Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Amerika stráca moc - chelemendik.sk

 

Amerika stráca moc

2021-12-02  (15:34)

 - Amerika stráca moc

Pre Spojené štáty je  strata moci neodvratná

Viedeň. Pre Paraga Khannu, hviezdu  spomedzi amerických politikov, svet vyzerá nasledovne: éra americkej nadvlády  skončila. Teraz sa rozvíjajú dva nové póly: Čína a taktiež Európa. Khanna patrí k tým, ktorí pozorujú z obďaleč proces zjednocovania Európskej únie. Vo Viedni 32-ročný spisovateľ indického  pôvodu (autor knihy Zápas o druhý svet) a expert americkej analytickej agentúry  New American Foundation porozprával novinárom  v čistej nečine o „negatívnej posadnutosti“, kvôli ktorej Európa stráca svoju autoritu.

Starý kontinent spolu  s USA produkuje štvrtinu svetového HDP, pričom podiel USA sa mierne zmenšuje a Čína (15-16%) ich dobieha obrovskými skokmi. Zahraničnopolitické rozpory  Európy nepredstavuje vždy nedostatok, pretože to ponecháva  priestor pre iniciatívy jednotlivých štátov, povedal Khanna.

Americký prezident Obama by prijal nový mnohopólový svet, ale USA by aj tak nezískali viac vplyvu. Po zvolení Obamu sa zahraničná politika Číny a Indie nezmenila. Relatívna strata moci USA je podmienená ich štruktúrou  a je nezvratná. To sa dá pozorovať podľa toho, ako dolár stráca svoju hodnotu a začína byť spochybňovaný vo svojej pozícii rezervnej valuty, tvrdí Khanna, ktorého pozval rakúsky inštitút medzinárodnej politiky na svoje 30-té výročie.  

Kam smeruje nový svet?

Pre rovnováhu troch svetových veľmocí je dôležité to, na koho strane budú krajiny druhého sveta - Brazília a India. Po finančnej kríze sa Čína snaží viac ako kedykoľvek pred tým si kúpiť spoluprácu svojimi miliardovými investíciami. A aj tak jej zostáva ešte dostatok rezerv na to, aby gigantickými subsídiami podporovala vlastnú  ekonomiku. Čínsky model autoritárneho kapitalizmu už dávno našiel svojich nasledovníkov, ale ešte nikdy nebol úspešné realizovaný.

Rusko expert už nepovažuje za superveľmoc  - je príliš slabé ako ekonomicky, tak aj demograficky. Rusko, rovnako  ako Turecko, kvôli svojej geografickej polohe zostane mostom medzi dvomi superveľmocami.

Pre
Khannu vojenská prevaha už nepredstavuje dôležité kritérium. Takúto lekciu USA dostali v Afganistane a Iraku.

Komentáre :

Yeschiil
Čaj.
Počkajme a dajme si čajík.

Naja
Štruktúra nie je príčinou straty moci USA. Spojené štáty si čoraz viac dovoľovali vystupovať v roli slizniaka.  A teraz Amerika na politickej aréne vyzerá ako veľký slizniak.

Zatiaľ čo Rusko a Čína sa čoraz  sebaistejšie presadzujú ak je treba nielen slovami, ale aj skutkami,  USA sa premenili na veľkého slizniaka. Predsa len je to tak.

Pričom jediné východisko v zápase s islamskými fanatikmi  sú tvrdé kroky. V Rusku s fanatickými islamskými fanatikmi  bojujú a jednoducho ich strieľajú. V Číne títo fanatici  sú odsudzovaní na trest smrti. A to je jediná  správna reakcia. Inej reči títo bastardi-teroristi nerozumejú a nikdy rozumieť nebudú...

Rechtsausleger
Čokoľvek, len nie toto.
Silná Európa ako superveľmoc  - to by znamenalo vojnu  a vykorisťovanie sveta a občanov Európy. Bolo by to horšie ako to všetko,  čo sme dostali v priebehu posledných desaťročí od USA.

Zdroj: Die Presse

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |