Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako skončí ďalšie v poradí prerozdelenie sveta - chelemendik.sk

 

Ako skončí ďalšie v poradí prerozdelenie sveta

2020-02-24  (18:11)

 - Ako skončí ďalšie v poradí prerozdelenie sveta

10.9.2015

Každá svetová vojna končí prerozdelením sfér vplyvu medzi víťaznými veľmocami. Aké prerozdelenie sveta chcú nanútiť planéte USA rozpráva Vladimir Lepechin.

Pozornosť ruských a zahraničných ekonómov v posledných dňoch je sústredená na tému devalvácie Národnou  bankou Číny svojej národnej meny, následkom čoho dochádza k poklesu kurzu mien radu ďalších krajín, vrátane Rusko, Kazachstan, Vietnam, Malajziu a podobne.


Jedni experti nazývajú devalváciu juanu začiatkom „valutovej vojny“ medzi Čínou a USA, ďalší sa domnievajú, že hlavným cieľom takéhoto rozhodnutia čínskej vlády je ich snaha zlepšiť stav vecí v ich národnej ekonomike  a perspektívne dosiаhnuť pre juan status svetovej rezervnej meny.

Podľa mienky kandidáta na prezidenta USA oligarchu Donalda Trumpa, devalvácia čínskeho juanu má „ničivý“ vplyv na USA.

Z môjho hľadiska, za devalváciami radu národných mien dnes stoja oveľa rozsiahlejšie plány Číny a radu ďalších krajín, súvisiace ani nie tak s útokom na americký dolár, ako s obranou svojej vlastnej národnej bezpečnosti.

Kontext začínajúcich „valutových vojen“

Rád by som podotkol, že súčasné výkyvy kurzov niektorých peňažných jednotiek sa dejú na pozadí narastania v rôznych svetových regiónoch vojnových konfliktov s priamou alebo nepriamou  účasťou USA.

Mnohí experti sú presvedčení, že hlavnou príčinou eskalácie týchto konfliktov  je snaha USA udržať dolár v pozícii svetovej rezervnej meny a tým pádom nástroja získavania superzisku doslova zo vzduchu.
Podľa mienky amerického analytika Rona Paula, „Spojený štátom hrozí ekonomická kríza ak statusu dolára bude hodená rukavica.“  „Rusko a Čína sa už zriekavajú používania dolára v medzinárodných transakciách, —  myslí si analytik. Je to len otázka času… a keď sa to stane, katastrofa pre USA „v gréckom štýle“ môže byť nevyhnutná.“

Americkej vláde už „prakticky nezostali nástroje zápasu s ekonomickou krízou“, poznamenal pred pár dňami jeden z autorov The Wall Street Journal. A o ničo skôr ďalšie americké médium — The Washington Times — citovalo predsedu rozpočtovej komisie komory zástupcov kongresu Toma Pricea, ktorý vyhlásil: „náš národný dlh sa dostáva spod kontroly“.

Čo robia USA v takej situácii? Snažia sa preformátovať svoju ekonomiku? Plánujú znížiť výdavky z rozpočtu a minimalizovať štátny dlh? Bohužiaľ. Vyzerá to, že už nikto okrem obalamutených pohľadom na americké peňažné znaky jednoduchých ľudí nepochybuje o tom, že Washington sa chystá uprednostniť silové riešenie problému.

Svetová vojna  - to  nie je len spôsob ako odpísať dlhy


Hlavným predpokladom začiatku Prvej svetovej vojny sa stala, ako je známe, snaha radu štátov prekresliť mapu sveta a vo finále vojny boli zrušené štyri impéria a podpísaná Versaillská zmluva, ktorá spečatila nové svetové zriadenie  na čele s Ligou národov, kde dominovali Veľká Británia a Francúzsko.

Príčinami rozpútavania Druhej svetovej vojny sa stal nárast geopolitických ambícií Nemecka na pozadí narastajúcej krízy v Britskom impériu a Veľkej depresie v USA. A skončila táto vojna Jaltskou dohodou medzi tromi veľmocami a následným formovaním OSN, Bezpečnostnú radu v ktorej si privatizovali víťazné krajiny.

Studená vojna medzi svetovými systémami kapitalizmu a socializmu v podstate svojej treťou  svetovou vojnou nebola, keďže aj napriek silovému prekrajovaniu hraníc v južnej (Juhoslávia) a východnej časti Európy počas 90-tých rokov minulého storočia, ku globálnemu prerozdeleniu sveta nedošlo. Sovietsky zväz sa skôr zlikvidoval sám, než bol rozbitý geopolitickým protivníkom (ako aj „systém socializmu“ sa skôr zrušil sám) a Rusko nepodpísalo žiadne akty o kapitulácii, obnovilo  svoje jadrové arzenály a zachovalo si pozície v Bezpečnostnej rade OSN a dokonca sa stalo súčasťou G7.

O začiatku ozajstnej tretej svetovej (hybridnej)  vojny ako o existujúcej  skutočnosti  v politike začali hovoriť až na jar roku 2014, keď USA tajne okupovali Ukrajinu (krajinu, ktorá historicky predstavuje mimoriadne dôležitú súčasť ruskej civilizácie), predstaviac ako „okupanta“ Rusko a vyhlásiac mu sankcie a ultimátum.

Tu je treba mať na zreteli, že cieľmi svetových vojen sa vždy stávalo nielen obsadenie územia protivníka a podrobenie si protivníka ako ja dosiahnutie nadvlády  vo finančnej sfére, rola ktorej v modernej ekonomike je podobná roli srdcového svalu, ktorý zabezpečuje prívod krvi do ľudského organizmu.

Z môjho pohľadu, vo všetkých vymenovaných vyššie vojnách sa dá odsledovať finančné pozadie udalostí, ktoré predstavuje  kľúčový zmysel globálnych konfrontácií moderných dejín, keďže každej z vojen predchádzala svetová finančná kríza, z ktorej víťazné veľmoci sa vždy dostávali s fundamentálnou výhodou. 

Prvej svetovej vojne  predchádzalo vytvorenie v decembri 1913 Federálneho rezervného systému USA, čo sa nesporne nemohlo páčiť Nemecku. Na konci Druhej svetovej USA a ich spojenci s pomocou  špeciálnych dohôd  v   Bretton Woods upevnili status dolára ako svetovej rezervnej meny. Vtedy boli  vytvorené aj orgány riadenia planetárneho finančného systému – MMF a Svetová banka.

V roku 1971 sa USA jednostranne zriekli plnenia svojich medzinárodných finančných záväzkov výmeny dolárov za zlato a prisvojili si funkciu monopolnej emisie rezervnej meny, vyvolajúc tým negatívny vzťah voči sebe zo strany finančného sveta a vytvoriac predpoklady pre ďalšiu v poradí globálnu konfrontáciu. No a k začiatku 21.  storočia sa USA fakticky stali parazitickým  príveskom FRS, silou si udržiavajúc výnimočné právo na rozsiahle finančné injekcie do svojej ekonomiky.

Za skutočný začiatok tretej svetovej vojny je treba podľa mňa považovať rok  2009, kedy Čína (dá sa predpokladať že po dohode s poprednými nadnárodnými bankami) odpovedala na výzvu USA  s návrhom nahradiť  americký dolár  v pozícii globálnej rezervnej meny novým medzinárodným systémom, kontrolovaným Medzinárodným menovým fondom.

V kontexte týchto udalostí  sa vykryštalizovali hlavné  strany blížiacej sa svetovej vojny: USA a ich satelity (predovšetkým EÚ) —  na jednej strane  a Čína a jej spojenci (vrátane Ruska) — na strane druhej.

Takto výsledkom  tretej svetovej vojny sa očividne musí stať nielen  prerozdelenie globálnych trhov, ale aj zmena statusu svetových mien a nastolenie zo strany víťazných krajín nového systému kontroly nad FRS USA a inými podobnými inštitúciami.

Čo ako USA chcú vojnu, už ju prehrali

Predpokladám, že USA ako hlavný driver novej svetovej konfrontácie prišli  neskoro so začiatkom tretej svetovej vojny a ešte si aj pomýlili adresu. Rozpútajúc vojnu proti  Rusku (v Gruzínsku, Pobaltí, na Ukrajine atp.) a nasledujúc záujmy   rodiny Bushovcov a iných „záujmových skupín“, ktoré majú záujem na kontrole nálezísk uhľovodíkov na Blízkom Východe a ciest ich dopravy na Západ, americkým stratégom  unikli dva zásadné trendy.

Po  prvé, pripustili sformovanie svetového finančného systému  (siete nadnárodných bánk) do podoby samostatnej sily, ktorá má záujem na kontrole ľubovoľných svetových mien a tlačiarenských strojov a čoraz menej má záujem podporovať parazitickú americkú ekonomiku. A po druhé, americké elity zaspali ekonomický a politický vzostup nových svetových a celkom suverénnych veľmocí, akými sa stali Čína a potenciálne India.

V dôsledku toho si v súčasnosti USA už nemôžu zachovať finančnú (a to znamená totálnu) kontrolu  nad svetom bez globálnej vojny.  Predpokladám, že americký Štátny departement v podstate svojej už ani nie tak kontroluje ako dezorganizuje FRS, čínsky juan sa stáva neriaditeľnou z Washingtonu (a dokonca preň nebezpečnou) menou, a približne do roku 2025 konkurenciu doláru bude môcť robiť už  dokonca aj indická rupia, latinoamerické amero a a mena ESAE.

V súčasnosti to vyzerá tak, že Američania, zdá sa, sa musia uspokojiť s tým, že sa pokúsia zabezpečiť dominovanie svojich spoločností  na tých ktorých regionálnych trhoch — napríklad v Západnej Európe  a taktiež počítať so zachovaním kontroly nad radom ropných regiónov Blízkeho  Východu.

Zároveň uvedomenie si americkými elitami prudkého poklesu politického vplyvu USA vo svete sa stáva hlavným katalyzátorom agresívnych, ale neadekvátnych krokov Štátneho  departementu vo väčšine smerov jeho  zahraničnej politiky.

Zdroj: http://ria.ru/analytics/20150824/1204252832.html#ixzz3lKxILer3

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |