Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako zachrániť Líbyu? - chelemendik.sk

 

Ako zachrániť Líbyu?

2020-05-26  (11:31)

 - Ako zachrániť Líbyu?
 
Foto: EPA

Francúzsko predalo v januári Líbyi 50 vojenských lodí a vo februári darovalo Taliansko svojej bývalej kolónii dvadsať obrnených vozidiel. A v apríli podíde k líbyjskému pobrežiu loď kráľovských Vojensko-námorných síl Veľkej Británie s bohatým sortimentom zbraní na palube. Európska únia po porážke Dhamahirdie začala vyzbrojovať nespôsobilú vládu krajiny.

Vláda, vetvy moci a armáda sú vlastne dnes v Líbyi iba nominálnou štruktúrou. Na území krajiny koná v reálnosti teraz celý rad rôznych zoskupení zostavených podľa územného, plemenného, náboženského príznaku a iných. Nový režim privedený k moci v podstate vojenským úsilím Západu, nie je schopný udržať krajinu pred rozkolom, domnieva sa riaditeľ Káhirského centra strategických štúdií Rifaat Said Ahmed:

- V krajine vládne v súčasnosti v podstate 45 tisíc skvelo ozbrojených a vycvičených príslušníkov domobrany, dobrovoľníkov a „voľných strelcov“. Podriaďujú sa iba Al Káide a politickej Strane spravodlivosti a výstavby – pobočke miestnych Moslimských bratov. Smäd po moci a rozdelenie ropného bohatstva – to je aj všetka ich ideológia. Získali sme mimoriadne militarizované, nepriateľské voči susedom a celej Severnej Afrike spoločenstvo potenciálnych teroristov pomáhajúcich konečnému rozpadu líbyjskej štátnosti.

V zjednodušenom variante je dnes nasledovná situácia: v metropole ropnej Kirenaiki – meste Benghází – plánuje miestna elita autonómiu. V Bení-Valíde vládnu bývalí prívrženci Kaddáfího. Priemyselne vyspelá Misurata taktiež bojuje o štatút slobodnej enklávy. Plemená Západných hôr v Tripolitánii zatiaľ nevyjadrujú zjavné politické zámery a čakajú na vhodnú chvíľu. No a v Tripolise je sústredená vláda. V každom jednotlivom regióne sú pritom aj menšie centrá moci. A všetky sú dobre vyzbrojené.

V Líbyi nemôže ísť o žiadnu demokraciu, pretože krajina sa nachádza v úrovni politického a sociálno-ekonomického rozvoja v najlepšom prípade na úrovni stredovekej Európy obdobia feudálneho rozdelenia. Líbyi by podišiel teoreticky variant federatívneho zriadenia. No subjekty takej federácie neprestanú navzájom konfliktovať, čo aj tak privedie k tomu, že medzinárodné spoločenstvo stratí nakoniec Líbyu ako jednotný štát.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |