Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Americká podvodná flotila: dlhé ruky tajnej služby - chelemendik.sk

 

Americká podvodná flotila: dlhé ruky tajnej služby

2019-09-17  (18:56)

 - Americká podvodná flotila: dlhé ruky tajnej služby

 

 
   

Požiar na atómovej ponorke Miami typu Los Angeles upozornil na stav podvodnej flotily Vojensko-námorných síl USA.Okolnosti požiaru na americkej ponorke v noci z 23. na 24. mája roku 2012 v doku lodenici Portsmouth (mesto Kittery, štát Maine), veľmi pripomínajú prípad požiaru na ruskej atómovej ponorke Jekaterinburg, ku ktorému došlo 29. decembra roku 2011 v doku závodu na opravu lodí v obci Rosljakovo, Murmanská oblasť.

V oboch prípadoch loď horela niekoľko hodín a požiar vypukol v jej prednej časti. V oboch prípadoch jeho príčinou sa podľa všetkého stalo nedodržanie pravidiel technickej bezpečnosti pri realizovaní stavebných prác. V oboch prípadoch nikto nezahynul, ale niektorých ľudí museli ošetriť, pretože sa nadýchali dymu – v Rusku 10 požiarnikov a členov posádky a v USA sedem.

To je všetko, čo majú oba prípady spoločné a teraz o rozdieloch. Na ruskej lodi sa požiar podarilo lokalizovať v prednej časti ponorky a zabrániť jeho rozšíreniu sa do ostatných častí lode. Na americkej ponorke horeli dva predné úseky, prvý (obytný a torpédový) a druhý (veliteľský). V súvislostí s tým už vznikajú obavy, do akej miery je možné a účelné obnoviť Miami.

Atómová ponorka SSN-755 Miami patrí do typu Vylepšený Los Angeles. Do flotily bola zaradená v roku 1990. V lodenici ju opravovali a modernizovali, vo flotile mala zostať ešte do roku 2025. Staré Los Angelesy sa teraz vyraďujú zo zostavy flotily a nahrádzajú ich nové ponorky triedy Virginia.

Nové lode majú širšie možnosti. Okrem štandardnej výzbroje disponujú 4 torpédovými prístrojmi a spúšťacím zariadením pre okrídlené rakety Virginia, plávajúcou kamerou pre ľahkých potápačov, palubným upevnením pre kontajnery alebo malé ponorky. Do výbavy lode patria aj prázdne podvodné aparáty.

Lode daného typu sú schopné bojovať s nadvodnými a podvodnými cieľmi, majú veľký potenciál špeciálne operácie. Zvyšuje to preto hodnotu lodí v lokálnych konfliktoch, v ktorých sa doteraz využívali výlučne ako nosiče okrídlených rakiet.

Hlavnou výhodou Virginie je nízka cena a jednoduchosť projektu, čo umožňuje ich hromadnú výrobu. Pričom doba výroby dnes predstavuje dva roky od vývoja do spustenia na vodu. V zostave Vojensko-námorných síl USA je 8 Virginií, deviata sa k nim pripojí začiatkom júna tohto roku. Ďalšie štyri lode sa nachádzajú v rôznych štádiách výroby. Celkovo by sa malo vyrobiť 30 atómových ponoriek daného typu.

USA plánovali predtým počas Studenej vojny atómové ponorky typu Los Angeles nahradiť väčšími, rýchlejšími ponorkami s hlbokým ponorom typu Sea Wolf, avšak po páde ZSSR sa cena daných lodí vyšplhala príliš vysoko.

V Rusku sa zatiaľ nepodarilo zopakovať americký prístup. Pre Vojensko-námornú flotilu RF sa vyrábajú ponorky typu 885 Jaseň, konkurujúce Sea Wolf, veľké, rýchlostné lode s hlbokým ponorom. Čelná loď daného typu Severodvinsk sa vyrábala takmer 17 rokov (od roku 1993 do roku 2010) a teraz sa ukončilo jej testovanie. Výroba sa natiahla kvôli nedostatku financií a na začiatku nového 21. storočia sa projekt do projektu vniesli závažné zmeny týkajúce sa využitia moderných prístrojov, čo predĺžilo výrobnú dobu. Tempo výroby sériových lodí by sa malo zvýšiť, druhú loď plánujú spustiť na vodu budúci rok a do flotily odovzdať v roku 2014. V každom prípade Jaseň bude väčší a drahší ako Virginia, čo je s ohľadom na rozdiel vo vojenských rozpočtoch Ruska a USA pochopiteľné. Optimálnou voľbou je obmedzená séria Jaseňa s počtom lodí 2-4, podobne ako v prípade amerických Sea Wolf a zahájenie výroby ponoriek novej generácie, ktoré budú lacnejšie a univerzálnejšie.

V opačnom prípade hrozí podvodnej flotile Ruska kritické zníženie počtu lodí.

 

ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |