Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Anarchia v Španielsku! „Neplaťte dlhy," vyzývajú Pobúrení - AKTUALITY.SK - chelemendik.sk

 

Anarchia v Španielsku! „Neplaťte dlhy," vyzývajú Pobúrení - AKTUALITY.SK

2020-02-23  (04:20)

 - Anarchia v Španielsku! „Neplaťte dlhy," vyzývajú Pobúrení - AKTUALITY.SK


V čase krízy a neistoty ľudia protestujú, ich dôvera voči politickým elitám klesá a mnohí sa chtiac- nechtiac začínajú spoliehať sami na seba. V krajinách sa formujú hnutia, ktoré berú situáciu do svojich vlastných rúk. Tak je to aj prípade Španielska. Čoraz intenzívnejšie sa začína ozývať hnutie Indignados (Pobúrení). Ich hlavným odkazom je: „Neverme politickým elitám a nepodporujme banky.“ 

Protesty v Španielsku

Sledujte dnes: ONLINE Slovensko - Rusko od 19:15 hod.

Ekonomiky Európskej únie (EÚ)  sa zmietajú v problémoch. Kríza postihuje krajinu za krajinou. EÚ hasí, čo sa dá a dotuje krajiny záchrannými balíkmi. V Španielsku sa čoraz väčšmi angažuje hnutie Indignados. 

Indignados je hnutie, ktoré sa zakladá na tom, že nemá žiadneho vodcu, nie je politickou stranou a vyzýva každého človeka, aby sa stal sám sebe politickým lídrom. V minulosti protestovali proti španielskym politickým elitám, úsporným opatreniam či ekonomickej kríze. Hnutie sa angažuje prevažne v organizovaní pouličných protestov, pričom sa dištancujú od násilností. Členovia sa snažia zviditeľniť problémy ľudí, ktorí prišli kvôli kríze o prácu a stratili domov, pretože nemohli splácať hypotéky. 

Ako uvádza aktualne.cz, stretnúť sa s členom z hnutia Indignados nie je vôbec jednoduché. Ak požiada novinár o rozhovor, nevie celé meno, iba číslo mobilného telefónu, na ktoré mu môže zavolať. Pri stretnutí sa dozviete iba krstné meno, nemôžete žiadať o fotografie či bližšie informácie o danej osobe.

Pri poskytnutí rozhovoru sa člen hnutia Daniel ospravedlňoval: „Nehnevajte sa, ale nefotografujte ma. Jednak robím pre veľkú firmu a nechcem svoj aktivizmus miešať so zamestnaním. A po druhé, naše hnutie nie je o žiadnych tvárach, menách, sme sieť, ktorá sa snaží vyburcovať ľudí k zmene v systéme. Mená a tváre nie sú dôležité, nemáme a nechceme mať žiadneho vodcu... Pre súčasný politický systém sú dôležité záujmy bánk a finančných inštitúcií a nie záujmy ľudí. My chceme, aby sa prestali bankám platiť dlhy, pretože tým sa tento systém iba posilňuje,“ hovorí Daniel.  

Španieli sa pasujú s finančnými problémami a mnohokrát nevedia, ako riešiť situáciu, a preto sa uchyľujú ku krajným riešeniam. Za posledného pol roka sa v Španielsku zaznamenalo niekoľko samovrážd ľudí, ktorí kvôli nesplácaným hypotékam prišli o strechu nad hlavou a aj napriek tomu museli španielskym bankám  naďalej hypotéku splácať.

Situácia v krajine nie je stabilizovaná. Nezamestnanosť presiahla 27 % a ekonomika je stále v recesii. Nepredpokladá sa, že by v dohľadnej dobe došlo k zlepšeniu. Kríza a veľké množstvo nezamestnaných nie je iba v Španielsku. Najvyššiu mieru nezamestnanosti - 27 % vykazuje Grécko spolu so spomínaným Španielskom. Po nich nasleduje Portugalsko, v ktorom sa nezamestnanosť blíži k 18,5% a Cyprus, ktorý sa podľa správy EK priblíži k 16, 9%. Za nimi nasleduje Slovensko so 14,5%. Naďalej sa predpokladá, že nezamestnanosť bude stúpať, čo je dôsledkom recesie z roku 2012.

Na situáciu sa oproti hnutiu Indignados pozerá s väčším optimizmom premiér krajiny Mariano Rajoy. Tvrdé úsporné opatrenia a reformy, ktoré musel zaviesť španielsky kabinet, už začínajú podľa neho  prinášať ovocie. Vlaňajšie zvýšenie daní a zoškrtanie výdavkov pomohlo síce Španielsku znížiť rozpočtový schodok o 20 miliárd eur, ale obyvatelia krajiny zaplatili za to vysokú cenu.

Verejnosť sa búri a preferencie vládnej strany a premiéra Rajoya strmo klesli. Navyše, odborníci upozorňujú, že aj keď reforma trhu práce oslabila moc odborov a znížili sa náklady firiem na nábor a prepúšťanie zamestnancov, španielska ekonomika sa stále nedorazila od dna, naopak, jej výkon sa vytrvalo znižuje. 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |