Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako s plebsom vybabrať - chelemendik.sk

 

Ako s plebsom vybabrať

2021-12-02  (19:28)

 - Ako s plebsom vybabrať

15.10.2010


Začína tu smrdieť socializmus po kapitalisticky (komentár dňa)

Sme väzňami aktuálneho ekonomického systému, hoci málokto si to pripúšťa.

Menové autority v domnení nutnosti ešte väčšej pomoci hospodárstvu zvyšujú dávku svojich toxických smrtiacich inferno bozkov nalievania likvidity na trhu. Tým však skôr spôsobujú na trhoch chaos a ešte prehlbujú makroekonomickú nerovnováhu.

V každej učebnici makroekonómie nájdeme poučku o tom, že základom ekonomického rastu sú úspory premenené na investície. To nespochybňujú ani keynesiáni či rakúska ekonomická škola. V dnešnom každodennom ekonomickom svete však vidíme všetko iné, len nie podporu tvorby peňažných úspor ekonomickými subjektmi. Nepozdáva sa vám to. Tak vám to vylíčime čierne na bielom.

Smrteľné lieky a inferno bozky

V čase, keď sa spomaľuje ekonomický rast univerzálnym liekom centrálnych bankárov, je znižovanie úrokových sadzieb , v prípade potreby až na samé dno. Údajne na to, aby sa podporili investície financované lacnými úvermi.  Realita však ukazuje, že to nepomáha a centrálne banky sa tak ponáhľajú k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky cez kvantitatívne uvoľňovanie alebo ak chcete, tlačenie peňazí. To síce spôsobí tlaky na pokles výnosovej krivky príslušnej meny, no zvyčajne to aj tak investície nepodporí.

V čase neistoty ohľadom budúceho vývoja nikto nie je ochotný, ani z z pohľadu histórie, za skutočne výhodných podmienok, zadlžiť sa. Menové autority na to však nehľadia a v domnení nutnosti ešte väčšej pomoci hospodárstvu  zvyšujú dávku svojich toxických smrtiacich inferno bozkov (o chvíľu si vysvetlíme tento názor) nalievania likvidity na trhu. Tým však skôr spôsobujú na finančných trhoch chaos a ešte prehlbujú makroekonomickú nerovnováhu.

Čo centrálna banka nemôže vytlačiť

Riedenie hodnoty peňazí cez ich kreáciu z hlbokej ničoty vzduchu zamoreného nesprávnymi myšlienkami centrálnych bankárov totiž demotivuje od tvorby skutočných úspor. Ten, kto sporí, „okráda svoju rodinu“, keďže výnosy sú blízke nule a zvyčajne nepokrývajú ani infláciu. O časovej hodnote ani nehovoriac.  K držbe úspor núti len opatrnosť , nevedomosť „kam z konopí “ a nádej, že sadzby začnú čoskoro rásť. Toto však býva často mylným názorom. Centrálne banky sú vo svojej najhlbšej podstate len a len tlačiarne peňazí a nikdy sa nezmenia, aj keď robia všetko pre to, aby sa v takomto svetle nejavili.

Pretože, ak si väčšina ekonomických subjektov uvedomí, že inflácia (to jej klasické poňatie, ktoré hovorí o tom, že je to raz množstva peňazí v ekonomike a nie dnešné mainstreamové poňatie rastu cenovej hladiny) ich skryto, no o to zákernejšie okráda, nastane útek k hmotnému majetku a reálnym aktívam. V duchu hesla : „I like every asset central bank cannot print.“ (Mám rád akékoľvek aktívum, ktoré centrálna banka nemôže vytlačiť). Toto správanie ešte viac zníži sklon obyvateľstva k úsporám, čo musí nevyhnutne viesť k postupnému zníženiu tvorby kapitálu. Teda vedie to do ekonomického inferna. Čo je pre vládnuce skupiny však ešte horšie, je, že toto správanie sa subjektov vytvára predpoklady aj k znižovaniu základne pre výber daní.

Ako s plebsom vybabrať

Samozrejme, že akonáhle vládnuca moc zistí, že vývoj sa vyberá z ich pohľadu nesprávnym a nepriaznivým smerom, bude sa snažiť ako taký „príživník“ vyciciavať väčšinu spoločnosti inak. Pri úteku k „hmote“ sa tak zvyknú najmä v čase krízy zvyšovať dane na majetok či nehnuteľnosti a označujú to ako úsporné opatrenia. Tá časť ľudí, ktorá sa bude snažiť zbaviť úspor cez okamžitú spotrebu, bude rovnako zasiahnutá natiahnutou daňovou dlaňou cez rast spotrebných daní.  Aby sa elita mohla stále dostať k peniazom, na ktorých je závislá. Keď menej cez okrádanie cez infláciu, tak svoju dávku dostane v podobe rastu zdanenia. Vypadá to tak ako začarovaný kruh, z ktorého akoby niet úniku. Ak sporíte, nič nenasporíte. Ak míňate, zaplatíte na daniach viac. Jeden trest za druhým.

Čo je to za kapitalizmus

Sme tak väzni aktuálneho ekonomického systému, hoci málokto si to pripúšťa a uvedomuje.  Kým sa však väčšina nezobudí a neprecitne, príživníci spoločnosti nám budú stále rúbať drevo na chrbte a sofistikovane nás okrádať, pričom sa budú bezškrupulózne tváriť ako naši spasitelia a záchrancovia. Stále budeme mať kolobeh vzniku bublín na trhoch a následne ich nevyhnutného praskania, ktoré bude platené z našich daní a z „okradnutia“ od výnosu tých, čo vlastnia teraz tak vzácny kapitál (nevytvorený zo vzduchu).

A nie z prostriedkov tých, čo nesprávne investovali a mali sa dostať do strát. Tým sa však narúša základný trhový princíp- možnosť neúspechu. Dokedy budeme toto ochotní ešte tolerovať? A ako vlastne potom tento systém, kde straty a bankroty u istých spoločností  nie sú prípustné, možno nazývať kapitalizmom a trhovou ekonomikou? Mne tu začína smrdieť hnilobný zápach socializmu. Socializmu po kapitalisticky.

 

hnonline.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2010-10-15  (14:34)
55%  
mínus plus
  Centrálne banky sú vo svojej najhlbšej podstate len a len tlačiarne peňazí...
systém, kde straty a bankroty u istých spoločností nie sú prípustné...

ide o systém 30% boháčov a 70%chudákov...
peniaze si boháči natlačia, im ide len o kontrolu a moc pomocou peňazí - kontrolujú tých 70% chudákov

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |