Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ani kruté mrazy nebránia Rusom dodržiavať obradný kúpeľ - TEXT + VIDEO - chelemendik.sk

 

Ani kruté mrazy nebránia Rusom dodržiavať obradný kúpeľ - TEXT + VIDEO

2019-12-13  (00:53)

 - Ani kruté mrazy nebránia Rusom dodržiavať obradný kúpeľ - TEXT + VIDEO

20.1.2011


Pravoslávni veriaci celého sveta oslavujú v januári jeden z hlavných kresťanských sviatkov – Krst Pána. V tento deň pred mnohými storočiami v rieke Jordán bol pokrstený Ježiš Kristus. V Rusku podľa prastarej tradície sa veriaci v tento deň kúpu v otvoroch vysekaných v ľade zamrznutých riek a jazier. Otvor musí mať podobu kríža.


Cirkev v tento deň robí požehnáva vodu. Túto noc brehy zasnežených riek a jazier sú preplnené ako v lete. Len v Moskve sa zišlo 90-tisíc ľudí, aby sa prišli rituálne okúpať.

Ľudia veria, že pokrstená voda má liečivé účinky a zostáva takou celý rok. V Moskve tej noci (z 18. na 19. január) teplomer klesol na mínus 17 stupňov, ale veriacich nezastavil ani mráz.

Lepšie podmienky mali obyvatelia južných regiónov Ruska. V Soči bolo plus šesť stupňov. Na brehu Čierneho mora sa zišlo niekoľko desiatok ľudí.
Mrazy nezabránili dodržať obrad kúpania  ani obyvateľov severných regiónov. Množstvo ľudí sa pri kúpeľoch zišlo v Magadane.
Ako prví oslávili Krst Pána obyvatelia Primoria. Tisíce Usurijčanov a obyvateľov blízkych osád sa rozhodli v túto noc vydať k prírodnej vodnej nádrži, aby sa okúpali v miestnom Jordáne.

Dokonca aj niekoľko hodín po začiatku obradu sem prichádzajú ľudia, aby sa okúpali a nabrali si krstenej vody. Mráz je mínus tridsať, nikoho to však nezastaví.

Od Usurijska je k vodnej nádrži dvadsať kilometrov. Pravoslávne chrámy sú ďaleko, preto hneď vedľa kúpeľov bol postavený dočasný chrám: na stenách vojenského stanu visia reprodukcie ikon.
To hlavné sa však odohráva pri kúpeli a okolo neho: V podobe kríža je vyrúbaný otvor do ľadu jazera, ktorý je zvnútra podsvietený farebnými svetlami. Dokonca aj tí, ktorí sa chceli prísť iba pozrieť, nevydržia a pripoja sa ku kúpajúcim.
„Keď som sa vyzliekol, bola mi zima, rovnako ako keď som vstúpil do vody. Ale teraz je horúco – telo horí a mráz vôbec necítiš,“ hovorí jeden z účastníkov.
Tohtoročné „kreščenské“ kúpania v Usurijskej oblasti, sú najmasovejšie za posledné roky. Pravoslávne duchovenstvo, ktoré po prvý raz organizovalo obrad pri vodnej nádrži, chce aj naďalej zachovať túto tradíciu.

„Ruská duša je široká a nezastavia ju nijaké mrazy.  Veď len koľko ľudí prišlo,“ povedal protorej Sergej, predstavený chrámu v Usurijsku.
Pre tých, ktorí nechceli ísť na prírodné vodné plochy, boli pri každom chráme v Primorii prichystané bazény. Po kúpaní sa Primorčania rozdelia. Jedni navštívia chrámy a druhý sa vydajú k studniam za pokrstenou vodou.

Zdroj: Vesti.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |