Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Amerika je krajina parazit, konzumuje dvakrát viac ako vyrába - chelemendik.sk

 

Amerika je krajina parazit, konzumuje dvakrát viac ako vyrába

2021-10-14  (19:05)

 - Amerika je krajina parazit, konzumuje dvakrát viac ako vyrába

Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera

Svetové, teda predovšetkým americké, korporácie našli spôsob ako oklamať ekonomický cyklus. Jednoducho presunuli výrobu do Číny.


Kríza s nevyhnutným hlbokým spádom a následným štruktúrnym obnovením ekonomiky sa však neudiala. Svetové, teda predovšetkým americké, korporácie našli spôsob ako oklamať ekonomický cyklus.

Jednoducho presunuli výrobu do Číny. Ak v hodnote produkcie amerických korporácií výdavky na pracovné sily tvorili 50-60%, presťahovanie výroby do  Číny, kde pracovná sila bola 35 krát drahšia, znamenalo kolosálne zväčšenie zisku a možnosť nielen zachovať, ale aj mnohonásobne zväčšiť tú istú  fondovú bublinu.

Čína získala možnosť vytvoriť najväčšiu výrobnú ekonomiku na svete. Finanční magnáti zvýšili svoje nominálne bohatstvo, ale Amerika prišla o pracovné miesta.

Namiesto toho získala možnosť subvencovať spotrebu a imitovať užitočnú pracovnú činnosť prostredníctvom neskutočného nafukovania finančného trhu. Podiel HDP USA na celosvetovom tvorí približne 20%. Pritom podiel USA na svetovej spotrebe je 40%.

Amerika je krajina parazit, konzumuje dvakrát viac ako vyrába

Teda Amerika je krajina parazit, konzumuje dvojnásobne viac ako vyrába, dokonca v súlade s oficiálnou štatistikou. A to popritom, že americké oficiálne metodiky navyšujú HDP približne o 15-20 percent.

A pritom drvivá časť amerického HDP v skutočnosti predstavuje spotrebu a v dôsledku toho je Amerika nútená subvencovať  vlastnú spotrebu. Práve na tento účel slúžia umelé peniaze.

Peter Peterson, minister obchodu USA v rokoch 1972-1973, hlava investičného fondu Blackstone, pred dvomi rokmi hovoril:

„Hlavný problém USA spočíva v tom, že my, Američania, míňame oveľa viac ako zarábame. Priemerné úspory  v krajine sa fakticky rovnajú nule. Preto sme nútení si požičiavať v zahraničí,  aby sme kompenzovali nadmerné výdavky v samotných Spojených štátoch. Ako podotkol jeden americký satirik, cudzinci nám teraz dodávajú už nielen tovary, ale aj peniaze, aby sme si ich mohli kúpiť.“

Alan Greenspan, predseda Federálneho rezervného systému USA v rokoch 1987-2006:

„Je to obrovský problém, pretože rast investícií, silná ekonomika a zvýšenie životnej úrovne – to všetko sú výsledky šetrenia. Čo znamenajú všetky tie deficity – to je to, že sa pokúšame spotrebovať viac, ako vyrábame. V krátkodobej perspektíve to môžeme robiť, ale v dlhodobej to je, pravdaže, nemožné: bez úspor neexistuje žiadna budúcnosť.“

Práve za Alana Greenspana lacné peniaze a úvery zlákali Američanov úplne sa zriecť úspor, teda budúcnosti. Je to jeho veta: „doplňovanie likvidity nemá hraníc,“ – teda peňazí, dolárov, sa dá vytlačiť ľubovoľné množstvo. Práve tento objav tvorí základ aktuálnej politiky FRS. Teraz, v demisii, Greenspana osvietilo.

Tesne pred začiatkom krízy sa federálny dlh americkej vlády blížil k 9  triliónom. Ale ak k nemu pripočítame dlhy amerických spoločností, dlhy domácností, celková suma prevyšovala 50 triliónov dolárov.

50 triliónov dolárov – toľko dĺžili Američania. Teraz je to, mimochodom, už viac. To, že vrátiť takéto dlhy je nemožné, ešte nie je taký problém. Ale o dlhy je nutné sa starať, teda platiť za ne úroky.

Takže, ak máte úrokovú sadzbu prakticky nulovú, môžete sa ľahko refinancovať. To sa týka aj hypotekárnych úverov pre obyvateľstvo, aj federálnej vlády.

Ale nulová úverová sadzba –  to je lacná valuta.  Plus obrovská emisia, na to, aby sa splácali dlhy a na to, aby bola umelo udržiavaná spotreba  a videli sme, ako tesne pred začiatkom krízy  dolár začal rýchlo strácať na hodnote.

Práve vtedy  dolár začal rýchlo strácať  svoje monopolné postavenie v role svetovej rezervnej valuty. Teda slabý dolár – ešte nič nie je. Ale ak dolár stratí funkciu svetovej rezervy, zalátať diery už vôbec nebude čím. A vtedy Federálny rezervný systém začal zvyšovať úrokovú sadzbu.

V priebehu roku 2001 FRS znížil úrokovú sadzbu zo  6 na 1,75%. Do roku  2003 -  na 1%. Ďalej začal prudký  rast, a k prostriedku roku 2007 dosiahla hodnotu  5,75%. Potom FRS znovu začal prudko znižovať úrokovú sadzbu. Do septembra roku 2008 klesla prakticky na nulu.

Čo sú to za divoké skoky? Teda ak máte nízku úrokovú sadzbu a lacnú valutu, ľahko dokážete sa starať o dlhy, ale je tu riziko, že prídete o samotnú valutu. Keď máte aspoň trocha relevantnú úrokovú sadzbu, starostlivosť o dlhy sa stáva neznesiteľná pre ekonomiku.

Práve  v tomto čoraz viac sa zužujúcom koridore aj skákala hore-dole americká finančná politika. A doskákala. 15. septembra práve v dôsledku prudkého zdraženia peňazí  zbankrotovala banka Lehman Brothers.

Robert Mundell, laureát Nobelovej ceny za ekonomiku z roku 1999 (New York, USA), si myslí:

„Greenspan a Bernanke najprv realizovali miernu finančnú politiku, a potom v lete 2008 ju Bernanke prudko pritvrdil. Uprostred recesie na jeseň  roku 2008 politika silného dolára bola veľkou chybou  FRS, ktorá  viedla k obrovským problémom v krajine“.

To sa ľahko povie.  V skutočnosti, nešlo o chybu, išlo o fundamentálnu neschopnosť riešiť dva nezlučiteľné problémy: starať sa o neskutočne nafúknuté dlhy  a udržiavať kurz neobmedzene tlačenej valuty, teda nenaozajstných peňazí.

Ako podotýka finančník Michail Jurjev:

„V ekonomike, ktorá je usporiadaná a založená na nenaozajstných peniazoch, skôr alebo neskôr to, prirodzene, o sebe dá vedieť. Je to to isté, ako keď nalejete pacientovi do žíl nenaozajstnú krv a necháte ho tak chodiť  -  nejaký  čas - ak je tá krv mimoriadne kvalitná – tak chodiť bude, a potom začne mať systémové problémy v organizme, pretože náhrada krvi – to predsa len nie je ozajstná krv. To isté je aj s náhradou peňazí.“

Dostali sme sa tam, odkiaľ sme aj začínali: Američania chceli byť boháčmi zadarmo.

Chamtivosť ich zničila. Všetky časti seriálu nájdete TU

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2010-09-22  (14:24)
50%  
mínus plus
  Pre nás stále ostáva základná otázka: Keď parník amerika ide ku dnu, ako sa z neho dostať? Dolár je stále svetovou menou a podstatné komodity sa v ňom obchodujú, cez banky a rôzne "spolky" napr. NATO ťahá peniaze a zaťahuje do hry všetkých. Toto zistili štáty minimálne pri kríze, viď. Čína. Dolárov má hromadu a teda nemá záujem zmeniť tieto papiere na ešte bezcennejšie. Globalizácia doteraz zneužívaná na to aby boli bohatí ešte bohatší a chudobní chudobní aj keď zamestnávajú vlastné deti a dcéry predajú do porno priemyslu spôsobí, že pád USA zmetie svetovú ekonomiku. Riešenie je štandardné pre kapitalizmus - vojna.


retro13   |   2010-09-23  (18:15)
50%  
mínus plus
  Jednoducho presunuli výrobu do Číny. Ak v hodnote produkcie amerických korporácií výdavky na pracovné sily tvorili 50-60%, presťahovanie výroby do Číny, kde pracovná sila bola 35 krát drahšia, znamenalo kolosálne zväčšenie zisku a možnosť nielen zachovať, ale aj mnohonásobne zväčšiť tú istú fondovú bublinu.

Nemalo by byt: Číny, kde pracovná sila bola 35 krát lacnejsia, znamenalo . .

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |