Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako sa nafukovala globálna bublina - trh derivátov prevyšuje svetový HDP dvestokrát - chelemendik.sk

 

Ako sa nafukovala globálna bublina - trh derivátov prevyšuje svetový HDP dvestokrát

2021-10-17  (01:14)

 - Ako sa nafukovala globálna bublina -  trh derivátov prevyšuje svetový HDP dvestokrát

3. Časť  Analytického seriálu Michaila Leonťjeva: Veľká americká diera 

Počas deväťdesiatych rokov rast peňažnej masy v USA  prebiehal trikrát rýchlejšie ako zväčšovanie objemu HDP. K otvorenej inflácii to nepriviedlo, pretože peňažnú masu pohlcoval nafukujúci sa finančný trh.

V roku 1929, tesne pred príchodom Veľkej depresie, z ktorej sa Amerika dostala až vďaka svetovej vojne, celková kapitalizácia amerického fondového trhu prevyšovala HDP USA o 20%.

Ak sa pozrieme na globálny HDP na prahu krízy roku 2008, je to približne 70 triliónov dolárov. Ak sa pozrieme na prvotnú kapitalizáciu, uvidíme približne to isté. Ale ak v roku 1929 trh derivátov -  sekundárnych cenných papierov, prakticky chýbal, teraz ho presne ohodnotiť nevie vôbec nikto. Podľa odhadov expertov, prevyšuje svetový HDP dvestonásobne.

Uznajte, 120% a 20 000% -  je tu istý rozdiel. Je to rozdiel o veľkosti disproporcie medzi Veľkou depresiou a súčasnou krízou.

Nafukuje sa finančný trh, nafukuje sa fiktívna peňažná masa, ktorá  si vyžaduje stále nové  a nové papiere. Na papier, na fikciu sa mení všetko.
Všetky reálne cennosti: potraviny, kovy, ropa, nehnuteľnosti.

Finančným špekulantom, ktorý pôsobia napríklad na trhu kovov, sa ani v nočnej more nesnívalo kúpiť a potom predávať  nejaký reálny kov. Špekulujú s papiermi, pričom dokonca ani nie v papierovej podobe, ale v elektronickej.

Finančný trh nadobúda celkom iracionálny charakter, ktorý nie je prístupný žiadnej ekonomicky podloženej analýze. Ohromujúcu ilustráciu všetkého toho sme dostali doslova nedávno.

6. mája bez akýchkoľvek viditeľných  dôvodov došlo ku krachu na najväčšej na svete newyorskej burze. Pokles indexu Dow Jones dosahoval 9%. Bol to najprudší pád od začiatku krízy.

Behom 20 minút trh akcií stratil viac ako trilión dolárov. Pád v New Yorku mal za následok pád na všetkých svetových burzách.

Ako sa zistilo – presnejšie, nič sa ešte stále nezistilo -, došlo buď k chybe v počínaní robotov, obchodujúcich na elektronických burzách podľa istých vopred zadefinovaných programov, alebo sa pomýlil obchodník Citigroup, ktorý obchodoval s akýmisi futuresami.

Najzábavnejšie na tom bolo, že žiadny záujem o predmet, že s čím vlastne sa to obchodovalo, neprejavil nikto: ani tí, ktorí predávali, ani tí, ktorí kupovali, ani komisia, ktorú poverili spraviť poriadok v tom, čo sa stalo, - pretože to ozaj nemá žiadny význam.

V modernom finančnom systéme sa peniazmi, teda kvázi peniazmi, môže stať čokoľvek.

Existuje taká vecička, volá sa to credit default swap, CDS. V skutočnosti je to iba stávka, hra na trhoch štátnych defaultov. O trhu týchto papierov nikto nedokáže povedať, akého je rozmeru, pretože emisia defaultných swapov sa vôbec nijako neodráža na bilanciách.


Všetky časti seriálu nájdete TU:


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |