však solidaritou rozhodne nevonia - chelemendik.sk

 

Antibruselský front vnútri EÚ - V európskej únii to však solidaritou rozhodne nevonia

2020-09-19  (22:25)

 - Antibruselský front vnútri EÚ - V európskej únii to však solidaritou rozhodne  nevoniaNedávne masové oslavy Dňa nezávislosti, ktoré sa konali minulý týždeň v Maďarsku po prvý raz v dejinách tejto krajiny, sprevádzali tvrdé heslá namierené proti Európskej únii a „zahraničnému kapitálu“. Ak uvážime popularitu šéfa maďarskej vlády Viktora Orbána a úspechy jeho ekonomickej politiky, konflikt medzi Budapešťou a Washingtonom zrejem nielen porastie, ale na svoju obežnicu stiahne aj iné štáty strednej a  východnej Európy...
Na jar 2014 sa v Maďarsku očakávajú parlamentné voľby a ľavicová opozícia už mobilizuje svoje sily na zápas proti Orbánovi a jeho stúpencom. Politická kariéra Viktora Orbána sa začala v roku 1989. Vtedy antibruselské motívy Maďarska, ktoré sa usilovali o rýchly vstup do EÚ a NATO, rozhodne  neboli počuť. Bolo to z jedného dôvodu: v podstate nebolo čo kritizovať. Súčasná podoba EÚ sa rodila v maastrichtských mukách,  namiesto eura fungovalo nezrozumiteľné ECU a hlavnou prednosťou eurointegrácie bola možnosť cestovať bez víz po Európe. Prijatie Maďarska v roku 2004 do EÚ (pri zachovaní maďarského forintu) bolo výsledkom činnosti všetkých maďarských vlád predchádzajúceho 15-ročného „prechodného obdobia“. 
No už o niekoľko rokov eufória v Maďarsku a v susedných štátoch opadla a vystriedali ju obavy a nový stupeň nacionalistických nálad. Ukázalo sa, že EÚ  nielenže nedokáže dodať nový impulz sociálno-ekonomickému rozvoju, ale v niektorých oblastiach zobrala východoeurópskym štátom výdobytky socialistickej éry – priemyselné kapacity, tradície poľnohospodárskej výroby, tradičných odbytíšť. Od Maďarov, Poliakov, Čechov, Slovákov (od 2007 aj Bulharov a Rumunov) sa fakticky vyžadovalo odmietnuť národne orientovanú ekonomiku, obchodnú a zahranično-politickú samostatnosť a kultúrno-národné tradície. Od roku 2009 sa k tomu pridala aj požiadavka „utiahnuť si opasok“ v mene záchrany či už Grékov alebo nemeckých mešťanov či bruselských byrokratov.
V týchto podmienkach, na vlne euroskepticizmu, mnohí zdravo uvažujúci politici v štátoch strednej a východnej Európy začali robiť pokusy prijať určité aspekty sociálno-ekonomického kurzu, ktorí realizovali mnohé úspešné  krajiny za hranicami EÚ a eurozóny – v juhovýchodnej Ázii, Latinskej Amerike.  Dokonca aj bruselskí  a washingtonskí kritici Orbána z EÚ a MMF boli nútení uznať, že krajina pod vedením jej vlády „vyšla z krízy a dosiahla  zníženie inflácie a nezamestnanosti“.
Polmiliónový míting stúpencov Orbána, ktorý sa konal 23. októbra v Budapešti, bol demonštráciou masovej podpory tohto kurzu, v ktorom historické paralely a istá časť nacionalizmu upevňujú požiadavku na zachovanie národnej samostatnosti v riešení sociálnych a ekonomických a politických problémov.  V svojom vystúpení Viktor Orbán demonštratívne obdobie vlády komunistov, potlačenie povstania v roku 1956 a súčasnú expanziu zahraničného kapitálu a politiku EÚ a vyzval na začiatok k upevneniu národnú meny.  Samozrejme, ušlo sa aj opozícii, ktorá podľa premiérových slov „klame a pracuje ruka v ruke so zahraničím“. „Pred sebou máme  ťažký zápas, potrebujeme každého mladého aj starého, univerzitného profesora, aj mäsiara“, vyhlásil Orbán v duchu stredovekých vojenských vodcov.
O tom, že politika jeho kabinetu sa zakladá na reálnom odhade situácie, svedčí aj postoj Budapešti v otázke účasti Maďarska v projekte Nabucco. Na jar 2012 sa Viktor Orbán vyslovil za vystúpenie z tohto projektu, ktorý predpokladá budovanie drahého a málo rentabilného plynovodu. Iná vec je ruský projekt Južný potok, ktorý má ozajstnú reálnu surovinovú základňu a nevyhnutné financovanie. Nedávno predstavenstvo Gazprom na svojom zasadaní schválilo zvýšenie investičného programu 2013 zo 705 miliárd rubľov na 1,026 biliónov rubľov, vrátane realizácie projektu Južný potok.

Ak vedenie Maďarska v súčasnosti stojí proti  snahe vedenia EÚ, MMF a iných medzinárodných štruktúr, aby sa posilnila kontrola rôznych stránok života krajiny, aj iné krajiny východoeurópskeho regiónu  majú svoje seriózne pretenzie k Bruselu. Konkrétne, do antibruselského frontu môžu vstúpiť Bulharsko aj Rumunsko, ktorým EÚ odmieta vstup do Schengenskej zóne. Napríklad v októbri Eurokomisia pod tlakom Nemecka, Holandska a Francúzska opäť navrhla Bukurešti a Sofii, aby si nerobili ilúzie. Pritom ak v minulosti euroúradníci  vágne hovorili o problémoch s kriminalitou, nedostatočnej demokratickosti politických inštitúcií, slabej kontrole národných hraníc, teraz hlavná výčitka k obidvom  krajinám bola konkretizovaná – cigáni. Podľa Bruselu, Bukurešť a Sofia sa nesnažia integrovať miestnych Rómov do spoločenského života, hoci na tieto ciele boli vymedzené miliardy eur.
Pokiaľ ide o spomínané miliardy, s odpoveďou Bruselu sa poponáhľal minister zahraničných vecí Rumunska Titus Corlecan. Na špeciálne zvolanej tlačovej besede podobné tvrdenia označil za „rozprávky“, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Okrem toho, podľa jeho slov, v priestoroch EÚ žije cca 15 miliónov Rómov, ktorí nie sú rumunskými občanmi a ktorými sa nikto reálne nezaoberá. Pretenzie sú vyslovované iba na adresu Bukurešti a Sofie.
Aj Bulharsko vidí politické pozadie v predlžovaní pripojenia tejto balkánskej krajiny k EÚ. Podľa prezidenta Rosena Plevnelieva, Sofia a Bukurešť sú „technicky pripravené“ pracovať s smere, ktorý EÚ zaujíma. „Reč je tu nielen o určitej politike tej či onej krajiny, je tu reč o politike EÚ. Krajina, akou je Bulharsko, ktorá konala zodpovedne a investovala stámilióny na zabezpečenia bezpečnosti na hraniciach, by sa mohla spoľahnúť na európsku solidárnosť,“ podotkol bulharský prezident.
V európskej únii to však solidaritou rozhodne  nevonia. Nie je vylúčené, že v najbližších mesiacoch, naopak, sa bude skôr hovoriť o antibruselskej solidarite štátov strednej a  východnej Európy a niektorých iných štátov v tomto regióne.

Autor: Peter Iskenderov
Zdroj: Fondsk.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |