Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Amerika sa lúči s bielym obyvateľstvom - chelemendik.sk

 

Amerika sa lúči s bielym obyvateľstvom

2020-02-28  (07:40)

 - Amerika sa lúči s bielym obyvateľstvom

31.1.2014

Bieli anglosaskí protestanti? To už onedlho môže byť minulosťou. Najneskôr v roku 2043 budú belosi  v USA v menšine. Obavy Európanov, ktoré súvisia  s migrantmi, sú v USA na posmech.

Bez nejakých veľkých pochybností pokojne môžeme povedať, že USA v minulosti boli čisto rasistickou krajinou. Práve teraz sa v kinách premieta film 12 rokov otrokom reálny príbeh černocha zo severných štátov v 19. storočí, ktorého chytili, poslali na juh a predali do otroctva.
Tento film je svojím spôsobom šokujúci. Na zábery násilia nad otrokmi na plantážach sa občas pozerá iba veľmi ťažko.
No americký rasizmus bol zameraný nielen proti černochom, ale aj proti pôvodným obyvateľom Ameriky, Mexičanom, Číňanom, Nemcom, Írom, Talianom a východným židom. Prakticky každú migračnú vlnu v USA sprevádzali nepriateľské nálady.

Presnejšie, nepriateľské nálady sa prejavovali paradoxne práve vtedy, keď samotná vlna migrácie už pominula. O „nelegálnych imigrantoch“ sa v súčasnosti v USA vedú spory. Podľa štatistických údajov sa teraz veľký počet  Mexičanov  vracia späť do vlasti.


Ako veľmi rasisticky sú v dnes naladené USA?

Ako veľmi sú tieto diskusie dôležité? Ako veľmi rasisticky sú dnes naladené Spojené štáty? A ako to tu vyzerá s rasizmom v porovnaní s Európou? Odpoveď na túto otázku dostaneme najrýchlejšie vtedy, ak by sme sa prešli po ulici Calle Ocho na Miami.

Pomaľované fasády obchodov, výklady  s nápismi – „tamales“, „papitas frittas a „ropa vieja“. Ak niekto vstúpi do obchodu a hovorí iba po anglicky, ako odpoveď počuje udivené Que?

Miami sa už dávno zmenilo na kubánske mesto. Všetko sa začalo v r roku 1960 a o desať rokov sa proces zavŕšil. Podľa stavu na rok 2010, belosi s nehispánskym pôvodom tu tvoria iba 11,9%, aj ľudí s tmavou pokožkou je tu viac – 19,2%.
Takmer všetci ostatní obyvatelia Miami sú Latinoameričania (60,7%). Okrem Kubáncov sú tu aj prisťahovalci z Hondurasu, Nikaraguy, Haiti a Dominikánskej republiky.


Turečtina – lingua franca v Hamburgu?

Dá sa predstaviť si, že ak by podobná situácia nastala v Európe, veci by nedospeli do otvorenej konfrontácie? Vezmime si napríklad Hamburg alebo Rotterdam, v ktorých sa turečtina stala jazykom lingua franca a objednávajúc si Döner, ako odpoveď vám prichádza  _ „Neler oluyor“.

Tieto príklady neboli vybrané náhodou. Hamburg a Rotterdam sa považujú za internacionálne mestá. Napríklad v Rotterdame existujú problémy v moslimskom prostredí (religiózny fundamentalizmus, porušovanie práv žien), ktoré sa nesmú zamlčiavať.

Čísla však vyzerajú celkom inak než na Miami. Viac než polovica obyvateľov Rotterdamu sú etnickí Holanďania. V Hamburgu je pomer ešte jednoznačnejší – na 71% Nemcov tu pripadá 6% Aziatov a 5% Turkov (údaje z roku 2010).

Ak sa migranti  začnú aktívnejšie venovať pokračovaniu rodu, dokonca aj keď podiel miestneho obyvateľstva pre starnutie začne klesať, vyžiada si t niekoľko storočí, aby nočné mory európskych rasistov boli očividné.

Pravicoví populisti a politická vlasť

Britský denník The Economist nedávno opublikoval článok o európskych analógiách Hnutia Tea Party. K nim The Economist zaradil aj také strany ako Národný front v Francúzsku, Jobbik v Maďarsku, Stranu pokroku v Nórsku, Stranu slobody v Holandsku a Vlaams Belang v Belgicku.
Autor článku dospel k záveru, že také ultrapravicové skupiny sa líšia od Hnutia Tea Party najmä tým, že nenachádzajú podporu vo väčších stranách. Všeobecne ide o jednotlivé  politické skupiny. Hnutie Tea Partyy bolo vždy frakciou mocenskej republikánskej strany.
Denník má samozrejme pravdu, nepovšimnutý však zostal jeden detail. Ak v Európe beloch uvádza argumenty na tému rasizmu, za chrbtom mu stojí demografická väčšina (našťastie nie všetci predstavitelia tejto väčšiny sú naladení rasisticky, robia výber v prospech demokratických strán).

Belosi budú onedlho v menšine


Naopak,  v USA belosi postupne miznú. Dá sa vypočítať, kedy budú belosi patriť k etnickej menšine. Stane sa tak niekedy v roku 2043- Vtedy sa Aziati a Latinoameričania ocitnú v prevahe v porovnaní s belochmi (nie je podstatné, či to budú Američania írskeho, židovského alebo talianskeho pôvodu).
Inými slovami, také Miami v USA je všade. Biely rasizmus tu, na rozdiel od Európy je fenomén strachu, ktorý odráža reálny trend. Reč je o hystérii, a nie o paranoji.

Ľudia, ktorí nie sú rasisti, sa samozrejme nemusia báť tohto demografického trendu. Treba  sa však zamyslieť nad tým, čo znamená v politickom zmysle. Ako bude vyzerať budúcnosť republikánskej strany v Amerike, v ktorej sú belosi  v menšine?

V prieskumoch je rating strany taký nízky ako nikdy za celú svoju históriu. Republikánov, Lincolnových nasledovníkov, nemajú radi tak ako žiadnu inú skupinu v krajine.


Republikáni musia začať odznova

Je to zlá správa aj pre  ľavicových liberálov, pretože táto  krajina veľmi potrebuje rozumnú umiernenú pravicovú strana. Ak prežijú v politickom pláne, republikáni sa budú musieť zamyslieť ako vytvoriť stranu, ktorá je súčasne  aj liberálna na trhu  a vystupuje za práva neprivilegovaných skupín. Ako konzervatívec,  ktorý víta migrantov s otvoreným náručím, ako americkí vlastenci, ktorí nie sú ľahostajní k ostatnému svetu.
Ak nasledovníci Abrahama Lincolna zostanú aj o desať rokov členmi klubu bohatých  bielych starcov, zrejme   už o nich nebudeme počuť.
Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |