Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako vyžijeme na staré kolená? - chelemendik.sk

 

Ako vyžijeme na staré kolená?

2020-05-25  (01:05)

 - Ako vyžijeme na staré kolená?

Ako vyžijeme na staré kolená? Pýtajú sa Slováci

23.6.2010

Brusel - Jeden Európan zo šiestich má neustále problémy platiť účty za domácnosť a tri štvrtiny sú presvedčené o tom, že za posledný rok sa chudoba v ich krajine zvýšila.

Toto sú kľúčové výsledky nového prieskumu Eurobarometer, týkajúce sa sociálnych vplyvov svetovej hospodárskej krízy.

Staroba a chudoba

Vyplynulo z nich aj to, že čoraz viac Slovákov sa obáva o svoj život na úrovni počas rokov staroby, momentálne je to až 62 percent.

Prieskum, bol realizovaný v máji 2010, v polovici Európskeho roka proti chudobe, a potom, ako sa lídri únie 17. júna dohodli, že v ďalšom desaťročí pomôžu 20 miliónom Európanov vymaniť sa z chudoby a sociálneho vylúčenia.

Slovensko starne, detí sa stále nerodí dostatok

Vo všeobecnosti sú obyvatelia EÚ presvedčení o tom, že chudoba sa v predchádzajúcom roku zvýšila, a to na všetkých úrovniach: šesť z desiatich obyvateľov je presvedčených, že chudoba sa zvýšila v ich okolí; tri štvrtiny majú pocit, že v ich krajine; a 60 percent si myslí, že v celej Európe.

euro peniaze

Autor: SITA

Šesťdesiat percent opýtaných zo Slovenska zastáva názor, že chudoba sa zvýšila mierne až veľmi a 61 percent Slovákov si myslí, že takmer 20 percent ich spoluobčanov žije v chudobe. Kríza a nutnosť úsporných opatrení ovplyvňujú vnímanie chudoby.

V Grécku sa chudoba zvýšila

Grécko vyčnieva s 85 percentami respondentov, ktorí si myslia, že chudoba v ich krajine sa zvýšila. Rovnaký názor na situáciu vo svojej krajine má 83 percent Francúzov, 82 percent Bulharov, 77 percent Rumunov a 75 percent Talianov.

Na druhej strane, zhoršenie finančnej situácie v domácnosti očakáva 23 percent Lotyšov, čo je jasný pokles oproti 65 percentám z júla 2009; 32 percent Litovčanov (tiež zreteľná zmena v porovnaní s 58 percentami) a 20 percent Maďarov (rovnako signifikantný pád zo 48 percent).

DSS-ky by od vlády privítali zmeny v druhom pilieri

Jeden zo šiestich Európanov uviedol, že v jeho domácnosti minimálne raz v minulom roku neboli peniaze na zaplatenie pravidelných účtov, nákup stravy alebo ostatných položiek dennej spotreby, a 20 percent malo v čase prieskumu problémy platiť réžiu domácnosti a plniť svoje úverové záväzky. V Grécku má tento problém až 58 percent občanov.

S platením účtov a splácaním pôžičiek nemá problém 77 percent Slovákov. Traja z desiatich Európanov uviedli, že za posledných šesť mesiacov ťažšie znášali náklady na zdravotnú starostlivosť, starostlivosť o deti či dlhodobú starostlivosť o nich alebo ich príbuzných: 11 percent si myslelo, že tieto náklady sa znášajú "oveľa ťažšie", a 18 percent sa vyjadrilo, že ich znášajú "o niečo ťažšie" než pred polrokom.

Strach o prácu

Európania sa obávajú aj o svoje pracovné miesta.

ľudia

Zdroj: SITA

V marci tohto roku 18 percent zamestnaných respondentov nebolo veľmi alebo vôbec presvedčených o tom, že si udržia svoje súčasné zamestnanie v nasledujúcich 12 mesiacoch, a takmer polovica (49 percent) si myslí, že ak by ich mali prepustiť, bolo by to dosť alebo úplne nepravdepodobné, že by si do šiestich mesiacov našli nové zamestnanie.

Zo Slovákov 61 percent je presvedčených alebo viac-menej presvedčených, že si udržia prácu. Susedia zo strednej Európy sú si udržaním svojej práce istejší (Česko a Poľsko 72 percent, Maďarsko 78 percent; EÚ 77 percent).

Nezamestnanosť na Slovensku v máji klesla na 12,24 %

Čo sa týka príjmu v rokoch staroby, 73 percent obyvateľov EÚ očakáva buď nižšie dôchodky, alebo si myslí, že budú musieť odložiť svoj odchod do dôchodku alebo šetriť viac peňazí na starobu.

Medzitým 20 percent vyjadrilo vážne obavy, že ich príjem v starobe bude nedostatočný na zabezpečenie slušného živobytia, a 34 percent sa takejto predstavy značne obáva. Pätnásť percent Slovákov si myslí, že dostane nižší dôchodok, než pôvodne očakávalo.

Na otázku, ako bude vyzerať dôchodok v budúcnosti, odpovedalo 39 percent Slovákov, že si budú musieť viac sporiť na starobu, a 62 percent občanov SR si myslí, že ich príjem v starobe im nedovolí žiť dôstojne. Pre porovnanie, v júli 2009 to bolo 50 percent.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa




 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom



                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk






  









Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссии



Словакия – страна, люди, бизнес



Словацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJA



Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie



Hnutie Dobrá sila – projekty



Slovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJA



Деловые предложения



Obchodné ponuky
 



ZÁBAVA



KNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁ



NOVINKY PORTÁLU



Diskusie




Blogy





| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |