Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako chudoba vplýva na náš mozog - chelemendik.sk

 

Ako chudoba vplýva na náš mozog

2021-09-15  (01:50)

 - Ako chudoba vplýva na náš mozog

4.11.2013


The Atlantic Cities, USA

Emily Badger


Chudoba má na ľudí taký vplyv, silu ktorého si začíname uvedomovať až teraz. V auguste sme už  písali o výsledkoch nového  odvážneho výskumu, autori ktorého zistili, že chudoba tlačí ako bremeno na mozog človeka. Berie ľuďom toľko mentálnej energie – keďže chudobní  ľudia míňajú túto energiu na pokusy vysporiadať sa s finančnými ťažkosťami, s rozdielom medzi príjmami a výdavkami, s nedostatkom zdrojov, že chudobným ľuďom tak zostáva príliš málo kognitívnych zdrojov  na to, aby mohli byť úspešní  v práci, vzdelávaní a pri výchove detí. Život v chudobe vám odoberá približne 13 bodov IQ, kým sa neúspešne  snažíte vyriešiť svoje problémy. Takýto stav je porovnateľný so stavom chronického nedostatku spánku.

Výsledky tohto výskumu umožňujú pochopiť, aký  vplyv má chudoba na človeka v tej chvíli, keď človek žije za podmienok chudoby. Predstavte si ženu, ktorá sa snaží splniť jednu nie príliš zložitú úlohu (napríklad uvariť obed), a pritom všetky jej myšlienky sa zaoberajú čímsi celkom iným (hľadaním spôsobov ako načas zaplatiť za podnájom). Vedci však taktiež tušia, že negatívny vplyv chudoby sa časom znásobuje. Ak ľudia žijú v chudobe v priebehu dlhých rokov alebo dokonca generácií, jej vplyv začína byť o to viditeľnejší. Ak vaše detstvo prebehlo v chudobe, určite sa to odzrkadlí aj na vašej dospelosti.

Nedávno v časopis Proceedings of the National Academy of Sciences boli uverejnené výsledky nového výskumu, venovaného dlhodobému pôsobeniu chudoby na mozog človeka. Závery autorov tohto výskumu sa stali dosť hodnotným doplnkom k záverom, ktoré vedci spravili ešte predtým.  Behom tohto nového výskumu vedci z Illinoiskej univerzity v Chicagu a taktiež z Michiganskej  a Denverskej univerzity behom dosť dlhej doby pozorovali deti – začínajúc od 9 rokov až do veku 20 a niečo rokov.

Účastníci experimentu, ktorí strávili detstvo a mladosť v chudobe, neskôr demonštrovali oslabenie funkcií mozgu  – túto zvláštnosť vedci mohli doslova vidieť v priebehu testu, úlohou ktorého bol výskum funkcií amygdaly a  prefrontálnej kôry. Deti, ktoré žili v chudobe vo veku  9 rokov, vo veku 24 rokov demonštrovali zvýšenú aktivitu amygdaly  a zníženú aktivitu v  prefrontálnej kôre v priebehu experimentu, počas ktorého  boli požiadaní kontrolovať svoje emócie pri pohľade na sériu fotografií zobrazujúcich negatívne obrazy. Tento experiment má dosť veľký význam, keďže tieto dve časti mozgu  hrajú kľúčovú rolu v tom, ako pre seba definujeme hrozby, kontrolujeme svoje emócie a vysporadúvame sa so stresom. 

Ľudia, ktorí v detstve žili  v chudobe, mali oveľa väčší problém kontrolovať svoje emócie v dospelom živote (nezávisle od veľkosti ich zisku vo veku 24 rokov). Rovnaké modely nesprávnej regulácie funkcií mozgu sa dajú pozorovať u ľudí, trpiacich depresiami, úzkostlivými poruchami, agresívnymi sklonmi alebo postraumatickými stresovými poruchami.

V priebehu tohto dlhoročného výskumu, na ktorom sa zúčastnilo 49  bielych detí z rodín s rozličnou úrovňou príjmov, deti  z chudobných rodín pociťovali pôsobenie chronických zdrojov stresu, takých ako násilie a rodinné  hádky a taktiež nepriaznivé podmienky  bývania. Podobné stresujúce faktory, podľa mienky vedcov, dokážu pomôcť vysvetliť spojitosť medzi príjmovým statusom  v detstve a tým, ako dobre funguje mozog človeka v dospelom veku. Píšu, že táto teória sa zhoduje s myšlienkou o tom, že „skúsenosť  so životom v chudobe sa pevne zakoreňuje v organizme človeka, rozhoduje o trajektórii jeho rozvoja behom celého života.“

Stručne povedané, chudoba bráni rodičom plniť povinnosti rôzneho druhu, okrem iného aj starať sa o svoje deti. А tie vývojové problémy, s ktorými sa  deti musia potykať v rodinách, kde dospelí žijú v stave stresu, môžu mať  závažný vplyv na ich ďalší život.

Zdroj:  The Lasting Impacts of Poverty on the Brain


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |